Qualcomm testuje první čip s 5G a přináší nový procesor střední třídy

Nová generace rychlého mobilního připojení je zase o něco blíž. Společnost Qualcomm oznámila, že úspěšně ukončila první test připojení standardu 5G pro mobilní zařízení. Test byl proveden prostřednictvím modemu X50 5G na kmitočtovém pásmu 28 GHz. Podle vyjádření Qualcommu dosahoval modem během testu gigabitové přenosové rychlosti, po plném zařazení 5G signálu by měl dosahovat rychlosti až pět gigabitů.

Kromě testu samotného ukázala společnost Qualcomm design svého plánovaného 5G mobilního telefonu, který bude primárně určený pro testování možností 5G sítí. To by mělo probíhat do roku 2019 a v jeho první polovině by se měly na trh dostat první uživatelské smartphony s tímto standardem.

Aby mohl modem X50 fungovat ve formě smartphonu, vyvinul Qualcomm novou anténu pro speciální vlnové délky. V současnosti se počítá, že plánový smartphone bude mít tyto antény dvě. Na jejich finální podobě, respektive zmenšení, Qualcomm stále pracuje.

Další novinkou, kterou Qualcomm oznámil, je nový procesor Snapdragon 636 pro telefony vyšší střední třídy. Ten bude navazovat na úspěšný model s označením 630, který se objevuje v telefonech od května tohoto roku. Snapdragon 636 zlepšil oproti svému předchůdci svůj výkon o 40 procent, podporuje také lepší možnosti zobrazení na kvalitnějších displejích. Nabídne také mimo jiné novou grafickou kartu Adreno 509, která by měla zlepšit možnosti práce s 3D grafikou a hraní her. Díky pokroku, který tento procesor přináší, se uživatelé dočkají nových moderních funkcí i na telefonech střední a vyšší střední třídy.

Společnost Qualcomm v současnosti určuje trendy ve vývoji mobilních telefonů s operačním systémem Android a její čipové sady a další hardwarové komponenty využívá většina výrobců mobilních telefonů v čele se společností Samsung.

Zdroj: Qualcomm.com, theverge.com