Recenze: Honor Magic Book – povedený design s trochu magie
Značku Honor máme spojenou především s mobilními telefony. Na těch společnost vlastněná gigantem Huawei začínala, avšak díky úspěchu nezůstala pouze u nich. Na českém trhu už delší dobu máme chytré hodinky Honor a nově také sluchátka, a především pak laptop MagicBook. A právě ten jsme se vám rozhodli představit v naší recenzi.
Design – štíhlost a bytelnost ruku v ruce
MagicBook je na českém trhu k dostání ve dvou variantách, které se liší délkou úhlopříčky displeje a to Honor MagicBook 14 a Honor MagicBook 15. My jsme měli k dispozici ten kompaktnější z obou jmenovaných.
Po vybalení z krabice nás počítač zaujal na první pohled (i dotek), za což mohou především použité materiály. Hlavní roli v obalu tohoto počítače hraje hliník, respektive jeho slitina. MagicBook tak působí velmi bytelně. Designéři navíc zvolili povedenou matnou variantu povrchové úpravy, která není náchylná vůči otiskům prstů. Leskle je vygravírované pouze logo značky Honor.
Ačkoliv Honor MagicBook nepatří k nejtenčím na trhu, působí velmi kompaktně a je ideální do batohu. Díky kovové konstrukci je o trochu těžší, než by se na první pohled zdálo, avšak rozhodně se nejedná o těžkotonážní stroj. Svou váhou 1,4 kila se řadí k těm lehčím na trhu.
Z konektorové výbavy posbíral MagicBook opravdu jen to nejnutnější. Na obou stranách má počítač po jednom portu USB-A. Ten pravý je potom doplněn 3,5 jack vstupem/výstupem a levý potom HDMI portem a USC-C portem. Ten je hlavním komunikačním rozhraním notebooku a slouží též k nabíjení. O něj se stará výkonná 65W nabíječka. Portů je na první pohled poskromnu a chybí například klasický LAN konektor. Tento problém ale dokáže vyřešit nákup dokovací stanice, která díky USB-C dokáže s počítačem velmi rychle komunikovat. Bohužel portu USB-C chybí podpora grafické karty a není možné skrz něj připojit další obrazovku, ta musí být propojena přímo skrze HDMI kabel, což může být pro některé uživatele trochu nešikovné.
Po otevření počítače nás nečeká mnoho překvapení. Ve spodní části konstrukce je poměrně velký touchpad. Bohužel chybí tlačítka, a k ovládání je tak nutné používat známá gesta – jeden prst levé tlačítko myši, dva prsty pravé tlačítko. Touchpad funguje celý jako velké tlačítko, což dává větší jistotu stisku. Klávesnice nad touchpadem nemá samostatnou numerickou část, a klávesy tak mohou být příjemně velké a ideálně padnout „pod prsty“. Nevýhodou je, že klávesy notebooku nemají český potisk, což může někomu, kdo není zvyklý psát popaměti, způsobovat problémy.
Klávesnice navíc skrývá jedno překvapení, na ose těla notebooku, mezi klávesami F6 a F7 je totiž klávesa s ikonkou webové kamery. Nejedná se však o tlačítko, ale o celý kamerový modul, který se po stisknutí vyklopí z klávesnice. Jedná se o zajímavé řešení, jak umožnit uživateli mít kamerku zakrytou a použít ji jen v případě videohovoru. Kamerka ze své pozice pod monitorem snímá uživatele vždy ze spodu, což nemusí každému vyhovovat.
Na levé části MagicBooku vedle klávesnice je vypínací tlačítko, které v sobě obsahuje zároveň čtečku otisků prstů. Na přihlašování pomocí ní reaguje počítač velmi rychle a přesně a na její použití místo hesla jsme si během našich testů rychle zvykli.
Z hlediska designu a skladnosti musíme pochválit také samotnou nabíječku, která je velmi skladná a díky kabelu s koncovkami USB-C na obou koncích je velmi praktická a víceúčelová.
Výbava – dobrý pro filmy a kancelář
Svou hardwarovou výbavou (i cenovkou) míří Honor MagicBook do střední třídy současných počítačů. Jeho tvůrci vsadili spíše na multimediální a kancelářské využití než na výkon pro hry nebo stříhání videí.
