Řada GeForce 10 nabízí nejvýkonnější grafické karty současnosti

Pokud uvažujete o novém herním počítači nebo plánujete upgradovat ten starý, je grafická karta jednou z nejdůležitějších komponent a rozhodně se vyplatí jejímu výběru věnovat pozornost. Do toho nejlepšího, co současný trh nabízí, určitě patří vývojová řada GeForce 10 od společnosti Nvidia.

V rámci této řady bylo uvedeno sedm karet: GeForce 1080Ti, 1080, 1070, 1060, 1050Ti, 1050 a letos na jaře uvedená lowendová 1030. Všechny tyto karty jsou založené na zdařilé architektuře Pascal, která se ve většině testů dočkala velmi kladného hodnocení.

Největší konkurence, firma AMD se svou nejnovější řadou Radeon RX, se může s GeForce měřit pouze ve střední a nižší kategorii. Plnohodnotný souboj nejvýkonnějších grafických karet se očekává po vydání nové generace – Nvidia vydá svou Voltu a AMD proti ní postaví Vegu 2.0. Ty ale na uvedení na trh teprve čekají a jejich vývoj nebyl ukončen, a tak je generace GeForce 10 to nejlepší, co dnes můžeme sehnat.

Všechny karty této řady jsou postaveny na platformě Pascal, takže podporují stejné funkce, liší se od sebe efektivním výkonem, který je založen použitém hardwaru.

1080Ti
1080
1070
1060
1050Ti
1050
1030
Počet stream procesorů 3584 2560 1920 1280 768 640 384
Rychlost grafického čipu (MHz) 1506 1607 1506 1506 1290 1354 1265
Velikost grafické paměti (GB) 11 8 8 6 4 2 2
Rychlost grafické paměti (GB/s) 11 10 8 8 7 7 6
Šířka paměťové sběrnice (bit) 384 256 256 192 128 128 64
Power Board max (W) 250 180 150 120 75 75 30
Podpora SLI Ano Ano Ano Ne Ne Ne Ne

 

GeForce 1080Ti – výkon bez omezení

Je nejvýkonnější a zároveň nejdražší ze všech karet spadajících pod označení GeForce 10 a v testech poráží dokonce velice drahý model Titan X. Obě tyto karty mají stejný grafický čip s architekturou Pascal. Kromě speciálního čipu se GeForce 1080Ti chlubí také speciálním typem paměti, Nvidia jej nazvala GDDR5X. Ta teoreticky umožňuje dvojnásobnou rychlost oproti GDDR5 a díky vysoké šířce pásma má karta k paměti přístup o třetinu rychlejší.

Ve všech testech prošla tato karta jako jednoznačně nejlepší a nejvýkonnější, jakou lze v současnosti sehnat. Díky tomu se není třeba jakkoli omezovat v grafických nastaveních i těch nejnáročnějších her. Ty poběží v nejvyšším rozlišení s maximálními detaily a je jen na hráči, jaké další grafické vychytávky zapne nebo naopak nechá vypnuté, tak aby mu obraz naplno vyhovoval. Karta je také vhodná pro připojení VR brýlí. Samozřejmostí je také podpora SLI zapojení více grafických karet v jednom počítači. Obrovský výkon této karty dává potenciál do budoucna a pokud nenastane žádná zásadní revoluce na poli 3D technologií, bude špičkovou kartou i následujících 5 let a možná i déle.

Kartu v současnosti pořídíte zhruba za 21 500 Kč. Pokud si ji budete kupovat jako součást nové počítačové sestavy, je dobré přesvědčit se, že je s ní karta kompatibilní. Karta komunikuje se základní deskou přes PCIe 3.0 a zabere dost místa. Samotná karta je velká přes dva sloty a kvůli jejímu chlazení je určitě dobré nechat nad i pod ní jeden slot volný. Samostatnou kategorií je její napájení – má příkon 250 W a navíc vyžaduje hned dva externí napájecí kabely ze zdroje, jeden 8 a jeden 6pinový kabel.

