Recenze: Samsung Galaxy S22 Ultra – Nový nejlepší androidový smartphone na trhu?
V poslední mobilní recenzi jsme se věnovali zařízení pro méně náročné uživatele, a proto jsme se rozhodli, že se tentokrát zaměříme na vlajkovou edici. Letos v únoru byl zahájen prodej očekávané řady od Samsungu S22, přičemž my jsme si pro dnešní článek vybrali to nejlepší z ní, a to Samsung Galaxy S22 Ultra. Jedná se o vůbec první telefon řady Galaxy S, jenž je obohacen o integrované pero S Pen. Smartphone je poměrně těžký a velký, disponuje totiž špičkovou výbavou a foto-sestavou. Na trhu jsou momentálně dostupné tři paměťové konfigurace (8/128 GB, 12/256 GB, 12/512 GB). Základní verzi s 8GB RAM a 128GB úložištěm momentálně zakoupíte od 28 389 Kč (aktuálně nejvýhodnější ceny naleznete pod tlačítkem níže). Galaxy S22 by měl údajně být jeden z nejlepších telefonů na trhu. Podařilo se mu však v praxi naplnit takto vysoká očekávání?
Design a zpracování
Zprvu nelze opomenout obsah balení. V tomto případě je velmi skromné, kromě telefonu se můžete těšit pouze na nabíjecí kabel typu USB-C/USB-C, uživatelské příručky a sponu pro vyjmutí slotu na SIM.
Designově se telefon velmi odlišuje od základního modelu S22 a S22+, vzhledově připomíná již zaniklou řadu Note. To je celkem pochopitelné, jelikož i díky integrovanému peru cílí především na předchozí uživatele zmiňované edice Note. Smartphone se vyznačuje ostrými rohy a plochou spodní a horní stranou, chrání jej pak zaoblený lesklý hliníkový rám. Vzhledově se telefon do gusta každému netrefí, ale s tím se nedá nic dělat. Zpracování není co vytknout, výrobce zkombinoval sklo s kovem a vsadil na matná záda. Přístroj tak vypadá i působí skutečně exkluzivně, a to ve všech barevných variantách (černá, bílá, burgundy a tyrkysová). Samozřejmě zde nechybí ani zcela očekávaná certifikace odolnosti IP68.
Galaxy S22 Ultra měří 163,3 × 77,9 × 8,9 mm a váží 228 gramů – proti předchozí generaci tedy trochu přibral. Z pohledu ergonomie se ale bát nemusíte, hmotnost je vyvážená a se smartphonem se pracuje vcelku pohodlně. Problém nastává u dosti vystouplého fotomodulu, kvůli kterému se položený telefon na rovném povrchu poměrně kymácí. Pokud si jej tedy chcete položit na stůl a efektivněji pracovat s dotykovým perem, skutečnost nestability vás asi vytočí. Mimo to se v čočkách usazuje mnoho špíny, která se těžko odstraňuje.
Displej a baterie
Moc prostoru pro rámečky zde naštěstí není, displej totiž tvoří dokonce 90,2 % čelní plochy. Zajímavé je, že se Samsung nerozhodl pro výhradně plochou obrazovku, ale pro lehce zakřivenou. Konkrétně se můžete těšit na 6,8″ Dynamic AMOLED 2X panel, který chrání Gorilla Glass Victus+. Dostane se vám i jemného Quad HD+ s rozlišením 1440 × 3088 pixelů a 500 ppi. Maximální jas dosáhne hodnoty až 1 750 nitů a na přímém sluníčku tedy problémy s čitelností mít rozhodně nebudete. Obraz je sytý a živý, zároveň si v nastavení můžete odstíny i barvy upravit dle vaší libosti. Nechybí ani obnovovací adaptivní frekvence 1 až 120 Hz. Nyní pár informací k ultrazvukové čtečce otisků prstů – je superrychlá, přesná a umístěná tak akorát v dolní třetině displeje. K odemykání lze využít i rozpoznávání tváře, které též funguje bezproblémově, ale je o něco méně bezpečné.
Vzhledem k tomu, že telefon cílí na náročnější uživatele, baterie o kapacitě 5000 mAh pak postačí přibližně na den, maximálně na den a půl. Je zde podpora až 45W nabíjení, které je však v porovnání s 25W adaptérem rychlejší jen o pár minut. Pokud 45W adaptér nevlastníte, nemá moc smysl si jej kupovat. Telefon přes 25 W nabijete za hodinku a pět minut. Bezdrátové nabíjení pak probíhá max přes 15 W a reverzní přes 4,5 W.
