Recenze: Huawei P20 Pro – nejlepší fotomobil současnosti

9.2

Vzhled

9.0/10

Hardware

10.0/10

Software

8.0/10

Fotoaparát

10.0/10

Ergonomie

9.0/10

Plusy

  • Fotoaparát s nočním režimem
  • Výkon
  • Ergonomie

Mínusy

  • Chybí slot na SD karty
  • Chybí Jack

 

Společnost Huawei se v poslední době v oblasti špičkových telefonů opravdu činí. Na podzim byl představen model Mate 10, který byl revoluční maximálním využitím možností umělé inteligence, a neuplynul ani půlrok a máme tu dvě nové vlajkové lodě společnosti – telefony s označením P20 a P20 Pro. My jsme si pro vás připravili test většího z nich, P20 Pro, který se uchází o titul nejlepšího fotomobilu současnosti. Je to skutečně tak?

První dojem a ergonomie

Telefon nám do redakce dorazil v elegantní bílé krabičce. Kromě něj se v ní nacházela nabíječka, datový kabel s USB-C připojením, sluchátka taktéž s USB-C, přípojkou a redukce s USB-C zástrčkou a jackovou zdířkou. Už z této výbavy je jasné, že se Huawei drží současného trendu a z P20 Pro odstranilo klasickou jackovou zdířku.

U designu samotného telefonu sází P20 Pro na eleganci a jednoduchost. Skleněný kryt použitý na zádech telefonu pod sebou skrývá několik barevných vrstev, které díky unikátní technologii nanášení barvy vytváří měňavý duhový dojem zelenofialových odstínů (testovali jsme variantu Twilight). Záda působí velmi elegantně, jejich jedinou nevýhodou je extrémní náchylnost k zašpinění otisky prstů nebo prachem. Na zádech má telefon umístěny tři čočky fotoaparátu, z nichž dvě mírně vystupují z těla telefonu. Samozřejmostí je i přisvětlovací dioda.

Boky telefonu jsou obtažené kovovým rámečkem. Z pravé strany má telefon umístěnou kolébku ovládání hlasitosti a vypínací tlačítko, na levé potom slot pro dvě SIM karty. Slot pro paměťové karty bohužel chybí. V dolní hraně telefonu se nachází výdech hlavního reproduktoru a konektor USB-C.

Nejzajímavější na celém telefonu je přední strana. Zde se Huawei řídí pravidlem: Chcete porazit iPhone X? Zkuste to jeho vlastními zbraněmi. Na první pohled totiž Huawei P20 Pro vypadá velmi podobně jako výše zmíněná konkurence. Rozdíly tu však jsou. Huawei P20 Pro je o něco větší a delší, zářez v horní části displeje je užší, protože nemusí obsahovat senzorickou výbavu bezpečnostního systému Face ID. Pominout nelze ani lehkou bradu, kterou telefon má a která v sobě skrývá čtečku otisků prstů. Huawei se rozhodlo v tomto ohledu zůstat konzervativní a nepřemisťovat ji na záda telefonu. Hardwarová tlačítka chybí, nahrazuje je však možnost využít rozšířené možnosti čtečku otisků prstů.

Displej má úhlopříčku 6,01 palce a poměr jeho stran 18,4 : 9 určuje protáhlý tvar telefonu. Ten díky tomu padne dobře do ruky a i přes jeho velikost není problém jej ovládat jednou rukou. Ke konstrukci samotné je třeba dodat, že splňuje standardy odolnosti IP67. Telefon je tedy odolný proti prachu a zvládne také ponoření do vody.

Hardwarová výbava

Po hardwarové stránce naplňuje P20 Pro představu o vlajkové lodi mobilní současnosti a nabízí to nejlepší, co může. O výpočetní výkon telefonu se stará procesor Kirin 970 přímo od společnosti Huawei, který se řadí mezi špičku současnosti. Nejedná se o úplnou novinku, neboť tento procesor byl použit i u předchozího modelu Mate 10 Pro, přesto byl doposud překonán pouze nejnovějším zástupcem nejvyšší výrobní řady společnosti Qualcomm Snapdragon 845 a čipem Exinos 9810 ze stájí Samsungu. Čip staví svůj výkon na osmijádrové architektuře se čtyřmi jádry Cortex-A73 s frekvencí 2,4 GHz a čtyřmi pomalejšími jádry Cortex-A53, která pracují na 1,8 GHz. Za zmínku stojí i výkonný grafický čip Mali G72 MP12.

