Foto: Firefly Aerospace

Raketa Alpha společnosti Firefly odstartuje z kosmodromu ve Švédsku

Společnost Firefly Aerospace uzavřela dohodu o startu své rakety Alpha z vesmírného střediska Esrange v severním Švédsku. Švédská vesmírná společnost (SSC) a americká společnost Firefly Aerospace, která se zabývá vesmírnou dopravou, oznámily 27. června dohodu o spolupráci při startech rakety Alpha společnosti Firefly z kosmodromu Esrange od roku 2026.

Starty budou probíhat na v komplexu Esrange 3C. Podle společnosti SSC již probíhají úpravy přistávací plochy. Švédská strana a společnost Firefly chtějí spolupracovat s komerčními, civilními a obrannými zákazníky. “S prvním startem Alpha plánovaným na rok 2026 bude nový vesmírný komplex podporovat komerční zákazníky na evropském trhu a umožní takticky citlivé vesmírné mise, které budou dále podporovat národní bezpečnost zemí NATO,” uvádí se v prohlášení SSC.

Kosmodrom Esrange je v provozu od roku 1966. Jeho hlavní úlohou bylo umožnit starty sondážních raket pro výzkum mikrogravitace a atmosféry. V lednu 2023 se na kosmodromu slavnostně otevřelo rozšířené zařízení pro vypouštění raket na oběžnou dráhu. “Jsme rádi, že můžeme oznámit tuto historickou spolupráci, která bude mít obrovský dopad na globální trh s nosnými raketami, a to nejen v Evropě a USA,” uvedla Charlotta Sundová, generální ředitelka SSC. “Tato spolupráce, která snižuje současný nedostatek orbitálních startovacích míst v Evropě, posiluje transatlantické spojení mezi Švédskem a USA a zároveň nabízí jedinečné vesmírné kapacity pro švédské členství v NATO,” dodala Sundová.

“Budoucnost vesmírných letů vyžaduje existenci více orbitálních startovacích míst po celém světě, protože i nadále zaznamenáváme rostoucí poptávku mezi domácími i mezinárodními zákazníky,” uvedl v prohlášení Bill Weber, generální ředitel společnosti Firefly Aerospace.

Zdroj: www.spacenews.com