Foto: oTechnice.cz/ Martin Molík

Recenze: Ergonomická myš TRUST Verro Ergonomic Wireless – sázka na maximální pohodlí

9

Vzhled

9.0/10

Ergonomie

10.0/10

Funkce

8.0/10

Plusy

  • Dobrá ergonomie
  • Jednoduché ovládání

Mínusy

  • Není varianta pro leváky

 

 

Počítače jsou dnes pracovním nástrojem velkého množství lidí a pronikly téměř do všech oborů lidské činnosti. Mnoho z nás tak stráví u PC i více než polovinu času v práci (v mnoha případech i veškerý). Často přitom nedbáme na pracovní podmínky ve smyslu ergonomie a zapomínáme, že i dlouhodobé sezení ve špatné poloze může být pro tělo namáhavé. Častým problémem lidí pracujících u PC jsou však nejen bolesti zad, ale také bolestivé záněty karpálních tunelů. Jejich řešení je přitom jednoduché – ergonomicky tvarovaná myš, někdy nazývaná též vertikální. A právě jednu takovou jsme se rozhodli u nás v redakci otestovat.

Název myši je poněkud dlouhý – TRUST Verro Ergonomic Wireless, ale říká o ní vlastně vše podstatné. Jedná se o bezdrátovou ergonomickou myš z dílny známého výrobce kancelářského a gamingového vybavení.

Ergonomie nadevše

Už na první pohled je znát, že se myš Verro (jak jí budeme pro potřebu naší recenze zkráceně označovat) liší od běžných kancelářských periferií. Myš působí na první pohled mohutně, ale překvapivě není příliš těžká. Její designéři dosáhli nižší váhy díky tomu, že odstranili přebytečný materiál vprostřed těla myši, která tak může připomínat vycpanou rukavici nebo kuchyňskou chňapku. Každopádně však zaujme na první pohled.

Větší velikost myši Verro není samoúčelná, tvůrci ji vyvinuli tak, aby na ní bylo dost místa i pro lidi s většíma rukama a nebylo nutné myš zbytečně svírat. Konkrétní tlačítka i kolečko jsou však dost veliké, díky čemuž mohou myš pohodlně ovládat i lidé s menšíma rukama. Důležité přitom je, že myš je možné držet intuitivně, bez toho, že by bylo nutné dělat nějaké pohyby rukou navíc.

Kromě výše zmíněné velikosti vychází ergonomie myši Verro především z jejího sklonu. Díky němu si lze představit držení myši tak, že položíte ruku do co nejpřirozenější polohy na desku stolu, malíkovou hranou opřenou o podložku. V této pozici je namáháno nejméně svalů a šlach a loket může být pohodlně opřený o opěrku židle. Tvar myši pak pomáhá udržet ruku v poloze svírající úhel přibližně 60 ° oproti desce stolu.

Na tuto polohu jsme si museli, díky návyku na klasické nevertikální myši, chvíli zvykat. Po přibližně dvou dnech používání jsme si na změnu zvykli natolik, že nám tato poloha přišla přirozená. Naopak jsme pak měli problém zvyknout si zpětně na klasickou myš a teprve při návratu k ní jsme si uvědomili, že manipulace s ní vychází až z ramene a využívá poměrně zbytečně celou ruku.

Další výhodou myši Verro je rozšířená základna, tedy především její patka. Ta zabezpečuje stabilitu jinak celkem vysoké myši, zároveň je možné opřít si o ni ruku. Ta je díky tomu několik milimetrů nad podložkou a „vozí se“ spolu s myší. To také ulehčuje pohyb myši. Ke správnému fungování je však nezbytné mít kancelářskou židli s opěrkou ruky.

Tělo myši je potažené matným černým plastem, který působí velmi elegantně a díky jemné struktuře je na omak jemný. Po obvodu je navíc tělo myši opatřeno šikmými vroubky, které podporují úchop a zabraňují klouzání ruky z myši dolů.

Sázka na jednoduchost

Ač se může na první pohled zdát myš Verro jako futuristické zařízení, jedná se ve skutečnosti o poměrně jednoduchou periferii, která uživatele nezavalí množstvím funkcí. Celkově má myš šest ovládacích tlačítek, která mají logické rozmístění.