Procesor je podpořen 6 GB operační paměti RAM. Díky tomu dosahuje telefon P20 Pro velmi dobrých 208091 bodů v benchmarkovém testu Antutu. To jej v současnosti řadí na 10. místo a překvapivě jej překonává i Huawei Mate 10 Pro nebo Honor V10. Přesto má novinka od Huawei síly na rozdávání a lze s jistotou říci, že bude ještě několik následujících let stačit většině her a aplikací.

Překvapivé je řešení datového úložiště. Majitel P20 Pro si totiž bude muset vystačit se 128 GB vnitřní paměti, protože telefon postrádá slot na paměťovou kartu micro SD. To může být jistým omezením v případě focení do formátu RAW. Fotografie v maximálním rozlišení hlavního fotoaparátu (tedy 40 megapixelů) má v tomto formátu velikost 80 MB. V případě nutnosti větší paměti je tak potřeba využít cloudové řešení nebo externí úložiště.

Díky akumulátoru o kapacitě 4000 mAh vydrží telefon i při vysokém výkonu poměrně dlouho. Samozřejmě vše záleží na jeho využití. Při důkladném testovaní, které zahrnovalo pouštění benchmarkových testů, zkoumání nastavení, focení, prohlížení videí a hraní her, nám baterie vydržela den a půl. Když jsme telefon nechali v klasickém režimu, aniž bychom se mu výrazněji věnovali, tak po dvou dnech vykazoval stále nabití na 72 procent baterie. Jeho nabití z téměř úplného vyčerpání do plného stavu baterie trvá kolem hodiny a půl. Bohužel oproti konkurenci chybí telefonu bezdrátové nabíjení. To má až limitovaná edice Porsche design.

Velmi povedenou součástí telefonu je i OLED displej, o kterém jsme již hovořili v předchozí kapitole. Ten má úhlopříčku lehce přesahující 6 palců a Full HD+ rozlišení (o přídomek plus se stará protáhlý tvar, takže delší strana má 2240 pixelů), jemnost zobrazení je 408 ppi. Pro případ šetření baterie je možné rozlišení snížit na HD+. Displej má velmi dobré pozorovací úhly a věrné podání barev.

Na čem si dala společnost Huawei opravdu záležet, je černá barva. Ta je natolik černá, že se s její pomocí dá skrýt oblast okolo výřezu v horní části displeje V okolí zářezu pak zůstanou pouze stavové ikony. Plocha displeje se tak nepatrně zmenší a displej získá standardní obdélníkový tvar. Huawei tímto opatřením vychází vstříc těm, kdo jsou odpůrci zářezového designu.

Z hlediska bezpečnosti je P20 Pro vybavený systémem rozpoznávání obličeje a čtečkou otisků prstů. Čtečka obličeje funguje ve dvou módech, jeden z nich sází na maximální rychlost a druhý na kvalitu. Při zapnutí zrychleného módu upozorní telefon na to, že existuje větší šance chyby. Čtečka obličeje v obou módech funguje velmi dobře a rychlý mód (který nás během testování ani jednou nezradil, a to jsme jej zkoušeli napálit fotografií) má akční dobu maximálně dvě vteřiny, a to i ve špatném osvětlení. V porovnání s podobným vybavením nejnovější vlajkové lodi Samsungu, telefonem S9 jde opravdu o velmi dobrý výkon.

