Qualcomm podle svých slov vyzkoušel jako první mobilní připojení standardu 5G

Společnost Qualcomm je podle svých slov prvním, kdo předvedl v akci za použití mobilního 5G čipsetu přenosovou rychlost 1 GB/s. Podle ní je to první fungující 5G datové připojení.

Pátá generace mobilní sítě ještě neexistuje, ale slibuje rychlejší přenos dat a více datové propustnosti, díky níž obslouží i „hustší“ internetový provoz. Americký výrobce mobilních procesorů sice mluví o prvenství a „důležitém milníku“, ale někteří toto tvrzení zpochybňují, mezi něž se řadí profesor William Webb. Autor knihy The 5G Myth: When vision decoupled from reality říká, že test Qualcommu není nic „velkého“. Podle jeho názoru není standard 5G ještě ani definován a Qualcomm tak mohl ve svých testech jen předpokládat, jaká bude jeho konečná podoba. Webb také dodává, že přenosová rychlost 1GB/s je dosažitelná i na současné síti 4G. Např. špičkový „inteligentní“ čipset Kirin 970 od společnosti Huawei nabízí přenosovou rychlost až 1,2 GB/s, pokud používá kompatibilní síťové zařízení.

Demonstrace schopností nového specializovaného čipsetu Snapdragon X50 NR proběhla v laboratořích v San Diegu na milimetrových vlnách o frekvenci 28 GHz. V prohlášení se společnost „otřela“ o Webbovu skepsi ohledně momentální (ne)použitelnosti mobilní sítě 5G. „Naše oznámení představuje první kroky, jimiž odpovídáme skeptikům jako profesor Webb. Ano, naše 5G technologie milimetrových vln je pro mobilní zařízení a sítě použitelná a tento úspěch dokazuje postupný pokrok, který v této oblasti činíme,“ mimo jiné sdělila.

Jak uvádí web zpravodajské stanice BBC, již dnes využívá mobilní sít 4G frekvence pod 6 GHz, ale ty jsou v současnosti „přeplněné“. Mobilním operátorům dnes docházejí kapacity, aby síť zvládla mimořádně „hustý“ internetový provoz, vytvářený miliardami mobilních zařízení.

Protože specifikace pro mobilní síť 5G ještě neexistují, resp. nejsou zatím finalizovány, zkoušejí některé společnosti různé technologie, přičemž doufají, že nový standard bude uveden do provozu do roku 2019. Další se snaží spíše optimalizovat efektivitu provozu stávající sítě a přemýšlejí, jak využít zatím nepoužívané frekvence milimetrových vln v pásmu od 28 GHz–39 GHz, které se nacházejí v elektromagnetickém spektru mezi mikrovlnami a infračervenými vlnami.

Zdroj: bbc.com, ibtimes.co.uk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.