Hardware a software
V Evropě se smartphone prodává s čipem Exynos 2200 od Samsungu. O nejlepší dostupný procesor na trhu se sice nejedná, ale i tak se můžete těšit na špičkový výkon, u něhož by málokdo narazil na jeho strop. Zahřívání telefonu se bohužel nevyhnete, ale nemusíte se bát, že by vás příliš omezovalo. RAM o 8 GB v případě 128GB verze postačí na plynulý chod bez záseků. Gamerům náročných her se bude hodit 12GB RAM, kterou disponují ostatní paměťové konfigurace.
Nejnovějšímu Androidu 12 s nadstavbou One UI 4.1 není co vytknout. V prostředí se můžete těšit na mnoho vychytávek, které vám usnadní veškerou práci s telefonem. Dočkáváme se také velmi dlouhé softwarové podpory (4 roky velkých aktualizací a až 5 let bezpečnostních aktualizací).
Konektivita zahrnuje Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS, GLONASS, BDS i Galileo, dále podporu 5G, NFC a technologie UWB.
Fotoaparát a zvuk
Výrobce láká i na perfektní foto výbavu. Hlavnímu 108Mpx snímači se světelností f/1,8 a velikostí 1/1,33” nechybí optická stabilizace, zaostřování laserem a fázová detekce. Kvalitou jsou na tom pak snímky z hlavního fotoaparátu podobně jako u předchozího modelu Ultra S21 – fotografie jsou detailní a dynamické. I 12Mpx širokoúhlý objektiv o velikosti 1/2.55″ disponuje automatickým ostřením, snadno tedy za dobrého světla zachytíte slušné makro snímky. Dále se můžete těšit na 10Mpx teleobjektiv s až trojnásobným optickým přiblížením a světelností f/2,4 a na 10Mpx periskopový teleobjektiv s desetinásobným optickým přiblížením a světelností f/4,9. Ve dne se teleobjektivy budou hodit při pořizování statických krajinných záběrů, v noci je však zcela pochopitelně nevyužijete ani za nočního režimu. Chválíme také 40Mpx selfie kamerku, s kterou pořídíte hravé „selfíčka“ a video až ve 4K při 60 FPS. Hlavní objektiv pak zvládne 8K při 24 FPS. Co se týče celkového zhodnocení – snímky jsou ostré, poměrně dost živé (což nemusí všem nutně vyhovovat) a poradí si i s horší světelností. Mějte ovšem na paměti, že smartphone není profesionální zrcadlovka a že se menšímu šumu za špatných světelných podmínek zkrátka nevyhnete. Samsung využívá i softwarových vylepšení, které pomůžou vaše snímky zdokonalit. Jde například o funkci Auto Framing, jež rozpoznává lidské osoby a stará se o jejich automatické zaostřování. Zařízení mimo to pomáhá i umělá inteligence.
Dvojice stereo reproduktorů nabídne skvělý výstup, který osloví nejen vysokou hlasitostí, ale především kvalitou. Pochopitelně nechybí ani podpora technologie Dolby Atmos a můžete se tak těšit na jeden z nejlepších zvukových zážitků v kategorii mobilních telefonů.
Závěr
A jaké je tedy závěrečné zhodnocení? Telefon naše očekávání rozhodně naplnil, ale není to zkrátka zařízení pro každého a nutně v tom nemusí hrát roli jen vysoká cena. Design smartphonu se rozhodně nebude líbit všem a málokdo by si koupil něco, co se mu nezamlouvá i po vzhledové stránce. Musíme uznat, že jde pravděpodobně o nejlépe vybavený a skutečně všestranný androidový telefon a své zájemce si samozřejmě najde. Pro běžné uživatele je koupě telefonu možná až zbytečná, protože málokdo dokáže využít plného potenciálu takového zařízení. Galaxy S22 Ultra pak naopak ocení technologičtí nadšenci nebo jedinci, kteří na telefonu často pracují a potřebují být co nejefektivnější (s tím pak pomůže dotykové pero S Pen). Máloco lze smartphonu vůbec vytknout, možná jen výdrž baterie nebo hmotnost, ale s tím se výrobcům vzhledem k vnitřní výbavě jen velmi těžko pracuje. Pokud nepotřebujete perfektní fotovýbavu, ale stále hledáte výkonný telefon s trochu odlišným designem, jistě se pak podívejte i po dalších zástupcích řady S.