Musíme pochválit použitý IPS LCD monitor. Ten nabízí maximální rozlišení FullHD a vynikající podání barev. Velmi dobré jsou také pozorovací úhly displeje, což ocení zejména uživatel, který se chce o obraz na displeji podělit s více lidmi najednou. Pro tento případ lze motor otevřít do roviny s klávesnicí a položit na stůl nebo jinou podložku. Pokročilé funkce jako vyšší frekvence displeje nebo podpora HDR bohužel nejsou k dispozici. Velmi dobře si vede počítač také po stránce zvukové. Na běžné přehrávání hudby nebo filmů jsou vestavěné reproduktory jako stvořené.
V oblasti procesoru a grafiky vsadila společnost Honor na partnerství se společností AMD. Srdcem MagicBooku je tak Ryzen 5 3500U s integrovanou grafickou kartou Radeon Vega 8. Jedná se o procesor, který je svým výkonem srovnatelný se současnou generací Intel i5. Na kancelářské počítače a jednodušší nebo starší hry stačí Honor MagicBook úplně krásně, pokud však hledáte plnokrevný herní notebook, doporučujeme hledat jinde.
U hardwarových specifikací nemůžeme vynechat ani SSD disk s kapacitou 256GB, který je v základu prakticky rozdělen do dvou oddílů. Pro běžné použití tato kapacita naprosto stačí a vždy ji lze rozšířit externím diskem. Technologie SSD umožňuje velmi rychlé načítání systému, takže pokud se systém nebude zrovna aktualizovat, stačí počítač otevřít a do minuty můžete psát dokument.
Protože Honor MagicBook cílí především na aktivní uživatele, jež budou chtít naplno využít jeho mobilitu, je jeho klíčovou vlastností výdrž baterie. Ta vydrží na 8 hodin kancelářské práce nebo přibližně 6 hodin sledování filmů a poslechu hudby. Díky výkonnému adaptéru se navíc baterie poměrně rychle nabije (na polovinu zhruba za 35 minut), takže mobilita počítače pro běžné použití je prakticky neomezená.
Honor MagicLink – magie, která má svá omezení
Zvláštní kouzlo bude mít MagicBook pro uživatele telefonů Honor. Právě pro ně je připravena speciální funkce MagicLink, která kombinací NFC čipu, Bluetooth a WiFi připojení umožňuje rychlou komunikaci mobilního telefonu a počítače.
Ta by měla mít několik úrovní. Vyzkoušeli jsme propojení s telefonem Honor 20. Samotné připojení funguje velmi rychle a není třeba zadávat žádné složité kódy nebo nastavení. Telefon stačí položit na místo vyznačené nálepkou a mít zapojené všechny výše zmíněné komunikační protokoly. Bohužel se nám nepodařilo obě zařízení propojit úplně a využít možnost sdílel obrazovku online na počítači. Dokázali jsme ale vyzkoušet rychlý bezdrátový přenos souborů, který se aplikuje poklepáním telefonu o počítač.
Jedná se o velmi zajímavou funkci a rychlé propojení počítače a telefonu má jistě velkou budoucnost. Na dokonalost v tomto ohledu si však musíme ještě chvíli počkat. Je možné, že problém byl během našich testů pouze v softwaru telefonu a počítače a budoucí aktualizace umožní plnou vzájemnou komunikaci obou zařízení.
Závěr
Honor MagicBook bychom mohli nazvat poctivou stylovkou. Má povedený kompaktní design a díky kovovému tělu také zvýšenou odolnost. Díky tomu je dobrým pracovním nástrojem do školy nebo na cesty. Svým výkonem se řadí do střední třídy běžných pracovních a multimediálních notebooků a v této oblasti svou roli zvládá velmi dobře. Musíme pochválit také displej počítače, který má velmi dobré pozorovací úhly i podání barev, rychlou a přesnou čtečku otisků prstů a dlouhou výdrž baterie doplněnou funkcí rychlého nabíjení. Naopak je škoda, že počítač plně nevyužívá potenciál připojení prostřednictvím portu USB-C.
Honor MagicBook míří především na studenty, a to jak svým designem, tak především svou cenou, která je na vybavení počítače příjemných 15 900 Kč.