Recenze: EVOLVEO Alpha HD – za málo peněz více než solidní kvalita

6.2

Příjem signálu

6.0/10

Funkce

6.5/10

Ovládání

6.0/10

Plusy

  • FullHD kvalita obrazu
  • Konektorová výbava

Mínusy

  • Absence nahrávání více pořadů najednou
  • Uživatelsky nepřívětivé prostředí

 

Společnost EVOLVEO dodává na trh, vedle přenosných TV tunerů určených pro PC a které jsme pro vás také testovali, také různé multimediální produkty, např. multimediální přehrávače/rekordéry. Jeden z nich jsme tu měli na test dnes a svými parametry by neměl běžného zákazníka urazit. Jak se nám Evolveo Alpha HD osvědčil? Čtěte v naší dnešní recenzi.

Obsah balení a první dojem

   Zařízení je dodáváno v kompaktní krabičce, v níž najdeme skutečně jen to nejzákladnější. Vedle malého set-top-boxu je součástí balení pouze dálkový ovladač a uživatelská příručka v několika světových jazycích, mezi nimiž samozřejmě nechybí čeština. Manuál není na rozdíl od příručky k TV tuneru Mars vytištěn miniaturním písmem, takže je v tištěné podobě použitelný, přesto by písmo mohlo být o něco větší. Žádné další příslušenství nečekejte, kabely HDMI nebo SCART si musíte obstarat sami.

   Přehrávač samotný má tvar malého kvádru o rozměrech 3,5 cm (výška) x 13,5 cm (šířka) x 10 cm (hloubka) a váží přibližně 0,3 kg. Bez problémů se vejde na každý stolek a vedle televize zabere minimum místa. Napájecí šňůra by sice mohla být delší než cca 70 cm, ale to je dnes u podobných zařízení standardem.

Zkouška v praxi

   Alpha HD slibuje přehrávání programů ve Full HD kvalitě, což za cenu lehce přes

500 Kč nezní vůbec špatně. Zapojení zařízení proběhlo bez problémů a naladění programů trvalo jen několik málo minut. Na tomto místě máme jistou výhradu: na rozdíl od TV tuneru Mars má Alpha HD pouze strohé, účelné menu. Oproti minule testovanému TV tuneru je menu alespoň v češtině. EVOLVEO by mělo podle nás svá menu na všech zařízeních graficky sjednotit, působilo by to na zákazníka seriózněji.

   Zařízení nabízí dvě možnosti připojení prostřednictvím konektorů HDMI nebo SCART. Abychom mohli vyzkoušet jak si poradí s obrazem ve Full HD, zapojili jsme tuner přes HDMI kabel. Zde jsme stejně jako u TV tuneru zaznamenali problémy se stabilitou obrazu, i když výrazně menší. Občas se v něm objevilo nepříjemné vizuální i audiální zaskřípání, nicméně pořady bylo možné sledovat od začátku až do konce bez výraznějších potíží.

   Důležitou funkcí mediálního přehrávače je nahrávání pořadů. Lze je nahrávat přes USB port na externí úložiště (i vysokokapacitní externí HDD) a zařízení využívá i funkci TimeShift. Timeshift umožňuje zaznamenat živý televizní přenos na zvolené úložiště a následné přehrání s časovým posunem. Uživatel může zhlédnout část pořadu, která se již nahrála bez nutnosti záznam vysílání přerušovat. Pro tuto funkci a záznam pořadů doporučuje výrobce externí zařízení s přenosovou rychlostí minimálně 9 MB/s. V této souvislosti je třeba se zmínit o tom, že Alpha HD má jen jeden tuner a lze tedy nahrávat najednou pouze jeden pořad.

Rozhraní na krásu nehraje, funkce jsou dostačující

   Rozhraní TV přehrávače je stejně jako menu strohé a je třeba si na ně chvíli zvykat. Ovládání sice reaguje pohotově a funguje na vzdálenost zhruba 2 metrů, ale odezva při přepínání programů je pomalá. Trvá několik sekund, než se programy změní. Rozhraní je stejně vizuálně jednoduché jako menu a u EPG je navíc problém s přehledností. Pořady s dlouhým názvem tu nejsou uvedeny v celém znění, jejich názvy jsou natěsnány vedle sebe a vše působí značně neorganizovaně a nesouvisle. Pomocí EPG lze alespoň také nahrávat pořady nebo si odtud jejich nahrání naplánovat.

   Alpha HD jinak podporuje standardní funkce jako přehrávání multimediálních souborů typu MOV, MPEG, MKV, MP3, WMA a JPEG z externího úložiště, nebo digitální audio kompresi Dolby Digital Plus EAC3. Pro někoho vážnějším nedostatkem by mohlo být špatné přehrávání souborů o velké kapacitě (např. filmů ve vysokém rozlišení), zde se citelně projevuje absence podpory USB 3.0.

   Zařízení je možné updatovat pomocí USB disku a spotřeba v provozu činí 3,5 W, přičemž v pohotovostním režimu je to pouze 0,1 W. Za zmínku ještě stojí výstup na sluchátka nebo externí reproduktory, možnost vytváření vlastních playlistů nebo fotografických alb, podpora interních i externích českých titulků ve formátu DivX či MKV a přehrávač funguje i na televizních monitorech a starších televizích.

Za svou cenu nabízí dobrou kvalitu              

   Jak tedy tuner Alpha HD zhodnotit? Určitě lépe než TV tuner Mars. Obraz sice nebyl perfektní a občas se trhal, ale přes to je možné se přenést, tuner v set-top-boxu je evidentně citlivější. Alpha HD nabízí za svou cenu naprosto standardní funkce, nečekejme tedy od něj více, jako např. nahrávání více pořadů najednou nebo podporu novějších kodeků. Rozhraní přehrávače je graficky poměrně strohé, v některých případech bychom se nebáli je označit dokonce za nepříliš vzhledné a uživatelsky nepřívětivé (programový průvodce EPG).

    Přehrávač se nabízí za opravdu nízkou cenu a v poměru cena/výkon se drží rozhodně nadprůměrně. Běžnému uživateli hledajícímu cenově dostupný multimediální přehrávač/rekordér se standardními parametry poslouží Alpha HD více než dostatečně.

 

Fotogalerie: