Zdroj: wikimedia.org

Průzkum ukázal, že letouny Boeing 747-400 jsou stále aktualizovány pomocí disket

Letadla jsou v mnoha směrech výjimečné stroje. Zvlášť velké dopravní letouny jsou konstruovány tak aby dokázaly létat několik desítek let. Nejinak tomu je u stroje Boeing 747-400, který byl světu představen v roce 1988. Z důvodu bezpečnosti mají všechna tato letadla stále zajištěnou podporu od svého výrobce, který jim pravidelně poskytuje mimo jiné i aktualizace systému. A ty probíhají i v dnešních dnech prostřednictvím dobové technologie – 3,5palcových disket.

Tuto informaci přinesl server theregister.com na základě informací, jež získal od bezpečnostních odborníků ze společnosti Pen Test Partners, kteří měli v době koronavirové krize jedinečnou možnost projít si systémy těchto letadel opravdu detailně. A ke svému překvapení zjistili, že některé technologie jsou opravdu dobové. Podle jejich zjištění jsou systémy letadel Boeing 747-400 tímto způsobem aktualizovány nejméně jednou za měsíc, někdy i častěji.

V minulosti se ukázalo, že některé systémy letadel mohou být velmi náchylné k útokům, které mohou vypadat nevinně, ve finále ale mohou způsobit velké problémy. V loňském roce například bezpečnostní technik dokázal na palubě jednoho z letadel společnosti British Airways ovládnout pomocí USB portu celý palubní systém zajišťující zábavu pro cestující. Takovým způsobem by šlo například na palubě letadla vyvolat paniku celé řady cestujících. A právě při objevu takových bezpečnostních děr, je potřeba systém aktualizovat.

Objev společnosti Pen Test Partners ukazuje, že diskety jako technologie stále nejsou v některých odvětvích mrtvé. Na disketách by měly být údajně uložena i data amerického Ministerstva obrany sloužící pro přesné zaměření jaderných bomb a diskety se také používají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS.

Zdroj: theregister.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.