Za zmínku stojí i samotná čtečka otisků prstů, která je umístěná pod displejem. Kromě bezpečnostní funkce totiž plní také funkci navigace a nahrazuje trojici klasických hardwarových tlačítek. K dispozici jsou gesta swajpnutí doleva, které nahrazuje Zpět, posun prstem nahoru, který otevírá seznam spuštěných aplikací, a podržení prstu, které funguje jako tlačítko Domů. Ze začátku bylo nutné se s novým systémem naučit, ale po deseti minutách cvičení jsme si na něj zvykli.

Opomenout nemůžeme ani vynikající reprodukci zvuku, kterou P20 Pro zvládá díky využití stereofonní soustavy spodního reproduktoru, který má výdech u konektoru USB-C, a menšího sluchátkového reproduktoru. V kombinaci zní tato soustava na mobilní telefon skutečně velmi dobře, zvukový projev je dynamický, má dobré basy a je velmi čistý. Společně se Samsungem S9 vévodí Huawei P20 Pro této disciplíně.

Systém a aplikace

Základním hnacím systémem softwaru telefonu nemůže být nic jiného, než nejnovější Android Oreo. Na něm potom běží nadstavba Emotion 8.1, kterou využívají právě telefony značek Honor a Huawei. Ta kromě celkové podoby prostředí telefonu mění i některé další části systému. V rámci ušetření baterie je možné nastavit uspávání aplikací nebo snížení rozlišení displeje u některých aplikací. Bohužel se občas stává, že v této oblasti je systém až příliš aktivní a sníží výkon i aplikacím, které byste chtěli nechat na pozadí běžet. Přišli jsme takto o část trasy výletu při sledování v aplikaci Mapy.cz.

Kromě výše zmíněného rozlišení je na telefonu možné nastavit také automatické nastavování barevné teploty (jedná se o podobnou možnost, jako je funkce True Tone u zařízení Apple). Ručně lze teplotu barev nastavit také v záložce menu, které nabízí relativně velké množství možností a nechybí ani dnes už velmi obvyklý režim pohodlného čtení, který odstraní agresivní složky světla a čtení v šeru nebo ve tmě pak bude pro oči méně namáhavé.

S velkým displejem a zářezem si aplikace snadno poradí a až na výjimky začíná většina z nich až pod úrovní zářezu, takže jejich použití není nijak omezené. S displejem, respektive jeho velikostí souvisí i možnost přepnutí do režimu jednou rukou, který plochu displeje zmenší na 2/3 velikosti a přesune do pravého, respektive levého dolního rohu obrazovky. Díky tomu je možné i s menší rukou ovládat celou plochu telefonu.

Ve výchozím nastavení telefonu se nachází několik předinstalovaných aplikací od Googlu a Huawei, u kterých je pravděpodobné, že je bude uživatel využívat. Zbytečné aplikace nebo ukázkové hry navíc naštěstí chybějí. Ze základních aplikací stojí za pozornost aplikace Zdraví, která hlídá životní rytmus majitele, umožňuje připojení chytrých hodinek nebo fitness náramků a má vestavěný krokoměr. I přes vlastní distribuční rozhraní se však bohužel programová výbava Huawei P20 Pro nedá srovnat s konkurenčním Samsungem, který je na tom o poznání lépe.

Fotoaparát

Pokud Huawei P20 Pro v něčem opravdu vyniká, jsou to jeho fotografické schopnosti. Jeho zadní fotoaparát využívá, jako první fotomobil na světě, systém tří čoček, respektive tří čipů. Jedná se o unikátní systém, který kombinuje dva dosavadní přístupy, které se v oblasti mobilního fotografování objevily.

Prvním z nich je systém kombinující dva objektivy s různou délkou ohniskové vzdálenosti. Ten doposud využíval například Samsung. Druhý potom kombinuje data z barevného čipu a data z čipu černobílého, který dokáže lépe prokreslit fotografii. Systém Huawei P20 tak nabízí hlavní fotoaparát pro širokoúhlý záběr, s rozlišením 40 megapixelů, clonou f/1,8 a optickou stabilizací. V rámečku s tímto fotoaparátem je potom objektiv s delší ohniskovou vzdáleností, rozlišením 8 megapixelů a clonou f/2,4. Tuto dvojici doplňuje monochromatický fotoaparát, který je na těle telefonu nejníže, ten má rozlišení 20 megapixelů a světelnost f/1,6. Na výrobě tohoto fotoaparátu spolupracovala firma Leica, která se na konstrukci nejvyšší řady společnosti Huawei podílí dlouhodobě.

