Foto: se svolením Fervo Energy

Průlomová geotermální technologie dokáže vyrobit 3,5 megawattu bezuhlíkové energie

Společnost Fervo Energy tvrdí, že dosáhla průlomu v geotermální technologii. V severní Nevadě provedla 30denní test vrtu a tvrdí, že se jí podařilo dosáhnout průtoku 63 litrů za sekundu při vysoké teplotě, který umožňuje výrobu 3,5 megawattu elektrické energie. Společnost uvádí, že výsledkem testu byl rekordní průtok a výkon pro rozšířený geotermální systém (EGS).

Jeden megawatt může najednou napájet přibližně 750 domácností. Očekává se, že společnost Fervo připojí svou lokalitu Project Red k síti ještě letos. Bude sloužit k napájení datových center společnosti Google a další infrastruktury společnosti v Nevadě. Google a Fervo podepsaly v roce 2021 dohodu o vývoji projektu geotermální energie nové generace. Podle agentury Bloomberg je to poprvé, kdy energetická společnost prokázala, že EGS může fungovat v komerčním měřítku (vědci se o to snažili již od 70. let minulého století).

Aby mohl přírodní geotermální systém vyrábět elektřinu, potřebuje kombinaci tepla, kapaliny a správné propustnosti hornin. V mnoha oblastech má hornina potřebnou tepelnou úroveň, ale nemá dostatečnou propustnost, aby jí mohla proudit kapalina. EGS tuto propustnost vytváří uměle, a to tak, že vrtá hluboko pod zemí a do okolí vstřikuje kapalinu, která v hornině vytváří trhliny. Tento přístup může výrazně zvýšit počet potenciálních míst pro geotermální elektrárny.

Společnost Fervo uvádí, že je první společností, která úspěšně vyvrtala dvojici horizontálních vrtů pro komerční geotermální výrobu, dosáhla délky bočních vrtů 990 metrů, teploty 191 °C a prokázala řízený průtok pomocí přísných trasovacích testů.

Jednou z hlavních výhod geotermálních elektráren je, že jsou zcela bezemisní. Přitom cílem společnosti Google je do roku 2030 provozovat všechny své kanceláře a datová centra právě pomocí bezemisní energie. Tyto elektrárny také mohou pracovat kdykoli (na rozdíl od solárních a větrných elektráren), což z geotermální energie činí velmi dobrý zdroj obnovitelné energie. Podle generálního ředitele společnosti Fervo Tima Latimera jsou ale hlavní překážkou širšího zpřístupnění EGS vysoké náklady a regulační byrokracie.

Společnost plánuje svůj úspěch zopakovat také v Utahu, kde chce vyrábět dostatek elektřiny pro napájení 300 000 domácností současně, což je přibližně čtvrtina všech domácností v této oblasti.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.