První solární silnice na světě musela být uzavřena
Ve světě vědy a techniky existují nápady a projekty, které změní svůj obor a pamatujeme si je jako přelomové. Pak jsou však také počiny, které z počátku vypadají jako dobrý nápad, avšak nakonec se ukáže, že opak je pravdou. Příkladem z druhé skupiny je nepochybně první solární silnice, která byla postavena ve Francii.
K jejímu otevření došlo v prosinci roku 2016 a francouzský ministr životního prostředí ji tehdy označil jako bezprecedentní. Autoři projektu se rozhodli spojit plochu silnice se solárními panely. Pokud by vše fungovalo správně, ušetřil by tento nápad značnou plochu a vygeneroval by velké množství elektrické energie. Celý projekt se rozhodli vyzkoušet na přibližně kilometrovém úseku okresní silnice. Její vybudování stálo 5,2 milionů dolarů a plocha 3 000 metrů čtverečních zařízení vynesla na místo jedné z největších solárních ploch světa.
Nápad zněl výborně, avšak jak ukázala praxe, realita byla jiná. Za necelé dva roky musel být úsek silnice opraven a část panelů byla odstraněna kvůli prasklinám a opotřebení. Nyní budou solární panely nahrazeny asfaltem v plné délce. Výkon silnice byl navíc velmi slabý, nejvyšší zaznamenané hodnoty nedosahovaly ani poloviny toho, co se od silnice očekávalo. Objevily se také další okolnosti, jako je bláto nebo spadané listí, se kterými konstruktéři nepočítali.
Projekt silnice budoucnosti tak končí krachem. Silnici totiž poškodil poměrně silný provoz a panely navíc nebyly konstruovány pro průjezd traktorů, které je svou vahou ničily.
Zdroj: sciencealert.com