Provozovatel Wikipedie obvinil Čínu z cílené informační invaze
Wikipedie je jedním z nejrozsáhlejších zdrojů informací na internetu. Zároveň jde o zdroj, který je velmi problematický, protože umožňuje téměř libovolné zásahy. Později byla editace hesel a článků umožněna pouze vybraným autorům – redaktorům. Nadace Wikimedia, která se o chod databáze stará, nyní odhalila výsledky dlouhodobého vyšetřování a uvedla, že má důvodné podezření, že v Číně dochází k cílenému ovlivňování informací, jež jsou na Wikipedii dostupné.
V rámci předběžných opatření byl přístup k editaci wikipedických hesel zamezen sedmi redaktorům působícím v pevninské Číně. Ti měli dle vyšetřování vytvořit organizovanou skupinu. Přesné příklady ovlivňování obsahu zatím odhaleny nebyly.
Dobrovolníci z pevninské Číny své kolegy hájí a obvinili nadaci z bezdůvodného pomlouvání malé skupiny lidí. Nadace Wikimedia si však trvá na svém. Tvrdí, že konkrétní příspěvky byly ovlivňovány tak, aby byly v souladu se záměry a cíli čínské vlády. Samotná nadace ale přiznává, že nemá konkrétní důkazy, že by šlo o akci přímo vedenou čínským státem.
Celá situace je podle zástupců Wikimedia součástí boje mezi autory z pevninské Číny a Hongkongu. Situace překračuje hranice Wikipedie a týká se i jiných médií. V Hogkongu byl omezen tamní nezávislý tisk a jako hlavní zdroje informací byly prosazována oficiální čínská média.
Paní Dennisová řekla, že jí záleží na tom, aby žádný z kroků přijatých na ochranu Wikipedie neodrazoval čínské uživatele od vstupu do komunity dobrovolníků v Číně a že je potřeba i nadále pracovat na šíření „bezplatných a otevřených znalostí“.
Zdroj: bbc.com