Foto: se svolením CD Projekt RED

První dojmy Cyberpunk 2077: Sbohem reálný světe, Night City tady mě máš!

Tak jsme se konečně dočkali. Po dlouhých osmi letech čekání nás dnes ráno konečně uvítaly ulice Night City a my jsme mohli vyzkoušet, jak vypadá opravdový Cyberpunk. Někteří z členů naší redakce jsou nadšení hráči, a vydali se proto do ulic města, které nikdy nespí, ihned, jak to bylo možné. Hru takového rozsahu, jako je Cyberpunk 2077, jsme ale za tak krátkou dobu neměli možnost dohrát. Rozhodli jsme se proto, že se podělíme alespoň o první dojmy z toho, jak na nás dlouho připravovaná a prvními recenzenty velmi chválená hra zapůsobila v prvních hodinách hraní.

Pohádka pro dospělé

Cyberpunk 2077 je hra označená nálepkou 18+ a toto označení se pro ni opravdu hodí, a to v řadě různých aspektů. Hned při tvorbě postavy zjistíte, že hra si nedělá žádné vrásky s plnou nahotou. Dokonce umožňuje i genderové rysy (včetně genitálií nebo barvy hlasu) nakombinovat tak, aby si každý mohl stvořit postavu, která je mu nejbližší. Nahotou nešetří ani herní svět jako takový, a ačkoliv jsme ještě neokusili herní erotiku, i ta by měla být ve hře přítomná.

Dalším důvodem, proč má hra známku „Pro dospělé“, je slovník velké části postav. Minimálně na začátku hry se pohybujeme v prostředí podsvětí a pouličních gangsterů a tam se vybraná mluva příliš nepěstuje.

Třetím a rozhodně ne posledním důvodem je fakt, že samotný herní svět není stavěný pro mladší hráče. Vše je založeno na příběhu (ze kterého jsme zatím ochutnali pouze okraj), v němž se musí hráč v mnoha okamžicích rozhodovat a přemýšlet nad tím, co by mohl způsobit. Rozhodně se nejedná o hru typu GTA, kde je jednou z hlavních náplní dělání problémů na ulicích.

Mí cyberpunkáči mi rozumí (a já jim také)

Studio CD Projekt ctí české hráče. Už první Zaklínač vyšel s plně českou podporou (a dokonce s dabingem) a u dalších dílů se objevila alespoň v textové verzi. Stejně tak profesionální český překlad má i Cyberpunk 2077, což jistě udělá mnoho hráčům radost. Přeložené přitom jsou nejen titulky a texty v různých zařízeních, ale i herní prvky, jako jsou třeba výtahy.

Čeština je dobrá i proto, že svět Cyberpunku využívá svůj vlastní newspeak, tedy slangové termíny, které musí hráč pochopit v souvislosti herního světa. To působí dobře a zlepšuje to pocit reality herního světa. Pokud by však dotyčný hráč neměl opravdu dobrou angličtinu, mohl by to pro něj být problém. Slangové výrazy zůstávají zachované i v české podobě.

A textu je ve hře opravdu spousta, během prvních hodin herní postava více mluví, než střílí, hackuje nebo řídí auto. Dialogových systém je velmi bohatý a propracovaný a často dává možnost hráči prostě mlčet. To je mechanika, která nebývá ve hrách příliš obvyklá.

Drobné chyby zamrzí

Cyberpunk 2077 není po stránce vyladění dokonalou hrou a při svém rozsahu ani být nemůže. Chyby lze pozorovat jak přímo v herním světě – občas se nenačte animace postav nebo modely vzájemně prolínají, tak v systémech hry. Jak jsme se již zmínili, hra obsahuje velmi dobrou češtinu, avšak hra ji automaticky nenastaví. To by byl ten nejmenší problém, kdyby si hra toto nastavení pamatovala. V současné verzi je bohužel nutné při každém zapnutí jazyk hry nastavovat, což je poněkud otravné.

Také trochu mrzí chybějící fyzika – vlasy při jízdě na motorce záhadně drží tvar a vypadají spíše jako helma, pneumatika zavěšená od stropu na řetězu vás nepustí dál, místo toho, aby se poslušně zhoupla. Drobných detailů, které bychom mohli označit za chyby nebo nedodělávky, je ve hře víc než dost a nezbývá než doufat, že je studio CD Projekt co nejdříve opraví.

Cyberpunk 2077 je opravdu velká hra a do velké hry se zkrátka skryje hodně chyb. Pokud však hru srovnáme s podobně velkým a ambiciózním počinem Red Dead Redemption od studia Rockstar, nevychází z toho Cyberpunk při svém vydání zrovna nejlépe.

Vzhůru do hloubi Cyberpunku

Jistě bychom mohli o Cyberpunku psát řadu dalších odstavců a dlouho bychom nebyli u konce, ale lepší bude, když si hru zkusíte zahrát sami, protože za to opravdu stojí.

I přes posledních několik kritických odstavců je Cyberpunk 2077 skvělou hrou, z níž máme opravdu dobrý pocit. Svět korporací, gangů, implantátů a neonových světel nás opravdu zaujal a máme takové tušení, že letošní čekání na Ježíška rozhodně nebude zdlouhavé. Budeme si muset dát pozor, abychom jej nepropásli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.