Foto: se svolením Garmin

Recenze: Garmin vívosmart 5 – Absence GPS jako hlavní problém

7.2

Design a zpracování

7.5/10

Funkce a vybavení

7.0/10

Ergonomie

7.0/10

Plusy

  • Kvalitní sledování spánku
  • Měří tep každou vteřinu
  • Displej se dobře ovládá
  • Vyměnitelné náramky

Mínusy

  • Absence GPS
  • Manuální tlačítko jde hůře zmáčknout
  • Na zápěstí nemusí perfektně sedět
  • Chybí NFC

 

Po čtyřech letech jsme se konečně dočkali, Garmin v dubnu 2022 zahájil prodej své páté řady fitness náramku/trackeru s přídomkem Vívosmart 5. Proti předchozí generaci si polepšil nejen svým designem, ale i dalšími novinkami jako je rozsáhlejší monitoring fyzických aktivit nebo například i detekce nehody. Náramek momentálně seženete přibližně od 3 578 Kč (aktuálně nejvýhodnější ceny naleznete pod tlačítkem níže). Na koho cílí nový sportestter? A vyplatí se investovat právě do Garminu či spíše do konkurence? Na to vám odpovíme v dnešní recenzi.

 Design, displej a zpracování

Zařízení disponuje rozměry 255 × 19,5 × 10,7 mm a váhou 26,5 g, náramek je tedy díky své hmotnosti velmi pohodlný i při spánku. Lze si vybrat ze tří barevných variant náramků (bílá, mátově zelená a černá). U černé verze si navíc můžete zakoupit kromě velikosti S-M i velikost L, která poslouží především mužům. Garmin se vydal cestou zaoblených hran a strukturovaného silikonového řemínku, díky jemuž designově vybočuje z řady čistých a minimalistických zařízení. Řemínky lze samozřejmě vyměnit a tento proces je snadný-pásek ohnete a vytáhnete samotný tracker. Přístroj je zcela zpracovaný z polykarbonátu a disponuje voděodolností 5 ATM, jejíchž zásluhou se nemusíte bát nošení v bazénu nebo plavání v moři při hladině. Pod obrazovkou se nachází nové manuální, nikoli staré dotykové tlačítko. Přestože je manuální ovládání (především pak při sportovním využití) zpravidla praktičtější, zde nás trochu nemile překvapilo. Stisknout samotné tlačítko jde totiž o něco hůře, než bychom si představovali.

Nový 0,73palcový OLED panel s rozlišením 154 x 88 pixelů je o celých 66% větší než u předchozí generace. Na obrazovce se vám tedy o něco lépe čte, neořezávají se zprávy, a navíc si na ní lze posouvat text. Displej je jinak dostatečně citlivý, dobře se ovládá a ani na přímém slunci nebudete mít problémy s čitelností. Zdá se, že menší mínus by mohla být černobílá obrazovka, která je přeci jen už lehce zastaralá. Nepotěšila nás ani nepřítomnost funkce Always On.

Ergonomie a výdrž baterie

Jak jsme již zmínili, přestože se stále jedná o fitness náramek a tím pádem i menší displej, i tak se zařízení velmi dobře ovládá. Pomocí manuálního tlačítka se dostanete do menu, skrze dotyky na displeji pak volíte režimy a posouváte obraz. Uživatelské prostředí je jednoduché a intuitivní naprosto pro každého. Náramek tedy skvěle poslouží i starším lidem. Něco negativního se však najde, zařízení nemusí perfektně sedět každému a naměřené hodnoty tak mohou být velmi nepřesné. Proto doporučujeme si náramek nejdříve v prodejně vyzkoušet a až poté zakoupit.

Výrobce neudává kapacitu baterie, nicméně slibuje týden provozu bez nutnosti dobíjení za předpokladu, že si vypnete monitorování kyslíku v krvi. Pakliže se této funkce nevzdáte, počítejte s výdrží okolo dvou až tří dní. Kyslík v krvi je důležitý především pro monitoring spánku, pokud si tedy měření zapnete jen na spánek, dostanete se na výdrž okolo pěti dní, což je už vcelku dostatečná výdrž. Co se týče rychlosti nabíjení, z nuly na sto procent se dostanete přibližně za dvě hodiny napájení.

