Qualcomm představil dva nové čipy do bezpečnostních kamer a dalších zařízení

Qualcomm představil dva nové čipy QCS603 a QCS605 určené do bezpečnostních kamer, dronů, robotických vysavačů apod. Díky AI schopnostem by měla být tato i další zařízení ještě chytřejší.

Čipy jsou navrženy tak, aby využívaly tzv. edge computingu, a zpracovávají tedy co nejvíce dat samy. Tím se ušetří čas, protože zařízení běžící na těchto čipech nebudou muset odesílat data ke zpracování do centrálního cloudu. Čipy najdou využití nejen v bezpečnostních kamerách, ale i v kamerách nositelných, v chytrých displejích nebo pokročilé robotice.

Čipy jsou výkonné zejména v oblasti streamování videa. Čip QCS605 dokáže zaznamenávat velké objemy videa najednou (přesněji jeden stream v 4K rozlišení a druhý ve Full HD v 60 fps). V případě potřeby „umí“ současně více streamů v nižších rozlišeních. Čip QCS603 bude výkonem o něco slabší a zvládne zároveň streamovat video v 4K a HD rozlišení při 30 snímcích.

Hlavní síla čipů však spočívá v oblasti AI – oba disponují jednotkou Snapdragon Neural Processing Engine (NPE), která pomůže při řešení úkolů využívajících hlubokého učení. Přestože některé výpočty budou touto technikou prováděny v cloudu mimo vlastní zařízení, NPE umožní vývojářům rychle a snadno portovat AI modely vytvořené pomocí jiných nástrojů. Možností NPE by mohla využít např. nová chytrá bezpečnostní kamera HR-IPC2143 od startupu Horizon Robotics k automatickému rozpoznávání některých obličejů.

Qualcomm již začal samply čipů rozesílat hardwarovým partnerům a první produkty na nich postavené by měly být dostupné někdy v druhé polovině roku.

 

Zdroj: theverge.com, digitaltrends.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.