Zdroj: wikimedia.org

Radiokomunikace spouští program NASA UHD, první program vysílaný ve 4K

V souvislosti se zaváděním formátu DVB-T2 se mohou čeští diváci těšit na příliv nových stanic. Jednou z prvních novinek, která se bude vysílat, a to dokonce v rozlišení 4K, bude NASA UHD. Jak název stanice napovídá, jedná se o kanál šířící obsah zaměřený na vesmírnou tématiku a činnost americké vesmírné agentury a jejích partnerů.

V rámci pozemního vysílání je tento program dostupný už od dnešního dne, a to v rámci multiplexu 23. Za současné situace jej může sledovat přibližně třetina populace, do podzimu by však měla tato stanice dosáhnout plného pokrytí.

Program NASA UHD se stane také prvním programem vysílaným ve 4K. Je však možné, že se to kdykoliv změní, protože jde svého druhu o testovací vysílání. Díky vysokému rozlišení zabere NASA UHD sedmkrát větší datový prostor, než stanice vysílané ve Full HD. Provoz NASA UHD zařizují přímo české radiokomunikace a může se stát, že během případného zájmu komerčních subjektů o prostor v rámci multiplexu 23 bude vysílání NASA omezeno.

Pro příjem signálu je nutné mít přijímač schopný zpracovat rozlišení 4K a samozřejmě také vysílací standard DVB-T2. Zda se objeví také NASA Full HD, zatím není jasné. Nevíme také, jestli bude tento kanál v tuzemské televizní nabídce delší dobu, nebo se jedná pouze o pokus a demonstraci možností rozhraní DVBT2 a po čase bude svým provozovatelem vypnutý.

Zdroj: televizniweb.cz