Foto: se svolením Blue Origin

Raketový motor Blue Origin při testování explodoval, může jít o zásadní selhání

Společnost Blue Origin se opět potýká s technickými problémy. Společnost potvrdila, že motor BE-4 explodoval zhruba 10 sekund po zážehovém testu v Texasu 30. června. Při incidentu nebyl nikdo zraněn, ale podle informací CNBC měl být právě tento typ motoru odeslán společnosti United Launch Alliance (ULA) k použití v jejím druhém letu rakety Vulcan. Jde tedy o dosti závažné selhání.

Vyšetřování stále probíhá. Společnost Blue Origin tvrdí, že již zjistila příčinu výbuchu a nyní pracuje na blíže nespecifikovaných nápravných opatřeních. Podle mluvčího bude společnost pokračovat v testování a splní požadavky svých zákazníků na dodávku motorů.

Tento neúspěch může být pro Blue Origin do budoucna zásadní, jelikož její podnikání stojí na výrobě motorů. ULA potřebuje pro každou raketu Vulcan dva motory BE-4, zatímco připravovaná raketa Blue Origin New Glenn jich potřebuje rovnou sedm. Obě rakety mají zásadní význam pro průzkum vesmíru a také pro širokopásmové satelity projektu Kuiper společnosti Amazon. Kvalita motorů je proto důležitá.

Nicméně také konkurenti společnosti Blue Origin mají své problémy. SpaceX se stále snaží dostat na oběžnou dráhu loď Starship a Virgin Galactic teprve dokončila svůj první komerční let. Vadný motor tedy nakonec nemusí nutně představovat zásadní překážku, i když společnost kvůli němu musí upravit svůj harmonogram.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.