Průzkum ukazuje, že skupinou nejvíce náchylnou k oklamání fake news jsou lidé starší 65 let

Dnešní doba je plná informací a ne všechny z nich jsou relevantní nebo pravdivé. Dezinformace jsou obrovským problémem dneška, který se zatím nedaří efektivně řešit. Podle mnohých politologů vyhrál pomohly falešné zprávy, šířící strach v amerických prezidentských volbách v roce 2016 Donaldu Trumpovi a v České republice v loňském roce Miloši Zemanovi. Nepravdivé informace také ovlivnili názor britské veřejnosti při hlasování o vystoupení z EU.

Princeton Universities ve spolupráci s několika výzkumnými agenturami v New York provedli průzkum zaměřený právě na šíření falešných informací. Asi nejzajímavějším zjištěním je fakt, že faktorem, který má největší vliv na šíření fake news je věk. Žádný z dalších faktorů (pohlaví, vzdělání, rasa nebo výše přijmu) neměl na danou problematiku takový vliv.

Jednalo se o výzkum provedený na reprezentativním vzorku 3500 lidí, kteří souhlasili s tím, že dají výzkumníkům k dispozici, část svého facebookového obsahu. Výzkumníci se zaměřili na obsah sdílený z konspiračních webů. Vyšlo z něj, že lidé nad 65 sdíleli falešné informace v 11 procentech, lidé ve věku 18 až 29 let potom jen ve třech procentech.

Studie nedokázala přesně určit, proč mají starší lidé častější tendence věřit nepravdivým informacím. Důvodem je podle nich hned několik faktorů. Asi nejzásadnějším z nich je fakt, že starší lidé přišli na internet později a nedokáží se v něm vyznat. Druhým faktorem je vyšší důvěra v média a třetím potom útlum některých kognitivních funkcí v souvislosti se stářím. Starší jsou v obecné rovině častěji objeti podvodů.

Výsledek ukazuje na to, že právě se starší generací je třeba v souvislosti s falešnými informacemi nejvíce pracovat a vytvářet pro ně zábavně vzdělávací programy, které jim pomohou se internetovým podvodům vyhýbat.

Zdroj: advances.sciencemag.org