Foto: se svolením Boeing

První let společnosti Boeing s posádkou konečně míří k ISS

První let Boeingu Starliner s lidskou posádkou na palubě úspěšně odstartoval do vesmíru na vrcholu rakety Atlas V společnosti United Launch Alliance, tedy téměř měsíc po původně plánovaném startu. Astronauti NASA Butch Wilmore a Sunita Williams vstoupili do modulu Starliner a v 10:08 našeho času a dokončili nezbytné kontroly. Necelých 30 minut poté, co astronauti vstoupili do kapsle, generální ředitel ULA na Twitteru uvedl, že společnost pracuje na problému s horními ventily a že opravu před jejím provedením prověřuje v laboratoři softwarové integrace (SIL). Nakonec se společnosti ULA podařilo problém napravit a kosmická loď odstartovala v 10:52 našeho času.

Zajímavé je, že ještě 6. května společnosti zrušily let dvě hodiny po původně plánovaném startu poté, co jejich tým zjistil anomální stav ventilu pro regulaci tlaku. Ventil byl vyměněn a tým Starlineru byl připraven k dalšímu pokusu o start, nicméně objevil se další problém – únik helia v servisním modulu kosmické lodi. NASA a Boeing proto musely posunout datum startu.

Později bylo zjištěno, že tento únik neohrožuje bezpečnost mise a pokus o start byl naplánován na 1. června. Každopádně nepříjemnosti start provázely i nadále a i tento start musel být na poslední chvíli zrušen, protože počítač pozemního startovacího sekvenceru se nenačetl do správné provozní konfigurace.

Kromě astronautů NASA letěl Starliner se 760 kilogramy nákladu, včetně 300 kilogramů potravin a dalších zásob, které si vyžádala posádka, jež je v současné době na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. Wilmore a Williams stráví na ISS osm dní prováděním testů, které budou zjišťovat, zda je Starliner připraven na pravidelné lety do orbitální laboratoře. NASA uvedla, že pokud bude mise úspěšně dokončena, zahájí závěrečný proces certifikace Starlineru a jeho systémů lety s posádkou k vesmírné stanici.

Zdroj: engadget.com