Foto: Virgin Orbit

První britský orbitální start společnosti Virgin Orbit pravděpodobně selhal kvůli vadné součástce za 100 dolarů

První orbitální let společnosti Virgin Orbit z britské půdy, který měl být pro společnost velkým milníkem, možná skončil neúspěchem kvůli vadné součástce, která stála pouhých 100 dolarů (2200 Kč). Generální ředitel společnosti Virgin Orbit Dan Hart na konferenci SmallSat Symposium v kalifornském Mountain View prozradil, že dosavadní poznatky ukazují na to, že se v motoru druhého stupně rakety uvolnil filtr, který poté během letu začal působit problémy.

Společnost Virgin Orbit 9. ledna vyslala z kosmodromu Cornwall svou první historickou misi „Start Me Up“ a zpočátku se zdálo, že vše proběhne hladce. Raketa LauncherOne se dokázala odpojit od svého nosného letounu. Brzy se však ukázalo, že raketa není schopna dosáhnout oběžné dráhy podle plánu. „Na horním stupni rakety došlo k anomálii,“ řekl tehdy mluvčí. Právě to podle něj předčasně ukončilo první zážeh horního stupně. Raketa LauncherOne během této mise nesla satelity od sedmi zákazníků.

Společnost ještě není s vyšetřováním u konce, uvedl Hart během konference. Nicméně byl si dostatečně jistý průběžnými závěry zkoumání: „Všechno nyní ukazuje na to, že filtr v raketoplánu zjevně byl, když jsme jej sestavovali, ale nebyl tam, když se spustil motor druhého stupně. To znamená, že se musel uvolnit,“ řekl. Hart dodal, že Virgin Orbit již nebude tento filtr používat a že v současné době hledá možné náhrady.

Zdroj: www.engadget.com