Foto: se svolením Huawei

Recenze: Huawei Mate 50 Pro – Inovativní fotomobil bez podpory 5G

8.5

Design, displej a zpracování

9.0/10

Výkon a software

8.5/10

Výdrž baterie a cena

8.0/10

Plusy

  • Excelentní výkon
  • Inovativní fotovýbava
  • Baterie
  • Zpracování a displej

Mínusy

  • Bez oficiální podpory Google služeb
  • Bez 5G
  • Záda náchylná k otiskům

Značka Huawei v posledních letech trpí v důsledku sankcí, které jsou na ni uplatňovány. Zařízení čínského výrobce jsou odříznuté od Google služeb a podpory 5G sítí, což samozřejmě spoustu zákazníků odrazuje od koupě. Huawei se brání budováním vlastního ekosystému a věří, že si své místo na trhu dokáže obhájit i tak. V říjnu byl například zahájen prodej dalšího vlajkového modelu, konkrétně telefonu Huawei Mate 50 Pro. Ten se snaží zájemce nalákat na 50Mpx snímač s inovativní variabilní clonou, dále třeba i na skvělý hardware. Smartphone v ČR seženete ve dvou paměťových konfiguracích, buď s 8GB/256GB od 27 090 Kč nebo s 8GB/512GB od 31 281 Kč (aktuálně nejvýhodnější ceny naleznete pod tlačítkem níže). Jak se zařízení zalíbilo naší redakci se dozvíte v dnešní recenzi.

Obsah balení, design a zpracování

V České republice telefon můžete zakoupit ve dvou barevných variantách, a to v černé a ve stříbrné. V krabičce kromě zařízení obdržíte i silikonové průhledné pouzdro, napájecí adaptér, kabel typu USB-A/USB-C a uživatelskou příručku.

Rozměry 162,1 × 75,5 × 8,5 mm ze zařízení dělají poměrně velký telefon, díky zaobleným rohům se však drží pohodlně. Celková hmotnost 209 g je dobře rozložená, tudíž i ta přispívá uživatelskému komfortu. Dílenské zpracování musíme ohodnotit také kladně, pouzdro telefonu je vyrobené z kvalitního kovu a skla. Za jedinou vadu na kráse lze považovat lesklá skleněná záda, která jsou náchylná k otiskům a musíte je poměrně často čistit. Další předností je fotomodul, který příliš nevystupuje a telefon se tak na rovném povrchu tolik neviklá.

Smartphone navíc disponuje certifikací IP68. Je tedy voděodolný do dvou metrů po dobu 30 minut a odolává prachu i tlaku.

Displej, výdrž baterie a konektivita

Zařízení se může pochlubit 6,75“ OLED displejem s rozlišením 1 212 × 2 616 pixelů a jemností 428 ppi. Je zde přítomna i 120Hz obnovovací frekvence, kterou lze mít v adaptivním režimu, případně ji snížit na 60Hz pro nižší spotřebu baterie. Zakřivený displej s prakticky neviditelnými rámečky chrání odolné sklo Kunlun Glass. Přestože se obrazovka nemůže vyrovnat těm nejlepším, má skvělé zobrazovací schopnosti a vysoký jas, který zajistí dobrou viditelnost i na přímém sluníčku. Disponuje technologií HDR Vivid a nechybí ani režim Always On.

Mate 50 Pro disponuje baterií o kapacitě 4700mAh. Může se zdát, že tedy v oblasti výdrže bude zaostávat za konkurencí, ale není tomu tak. Pokud budete telefon šetřit, lze se dostat až na dvoudenní výdrž. Při intenzivním využívání pak počítejte se zhruba 1,5 dnem. Přestože Huawei nepodporuje vysoké hodnoty rychlosti nabíjení některých svých konkurentů, 66W nabíjení vás pomocí dodávaného USB-C adaptéru dostane z nuly na sto za necelých 40 minut, což je vcelku přívětivý čas. Podporováno je samozřejmě i bezdrátové (50W) a reverzní bezdrátové nabíjení (7,5W).

Jak jsme již zmiňovali, v důsledku sankcí bohužel nečekejte podporu 5G sítí. Můžete se však těšit na Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC a infraport pro ovládání elektrospotřebičů.  Z navigačních služeb zde najdete GPS, BDS, QZSS, navIC a GLONASS.

