Průzkum společnosti Kaspersky ukázal, že malé firmy čelí stále častěji kybernetickým útoků. Loni postihly 36 procent z nich

Počítačové zločiny mají dnes mnoho podob a stejně tak jsou jejich cílem různé druhy subjektů. Průzkumy ukázaly, že počítačové piráty nezajímají pouze velké korporace, ale také menší firmy, které mohou mít často nižší úroveň počítačové ochrany.

Rozsáhlý průzkum na toto téma provedla společnost Kaspersky, která se specializuje na kybernetickou bezpečnost. Jeho cílem byly společnosti s méně než 50 zaměstnanci. Ty většinou nemají závratné tržby, avšak mohou být pro útočníky atraktivní i z jiných důvodů. Kromě zisků může dojít také ke ztrátě zákaznických dat. To by mohlo být potencionální riziko kvůli případným problémů s předpisy GDPR.

Průzkum byl meziroční a ukázal, že malé firmy se v uplynulém roce dostávali do hledáčku kybernetických útočníkům častěji než dříve. Zatímco v roce 2018 se muselo útokům čelit 30 procent malých firem, o rok později už je to 36 procent. Průzkum také ukázal, že třetina společností nemá centrální jednotný řešení kybernetických hrozeb a čtvrtina z nich využívá produkty určené primárně pro použití v domácnostech.

„Malé firmy se přirozeně primárně zaměřují na podnikatelský úspěch a růst. Kybernetickou bezpečnost odsouvají na vedlejší kolej, což se jim ale může značně prodražit. Malware si totiž nevybírá – i malá firma může mít spoustu zajímavých a citlivých dat, ze kterých mohou hackeři profitovat. Naštěstí nemusejí do svého zabezpečení před malwary i chybami svých zaměstnanců investovat závratné částky. Důležité je si vybrat nejvhodnější bezpečnostní řešení,“ říká Andrey Dankevich, odborník ze společnosti Kaspersky.

Odborníci ze společnosti Kaspersky doporučují důkladné proškolení zaměstnanců v oblasti rizikového chování jako je otevírání neznámých mailů, jednotná metodika zpracovávání citlivých informací nebo používání pouze legálního softwaru z důvěryhodných zdrojů.

Zdroj: tisková zpráva