Foto: NASA

Raketa NASA SLS má šest let zpoždění a už nyní překročila rozpočet o 6 miliard dolarů

Podle nového auditu generálního inspektora NASA raketa SLS (Space Launch System), která má dopravit astronauty na Měsíc, překračuje rozpočet a výrazně zaostává za původním harmonogramem. Zpráva navíc předpokládá další nárůst nákladů a ještě větší zpoždění, které by mohlo potenciálně ohrozit celou misi Artemis.

Projekt měsíční mise Artemis vycházel z programu Constellation, který byl původně zahájen v roce 2005 s cílem vrátit se do roku 2020 na Měsíc a posléze i na Mars. Zrušení tohoto projektu Obamovou administrativou se setkalo s kritikou, a to zejména proto, že program měl vytvořit nová pracovní místa po celých Spojených státech amerických.

Očekává se, že výdaje NASA na měsíční program Artemis dosáhnou do roku 2025 až 93 miliard dolarů (přibližně 2 biliony Kč), a to včetně 23,8 miliardy dolarů (přibližně 500 miliard Kč), které již byly vynaloženy na systém SLS do roku 2022. “Tato částka představuje nárůst nákladů o 6 miliard dolarů a více než šestileté zpoždění oproti původním předpokladům”, uvádí se ve zprávě.

Systém SLS, který poprvé odstartoval v listopadu 2022, využívá čtyři motory RS-25 na jeden start. Použito je i 16 motorů, které byly zachráněny z vyřazených raketoplánů Space Shuttle. Jakmile tyto motory doslouží, NASA přejde na motory RS-25E, které vyrábí společnost Aerojet Rocketdyne a které mají být o 30 % levnější a o 11 % výkonnější.

Generální inspektor z navýšení rozpočtu viní mimo jiné uzavírání tzv. “cost plus” smluv, které dodavatelům umožňují snadněji navyšovat rozpočty, oproti smlouvám s pevnou cenou. Zpráva mimo jiné doporučuje, aby se nadcházející práce přesunuly do režimu pevných cen a aby se vyřešily problémy s veřejnými zakázkami. Vedení NASA se všemi doporučeními souhlasilo.

Zdroj: www.engadget.com