Foto: se svolením Qualcomm

Qualcomm odpískal svůj projekt satelitních zpráv, výrobci telefonů o něj nemají zájem

V lednu Qualcomm oznámil Snapdragon Satellite, projekt, jehož cílem bylo umožnit uživatelům Androidu posílat zprávy přes satelit v případě, že nemají mobilní signál. Mělo se jednat o podobou funkci jakou je nouzová funkce SOS společnosti Apple, která debutovala v řadě iPhone 14. Projekt ale nevyšel tak, jak společnost Qualcomm doufala.

Qualcomm se proto rozhodl pro ukončení spolupráci s výrobcem satelitních telefonů Iridium, který používá Snapdragon Satellite. Přestože obě společnosti úspěšně vyvinuly a předvedly tuto novou technologii, výrobci chytrých telefonů ji bohužel nezahrnuli do svých zařízení.

Výrobci totiž dali přednost standardním řešením pro satelitní připojení. Jinými slovy – hledají přístup, který by nestavěl Qualcomm na vrchol pomyslného žebříčku. Některé výrobce přitom mohla odradit i cena satelitního zasílání textových zpráv.

Nyní, když dohody se společností Qualcomm končí, bude podle společnosti Iridium možné spolupracovat přímo s výrobci chytrých telefonů, vývojáři mobilních operačních systémů a výrobci čipů. Společnost Apple mezitím rozšířila svou funkci nouzového SOS přidáním detekce nárazu do iPhonu 15.

Také společnost Starlink se chystá příští rok zavést satelitní SMS službu. Plánuje nabízet hlasové a datové funkce zprostředkované ze satelitu přímo do telefonu, což znamená, že uživatelé nebudou nutně potřebovat terminál Starlink.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.