GeForce 1080 – těsně pod vrcholem

Je starší sestrou výše popsané 1080Ti a při svém uvedení byla nevýkonnější z desáté generace karet GeForce. Její čip je založený na vyšším frekvenčním výkonu, je ale znatelně menší a při nejvyšším zatížení za svým „Ti“ kolegou znatelně zaostává. Její 8GB paměť je založena na stejném standardu GDDR5X, takže s její rychlostí a přístupem k ní snese srovnání s nejvýkonnější kartou této řady.

Nejnovější herní tituly zvládá GeForce 1080 bez jakýchkoli problémů a ani s ní se nemusí hráč nikterak omezovat. Podporuje také všechny grafické efekty, které Nvidia nabízí. Nemá problém s vykreslováním vody, kouře nebo světelnými efekty. Taktéž podporuje nejnovější možnosti virtuální reality a technologii zapojení více karet SLI.

Na této kartě je velmi zajímavá její cena. Její pořizovací náklady přesahovaly 20 000 korun, avšak po nástupu GeForce 1080Ti naráz spadly k 16 000 Kč a tam se pohybují dodnes. To je vzhledem k jejímu výkonu velmi příznivá cena. Karta má příkon 180 W a pro její zapojení je potřeba externí napájení ze zdroje v podobě 8pinového kabelu.

GeForce 1070 – na pomezí tříd

Je grafická karta na pomezí highendové a střední třídy. I u ní stále platí, že nebude mít se současnými hrami problém. U rozlišení 4K však její výkon začíná klesat k 25 fps, což je v grafickém projevu znát. Na druhé straně v rozlišení 1080p se karta cítí jako ryba ve vodě a nemá s ním absolutně žádný problém.

Technicky je karta řešena trochu jinak než její silnější kolegyně. Jako všechny karty této generace je postavena na architektuře Pascal. Její čip je ale o poznání menší, také sběrnice nemají tak velkou propustnost. Velikost paměti je 8 GB, ale na rozdíl od 1080 již ve standartní podobě GDDR5. Dobře si poradí s VR a podporuje technologii SLI. Pokud si rádi svůj hardware sami vylepšujete, není GeForce 1070 nejlepší volba, možnosti jejího přetaktování jsou velice omezené.

V současnosti je tato karta na trhu k dispozici za 13 000 korun a poskytuje tak velmi dobrý poměr cena/výkon. Určitě se hodí jako součást každého výkonného PC orientovaného pro co nejlepší herní zážitek. Mnoho uživatelů si také chválí tichý chod této karty a dobře provedené chlazení, to ale může být rozdílné u jednotlivých distributorů, kteří kartu pod svou značkou nabízejí. Pro její zapojení je potřeba zdroj, který má volný 8pinový kabel.

GeForce 1060 – zlatá střední cesta

Tato karta je velice zdařilou zástupkyní střední třídy a ostudu své značce rozhodně neudělá. Je na trhu k dispozici ve více variantách, které se mimo jiné liší i velikostí paměti a velikostí GPU. Úspěšně se dokáže vypořádat se současnými herními tituly, i když v rozlišení 4K její výkon znatelně vázne. Pokud vám ale stačí rozlišení Full HD, rozhodně poslouží bohatě.

Jak jsem již naznačil, svou konstrukcí se mohou jednotlivé karty lišit. Původně byla na trh uvedená 6GB varianta s větším grafickým čipem. Ji následovala odlehčená varianta s menším čipem, která byla původně určena pro čínský trh, našla si však svou cestu i do Evropy a u nás ji dnes seženete bez problémů. Propustnost sběrnic, rychlost pamětí i čipu jsou u obou modelů stejné.

