Zdroj: pexels.com

Průvodce výběrem ideálního internetového připojení, aneb nebojte se malých operátorů

Rychlý internet už není výsadou pouze velkých poskytovatelů. Naopak jsme často svědky toho, že rychlé a stabilní připojení v menších městech a obcích zvládají poskytovat místní distributoři a poskytovatelé internetu, jako je například středočeská společnost Forte-net.cz. Pokud uvažujete o změně, je dobré se orientovat v aktuální nabídce a vědět, co která čísla nabízí. Proto jsem pro vás připravili krátkého průvodce pojmů internetového připojení.

Download nebo upload?

Jednou ze základních informací, kterou vám každá společnost poskytující internetové připojení řekne, jsou dvě rychlosti – a to Download a Upload. Tyto dvě hodnoty určují výkon internetového připojení, a to při cestě od sítě k uživateli (Download) a od uživatele směrem ven k síti (Upload).

První z uvedených hodnot určuje například rychlost načítání stránek, videí nebo stahování souborů. Druhá (kterou mnozí uživatelé opomíjí) pak naopak rychlost, kterou je počítač schopný komunikovat ven. Tento parametr se projeví například při videohovorech, práci s cloudovým úložištěm nebo při hraní počítačových her po síti. Ačkoliv se může zdá rychlost uploadu mnohým méně důležitá než rychlost downloadu, praxe často ukáže, že i její nedostatek může být limitující.

Pozor na Megabit a Megabajt

Při zkoumání rychlosti internetu je nutné uvědomit si jednotky, které se při stanovování rychlosti internetu používají. Zatímco velikost souborů v počítači měříme za pomoci bajtů (většinou megabajtů, gigabajtů nebo terabajtů), rychlost internetového připojení je uváděná v bitech, přičemž bit je jedna osmina bajtu. Hlavní rozdíl ve značkách je ve velikosti písmene – „b“ znamená bit, zatímco „B“ bajt. Při rychlosti 100 Mb se vám nestáhne 100 Megabajtů za vteřinu, ale pouze osmina toho (i tak se jedná však jedná o velmi dobou rychlost, při níž se film v dobré kvalitě stáhne do dvou minut).

Optika nebo bezdrát?

Důležitým rozdílem je při připojení k internetu jeho forma. V obou případech je domácnost uživatele vybavena modemem, který signál přijímá a transformuje jej pro domácí síť. Modem přijímá signál šířený vzduchem nebo z kabelu, dnes většinou optického. Připojení přes optický kabel je rychlejší, avšak zatím není zavedeno všude, připojení pomocí bezdrátového signálu je dostupné na každém místě pokryté oblasti, rychlost je však nižší a větší je tak rozdíl mezi Downloadem a Uploadem.

Televize jako bonus

Kromě připojení k internetu poskytuje také řada operátorů, jako námi zmíněný forte-net.cz, také televizní připojení, a to v různých variantách složení programu. Připojení televize přes internet navíc často poskytuje možnosti zpětného přehrávání programů několik dní zpět, takže pokud vám váš oblíbený program uteče, není nic jednoduššího než si jej zpětně přehrát.