Zdroj: emiratesmarsmission.ae

První meziplanetární mise SAE na Mars je připravena ke startu

Letošní léto je pro vesmírný program Spojených arabských emirátů poměrně klíčové. Vyvrcholí totiž projekt Emirates Mars Mission, jehož vývoj zabral šest let a který přenese SAE do elitního klubu zemí, jež dokázaly vyslat svou sondu na cizí planetu. Jedním z důležitých úkolů bylo nalézt spojence mezi zeměmi, které mají k dispozici dostatečně silný raketový nosič, který sondu vynese na oběžnou dráhu Země. Nakonec SAE uzavřely dohodu s Japonskem.

Tato mise zahájí rušné léto, jež bude na trase Země–Mars v příštích týdnech probíhat. Po dnešním startu se další chystá už na 23. července, kdy Čína pošle směrem k naší nejbližší planetě vlastní rover a také zařízení, jež by mělo usnadnit přistávání dalších sond. Následovat by ji pak měly USA, jež svůj další rover směrem k rudé planetě vyšlou 30. července.

Důvodem tohoto zvýšeného provozu je výhodná vzájemná poloha Marsu a Země, jež jsou nejblíže za poslední dva roky a potrvá opět další dva roky, než se bude situace opakovat. Pokud by země start nestihly v tomto časovém okně, musely by čekat až do roku 2022.

Pro Spojené arabské emiráty má mise důležitý ideologický význam, protože příští rok slaví tento stát 50 let své existence a její představitelé jej chtějí oslavit něčím velkým. A právě takovým velkým činem by mohla být mise na Mars. Až doposud totiž Spojené arabské emiráty zaměřovaly svůj program na vypouštění satelitů na oběžnou dráhu Země.

Zdroje theverge.com, emiratesmarsmission.ae

https://www.emiratesmarsmission.ae/static/infographic-2-e65101e15d41acaa57ae8548e0675320.png
Zdroj: emiratesmarsmission.ae