Foto: se svolením SpaceX

Prototyp vesmírné lodi SpaceX SN15 jako první úspěšně dokončil testovací let, aniž by po přistání explodoval

Vesmírná společnost SpaceX má za sebou velký úspěch – nejnovější prototyp rakety Starship totiž úspěšně dokončil testovací let, a to včetně úspěšného přistání. Testovací let prototypu SN15 se uskutečnil ve středu v areálu společnosti SpaceX v Boca Chica. Raketa vystoupala do výšky více než 10 kilometrů v oblasti nad Mexickým zálivem, následně se v horizontální poloze začala vracet zpět, poté se přetočila do vertikální polohy a bezpečně dosedla na přistávací rampu.

Nicméně ani tento test se neobešel zcela bez komplikací. Po šestiminutovém letu sice raketa SN15 bez problémů přistála, krátce nato se však u motoru objevily plameny. Ty se ale nakonec podařilo uhasit (pokud by se to nepodařilo, raketa by pravděpodobně explodovala, podobně jako SN11).

Předchozí čtyři zkušební lety přitom skončily o poznání hůře. Prototypy SN8, SN9, SN10 a SN11 sice dokázaly vzlétnout do požadované výšky a úspěšně dokončit testovací let, každopádně při přistání (nebo krátce po něm) všechny explodovaly.

Zajímavostí je, že výroba prototypů SN12, SN13 a SN14 pravděpodobně nebude nikdy dokončena, SpaceX proto jejich testování přeskočila a přistoupila ihned k testování pokročilejšího modelu Starship SN15. Tento nejnovější prototyp přitom obsahuje řadu vylepšení a úprav (například včetně řízení motoru Raptor), které přinesly své ovoce.

Úspěšný let i přistání SN15 posunulo společnost SpaceX zase o krok blíž k jejímu cíli, v jehož rámci by měly rakety Starship v budoucnu létat na ISS, Měsíc, okolo planety Země, a dokonce podniknout let i na Mars.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.