Raketu Starship čeká v březnu první testovací let, vyletí do dvaceti kilometrů a vrátí se zpět

Společnost SpaceX pracuje v současnosti na několika projektech najednou. Tím nejambicióznějším je vývoj rakety Starship, o níž Elon Musk tvrdí, že dokáže přepravit lidi na Mars. Nyní společnost SpaceX požádala o udělení povolení ke startu testovacího letu do výšky 20 kilometrů. Hlavním cílem testu přitom bude zvládnutí přistání, protože raketa Starship by měla být schopná (stejně jako rakety Falcon 9) návratu a měkkého přistání bez výraznějšího poškození některých částí. Raketa by tak měla být použitelná vícekrát.

O povolení testovacího letu žádá SpaceX Federální komisi pro komunikaci, neboť bude během letu komunikovat se svou raketou na speciálních rádiových frekvencích, a právě jejich přidělení je předmětem žádosti.

Pokud vše půjde podle plánu, tak by loď Starship měla vzlétnout z testovacího zařízení SpaceX v Boca Chica v Texasu a zanedlouho se vrátit na místo blízko vzletu. Během přistání bude používat poslední iteraci motorů Raptor. SpaceX pošle data předpokládané trajektorie letu agentuře NASA i civilním a armádním leteckým institucím.

V případě úspěchu se bude jednat o významný krok vpřed ve vývoji druhé generace vesmírných lodí společnosti SpaceX, které by mohly lidstvu umožnit cestování do vzdálenějšího vesmíru. Po svém dokončení by loď Starship měla létat na oběžnou dráhu za pomoci posilovací rakety Superheavy. Tam se od ní odpojit a cestovat samostatně dál směrem k Měsíci či Marsu. Elon Musk se v minulosti nechal slyšet, že by loď Starship měla unést více než 100 tun nákladu a případně až 100 cestujících. Jednalo by se tak o první „velkokapacitní“ vesmírný dopravní prostředek. Do doby prvního posádkového letu však zbývá dlouhá doba vyplněná velkým množstvím testů.

Zdroj: fcc.report