Levnější 3GB variantu karty je dnes možné sehnat v ceně lehce nad 6 000 Kč, dražší potom kolem 9 000 Kč. Především levnější karta má velmi dobrý poměr vlastností cena/výkon a mnoho testerů ji doporučuje. V této kategorii už naplno běží konkurenční boj mezi Nvidií a Radeonem, a tak je dobré při výběru grafické karty v této cenové hladině zvážit i nabídku konkurence. Například Radeon RX580 Nvidii svým výkonem dohání a v některých parametrech je dokonce lehce před ní.

1050Ti a 1050 – nižší střední třída, která potěší

Původně nejslabší členové rodiny GeForce 10. Verze Ti má oproti standardní 1050 zhruba o 20 procent vyšší výkon díky lepšímu čipu a větší grafické paměti. Hodí se zejména pro občasné hráče a pokud budete stavět svůj počítač s rozpočtem patnáct až dvacet tisíc, rozhodně se o nich vyplatí uvažovat. Jejich grafický výkon je takový, jaký se dá od jejich cenové kategorie předpokládat. Rozjedou všechny současné hry, avšak některé grafické efekty a vyšší míru detailů budou hráči muset oželet. Stejně tak rozlišení 4K je pouhou utopií, ale nic jiného se ani nedá předpokládat.

Variant těchto karet je na trhu celá řada s aktivním i pasivním chlazením a různou mírou přetaktování přímo od výrobce. V některých testech jsou zmínky o větší hlučnosti chlazení některých modelů s větráčky, což nemusí nutně vadit, zakládáte-li si však na tichosti svého PC, je potřeba dobře vybírat. Karty s pasivním chlazením hlučné nejsou, mohou mít ovšem (zvláště ty přetaktované) sklony k nadměrnému zahřívání.

Cena je to, co z těchto karet dělá velmi zajímavé zboží. Dražší Ti verzi lze sehnat za 4000 Kč a levnější za 3200 Kč. Vzhledem k minimálnímu cenovému rozdílu se vyplatí zvolit Ti variantu. Je také dobré si promyslet, jestli se nevyplatí připlatit si 2000 Kč a sáhnout po levnější variantě karty 1060, která je výkonově o dva stupně výš, nebo případně po Radeonu RX 570.

GeForce 1030 – levná pracovní síla

Nejmladší z celé generace je lowendová karta určená více běžným uživatelům než aktivním hráčům. Její výhodou je, že je osazena čipem s architekturou Pascal, který je sám o sobě zárukou kvality. Výkon ostatních hardwarových komponent však pokulhává. Přesto však svou práci dokáže dobře odvést. Pokud si k hraní počítačových her sednete jednou za týden na dvě hodiny, nevadí vám snížené detaily a menší rozlišení, rozhodně si GeForce 1030 oblíbíte.

Karta sama o sobě je nenápadná, nepotřebuje kolem sebe tolik prostoru, díky pasivnímu chlazení není hlučná. Zasadíte ji do základní desky a ona začne pracovat. Pro svůj malý příkon je také ideální do přenosných počítačů, pokud od nich neočekáváte nejvyšší možný herní výkon.

Její cena je 2000 korun, což je na výkon, který odvede, velmi slušné. Ve své cenové kategorii má soupeře v podobě Radeonu RX 550, který má výkon zhruba o 15 procent vyšší. Proti němu staví GeForce 1030 výbornou architekturu svého procesoru.

Kromě výše popsaných vlastností podporují všechny karty funkce Nvidia Shadowplay pro úpravu videí a Nvidia Ansel, která umožní ukládat 3D obrázky z her a následně si je prohlížet ve VR.

Nvidia si se svojí desátou generací dala opravdu záležet a zaslouží si naši pozornost. V současnosti firma vyvíjí novou generaci s názvem Volta. Ta by měla být představena v roce 2018 a firma ji zatím blíže nespecifikovala. Uvidíme, jak si poradí s konkurencí v podobě AMD Radeon Vega.