Senzory, zdravotní a sportovní funkce

Zřízení zahrnuje senzory: akcelerometr, teploměr, senzor okolního světla (upravuje jas podle okolních podmínek) a pulzní oxymetr. Chybí GPS, což považujeme za největší úskalí tohoto sporttesteru. Proti předchozí generaci tentokrát chybí i barometr, který měří počet vystoupaných pater. Jeho absence ale zdaleka nezamrzí tolik jako právě absence GPS.

Ze zdravotních funkcí se dočkáte monitoringu spánku, hladiny kyslíku v krvi, úrovně stresu, a nakonec i srdečního tepu. Musíme ocenit to schopnost měřit tep každou vteřinu-díky čemuž i docílíte daleko přesnějších statistik. Z tohoto ohledu je na tom zařízení lépe jak většina konkurence. Pro ženy samozřejmě nechybí možnost sledování menstruačního cyklu. Náramek také poskytuje dechová cvičení a upozorní vás na příliš vysoký či nízký tep.

Přednastavené aktivity se rozrostly z jedenácti na patnáct, nově se můžete těšit na HIIT trénink, pilates či indoor running. Na hodinkách se vám zobrazí maximálně deset aktivit, v rámci aplikace si pak nastavíte ty, které chcete mít „po ruce“. Klasické počítaní kalorií, kroků, vzdálenosti a délky aktivit je samozřejmě zahrnuto. Pro sportovce amatéry zcela dostačující, pakliže však chcete váš trénink posunout na další úroveň, zamiřte do vyšší kategorie wearables.

Dále se zde vyskytuje funkce Fitness věk, jenž vám na základě hodnot jako je BMI, týdenní aktivita a klidová tepová frekvence poví, zda je vaše tělo mladší či starší než ve skutečnosti. Jakmile se probudíte, zobrazí se vám skóre tělesné baterie, které na základě aktivit z přechozího dne a kvality spánku určí, jak moc jste „fresh“. Skóre se v průběhu dne různě mění a může vám tak pomoci vyhodnotit, zda byste si měli spíše odpočinout nebo naopak zařadit nějakou aktivitu. Poslední praktickou funkcí je detekce nehody a pádu – pakliže se vám něco přihodí, snadno pak pomocí dlouhého přidržení tlačítka odešlete vašemu nouzovému kontaktu SMS, která automaticky zahrnuje i vaši aktuální polohu.

Další využití a aplikace

Co se týče dalšího využití, nechybí notifikace na hovory, SMS a zprávy z aplikací. Zařízení si propojíte skrze Bluetooth s androidovým i iOS telefonem. Náramek bohužel nedisponuje Wi-Fi či podporou NFC pro bezhotovostní platby, v čemž zaostává za konkurencí. Nenajde se zde ani prostor pro ukládání hudby do samotného zařízení. Přes náramek však alespoň můžete ovládat přehrávání audia z telefonu.

Jestli něco musíme vyzdvihnout, je to jednoznačně aplikace Garmin Connect, která patří mezi ty nejlepší. Nabídne vám velké množství dat, a to jasně a přehledně. Nejlepší na tom je, že vám všechny informace a statistiky poskytne zadarmo, na rozdíl například od Fitbit, kde musíte platit deset dolarů měsíčně, abyste získali podrobnější data v rámci služby Fitbit Premium.

Závěr

Pakliže hledáte zařízení, které sleduje především zdravotní data a sem tam vám zaznamená nějakou tu aktivitu, Vivosmart 5 nezklame. Dalším důvodem pro pořízení může být i skvělá aplikace Garmin Connect, která vás nebude nic stát. Naopak velkým mínusem je absence GPS a podpory NFC. Konkurence, například Fitbit Charge 5, tyto funkce za stejnou pořizovací cenu nepostrádá. V porovnání s chytrým náramkem od Garmin je na tom Fitbit prostě lépe. Pokud se vám však nebude chtít platit měsíčně dalších deset dolarů za podrobnější data, Vivosmart 5 jistě stojí za zvážení. V porovnání s předchozí generací si náramek výrazně polepšil a doporučili bychom jej pro méně až středně aktivní jedince, kterým nevadí, že sportovní data nebudou zcela přesná. Pokud ale hledáte především sportovní tracker, poohlédněte se určitě jinde, nejlépe po kvalitnějších sportovních hodinkách.