Radioaktivní voda z elektrárny ve Fukušimě bude muset být vypuštěna do oceánu

Oceány patří vzhledem k lidské činnosti mezi nejohroženější ekosystémy na planetě. A jak se nyní zdá, brzy bude, minimálně na lokální úrovni ještě hůř. Japonský ministr životního prostředí Yoshiaki Harady totiž nedávno prohlásil, že se obává, že část kontaminované radioaktivní vody z poškozené elektrárny ve městě Fukušima bude muset být vypuštěna přímo do oceánu.

Tuto zprávu přinesly noviny Japan Times a okamžitě vyvolala ostré reakce ze strany rybářů a ochránců přírody. Podle Harady nebude mít společnost Tokyo Electric Power Company Holdings Inc. (TEPCO), jež elektrárnu spravuje, jinou možnost, než vodu zředit. Zdůraznil, že se jedná pouze o jeho soukromý názor a o situaci bude muset rozhodnout japonská vláda na základě podkladů, jež pro ni zpracuje nezávislá skupina odborníků.

V prostoru poškozené elektrárny Fukušima 1 se od roku 2011, kdy došlo v oblasti k rozsáhlému a silnému zemětřesení, neustále akumuluje radioaktivní voda. Ta je používána k chlazení jádra, které by se jinak mohlo roztavit a způsobit velkou katastrofu. TEPCO vodu prozatím shromažďuje v nádržích a cisternách. V průběhu osmi let se jí nashromáždilo kolem jednoho milionu tun.

Prostor pro shromažďování kontaminované vody ubývá a není reálně možné jej rozšířit. TEPCO hlásí, že se na hranice svých limitů dostane přibližně v roce 2022. Přesná čísla o tom, kolik vody by mělo být vypuštěno do oceánu zatím nikdo nespecifikoval.

Většinu radioaktivních izotopů by se z vody mělo před jejím vypuštěním podařit vyfiltrovat. Bohužel však chybí technologie na odstranění radioaktivních izotopů vodíku. Oborná veřejnost nyní vede spor o tom, jak moc velké by tyto látky představovaly riziko.

Zdroj: gizmodo.com