Hlavní dvě tlačítka, jež mezi sebou skrývají kolečko, se nachází na vnějším okraji v nejvyšším bodě myši. Prsty si k nim najdou cestu samy, jejich stisk je jistý a nikde nedrhnou. Kolečko jinak nevybočuje z běžného průměru, a pokud v zaměstnání neprocházíte mnohasetstránkové dokumenty, tak na běžnou práci naprosto stačí. Nad kolečkem je potom v prostoru mezi prsty skryté malé tlačítko, které slouží k rychlé změně citlivosti snímače myši. Tu bohužel není možné nastavit a je pevně stanovena na 600/1200/1600 dpi. Uživatel díky tomu může měnit rychlost kurzoru myši.

Další dvě tlačítka jsou potom umístěna na levém boku myši a k jejich ovládání slouží palec. Tato tlačítka slouží především k pohodlnějšímu ovládání internetu, kde je lze použít k listování dopředu a dozadu historií prohlížení, zároveň je na ně možné také namapovat různé funkce do her a aplikací.

Součástí balení je kromě baterie a myši samotné také bezdrátový přijímač signálu, který je pro spojení s PC nutné zasunout do USB a myš se následně připojí automaticky. Pro cestování je bateriová komora myši vybavena místem, do nějž lze přijímač zasunout, aniž by došlo k jeho poškození nebo ztracení. Myš Verro má dosah přibližně 10 metrů, což je na použití v běžné kanceláři více než dostačující. Spotřebu myši jsme testovali běžným redakčním provozem a myš fungovala bez problémů tři týdny při více než osmi hodinách každodenní činnosti, a to vše s běžnou levnou baterií.

Dobrá ergonomie = pohodlí pro zápěstí

Až doposud jsme byli v redakci zvyklí používat klasickou „horizontální“ myš a TRUST Verro Ergonomic Wireless byla jednou z prvních vertikálních myší, se kterými jsme se setkali. Po počátečním nezvyku (který ale trval pouze několik hodin) jsme cítili opravdovou úlevu. Pro někoho, kdo intenzivně pracuje několik hodin s myší, by se ergonomická myš měla stát součástí povinné výbavy.

Na názor na vertikální myši obecně jsme se zeptali fyzioterapeutky Mgr. Jindřišky Mlčkové, jejíž pacienti jsou často právě lidé postižení „kancelářskými“ chorobami, vzniklými především nepohodlným pracovním prostředím. Své dojmy z vertikální myši nám shrnula v krátkém vyjádření:

„Vertikální myš může být řešením při brnění prstů ruky, která ovládá myš. Při použití normální horizontální myši se zápěstí často opírá o hranu stolu, což vede k útlaku karpálního tunelu a vzniku obtíží. Příznaky (bolest, brnění, chlad, …) můžete mít nejen při používání myši, ale také v noci, kdy si oblast zápěstí přilehnete či ohnete ve spánku. Vertikální myš může zmírnit potíže i při jiných potížích, např. při tenisovém lokti. Část lidí totiž zvedá ukazovák a prostředník při ovládání vertikální myši a často tyto prsty podvědomě strnule drží ve vzduchu nad myší. Tím si přetíží úpony svalů na zevní straně lokte a zde se objeví i bolesti. Vertikální myš jiným typem úchopu znemožňuje dlouhodobé strnulé držení prstů nad myší a tím zmírňuje bolesti zevního lokte a předchází jim. Vždy je ale nutné dbát na celkové ergonomické nastavení těla a monitoru, aby se eliminovaly faktory působící z jiných segmentů těla.“

Závěr:

TRUST Verro Ergonomic Wireless je ergonomická myš, která nemá zbytečně mnoho funkcí a vše sází na jednu kartu – tedy na to, aby práce s ní byla maximálně pohodlná, což se jí daří. Ruka ji drží v přirozené pozici a díky rozšířené základně neleží na stole, což velmi usnadňuje pohyb. Snímač myši stačí na běžnou kancelářskou práci, úpravu fotek nebo kreslení na PC, poslouží i k základnímu hraní. Výhodou je také malé tlačítko, pomocí nějž lze plynule přepínat citlivost myši.

Se svou cenovkou okolo 700 korun spadá TRUST Verro Ergonomic Wireless do kategorie myší střední třídy počítačových periferií. Vyšší výdaje vynahradí svému majiteli ve formě pohodlného používání. Jediná nevýhoda této myši je v tom, že není k dispozici (tak jako u většiny ergonomických myší) varianta pro leváky.