Hardware a prostředí

Nasazený procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 2022 spolu s 8GB RAM vám výkonu poskytne více než dost. V benchmarkových testech Mate 50 Pro dosahuje předních příček v rámci androidových telefonů. Úložiště s 256GB či s 512GB lze navýšit o dalších 256GB prostřednictvím proprietární paměťové karty Nano Memory.

Mate 50 Pro běží na uživatelském rozhraní Huawei EMUI 13, které nahrazuje mobilní služby Google svými vlastními mobilními službami Huawei. Místo obchodu Google Play zde tedy najdete Huawei AppGallery, která vám až na pár výjimek nabídne veškeré nativní aplikace, které požadujete. Pokud však aplikaci nenaleznete, AppGallery vás může přesměrovat na její oficiálních stránky nebo do obchodu s aplikacemi třetích stran, jako je například APKPure. Pro bezkontaktní platby pak lze využít služby Curve, která je spolehlivá a především bezpečná. Přestože zde tedy není přítomna oficiální podpora Google služeb, dá se to do jisté míry obejít. Samotné rozhraní je uživatelsky přívětivé, a i vypadá pěkně.

Fotoaparát a zvuk

Zásadním prvkem celé foto výbavy se bezpochyby stává 50Mpx snímač s optickou stabilizací obrazu, jenž disponuje nastavitelnou clonou, jako tomu je například u zrcadlovky. Rozsah clony činí od f/1,4 (více světla a menší hloubka ostrosti) až k f/4,0 (méně světla a větší hloubka ostrosti). Pokud nebudete chtít využívat manuálního nastavení, který v režimu PRO nabízí až 10 úrovní clonové škály, samozřejmě je k dispozici automatický režim, jenž odvádí vcelku slušnou práci.

Hlavní senzor doplňuje 13Mpx ultraširokoúhlý snímač s f/2,2, makro funkcí a 120˚ zorným polem a dále 64Mpx periskopový teleobjektiv s f/3,5, 3,5x optický zoomem a OIS. Fotomodul disponuje též laserovou jednotkou s automatickým ostřením, multispektrálním senzorem pro zvýšení přesnosti barev a duálním LED bleskem.

Huawei Mate 50 Pro můžeme s klidným srdcem zařadit mezi špičku nejlepších fotomobilů, všechny snímače totiž předvádějí skvělý výkon. Můžete se těšit na fotografie plné detailů, skvělý noční režim i makro snímky. Díky proměnlivé cloně zachytíte skvělé záběry i za horšího osvětlení, a navíc můžete dát větší prostor své kreativitě. Nesmíme opomenout ani kvalitní 13Mpx selfie kamerku s f/2.4 a 3D hloubkovým senzorem pro rozpoznávání obličeje. V rámci pořizování videa lze natáčet až ve 4K s 60 FPS na všechny přítomné objektivy.

Mate 50 Pro k přehrávání zvuku využívá dvou reproduktorů umístěných na spodní straně. Zvukový výstup je dostatečně hlasitý, čistý, a přestože bychom v něm rádi slyšeli více bas, pro přehrávání hudby a videí je naprosto dostačující.

Závěr

Největším omezením Huawei Mate 50 Pro je bezpochyby absence podpory 5G sítí a oficiální podpory Google služeb v důsledku sankcí. Přes to se mnozí nepřenesou, a to je zcela pochopitelné. Je nutné však připomenout, že smartphone rozhodně má co nabídnout. Mezi přednosti patří jistě excelentní výkon, slušný displej, inovativní prvky fotoaparátu či skvělá výdrž baterie s rychlým nabíjením. Vytkli bychom akorát lesklý povrch zad telefonu a dále pak poměrně vysoko nastavenou cenu. Na jednu stranu by se dalo říct, že je částka adekvátní vzhledem k tomu, že se jedná o vlajkový model. Nicméně výše zmíněné zásadní nedostatky by výrobce možná přeci jen měl při utváření ceny více zohlednit. Pakliže vám však tyto slabiny nevadí, věříme, že budete z telefonu nadšení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.