Díky výše popsané unikátní kombinaci dokáže P20 Pro skutečně unikátní kousky. Kombinací fotoaparátů dává možnost využít pětinásobný optický zoom, což je na poměry mobilních telefonů bez vysouvacích čoček opravdu obdivuhodné. Škoda jen, že při zoomování není možné použít maximálního rozlišení 40 megapixelů. Při režimu focení v maximálním rozlišení je možné fotit maximálně na 10 megapixelů. To je způsobeno využitím technologie sdružování pixelů, kdy je za cenu vyšších detailů a lepší ostrosti fotografie snížena právě rozlišovací schopnost čipu.

Kromě konstrukční stránky se o výkon fotoaparátu stará, jak je dnes zvykem, umělá inteligence. Ta dokáže rozpoznávat jednotlivé scény nebo objekty a nastavuje expozici tak, aby byla ideální pro danou situaci. Někdy však úplně přesně nezvládá saturaci barev, které jsou pak až příliš přepálené. Umělou inteligenci lze úplně vypnout nebo odmítnout její nabízenou pomoc přímo při focení.

V čem P20 Pro opravdu vyniká, je focení za horších světelných podmínek. Fotky pořízené večer za umělého osvětlení nebo v místnosti vypadají opravdu dobře, ostře, neztrácejí kresbu, ani se na nich výrazněji nepodepisuje digitální šum. Maximální citlivost ISO, kterou P2O Pro zvládá, je 102 400. Ve večerních scénách navíc využívá funkci podobnou HDR, kdy místo jednoho snímku pořídí celou sérii snímků, které potom složí dohromady tak, aby byl výsledek co nejlepší.

Nechybí samozřejmě ani množství filtrů a široké nabídky úpravy v postprocesu. V režimu Clona je možné u fotografií uložených ve speciálním formátu upravovat ostřící rovinu a hloubku ostrosti, což především u portrétů působí velice efektně.

Velmi dobrou kvalitu má i snímané video, jehož maximální rozlišení je 4K při 30 fps. Při natáčení videa není bohužel možné využívat zoom ani optickou stabilizaci obrazu, což je zvlášť u druhého jmenovaného obrovská škoda. U nejvyššího rozlišení není k dispozici ani stabilizace elektronická. Záběry v nejvyšším rozlišení tak mohou být bez využití externí stabilizace dost roztřesené.

Podobně jako Samsung, se i Huawei chlubí u své vlajkové lodi režimem Super Slow Motion, kdy je schopný zachytit 960 snímků za vteřinu. V obou případech v rozlišení 720p, které není nikterak ohromující. Bohužel oproti Samsungu má Huawei mnohem hůře zvládnutý interface celého režimu a jeho ovládání je díky tomu dost nemotorné. Záznam také nelze zpomalit vícekrát během jednoho klipu.

Přední kamerka má rozlišení 24 megapixelů a také ona dokáže pracovat s umělou inteligencí, umožňuje automatickou retuš fotografií, která si dokáže poradit s nečistotami nebo drobnými pupínky v obličeji. Také nabízí podobně jako nejnovější generace iPhonů různé varianty uměle generovaného osvětlení, které dokáže přední autoportrét vylepšit a ozvláštnit.

Závěr

Společnost Huawei prostřednictvím své vlajkové lodi P20 Pro potvrdilasvou pozici na špičce současných mobilních výrobců. Jeho novinka je povedená téměř po všech stránkách. Počínaje velmi zdařilým designem a výbornou ergonomií, přes špičkový výkonný hardware a téměř bezrámečkový displej s výřezem, který je možné schovat do černého pásku, až po fotoaparát, který nemá na současném trhu konkurenci.

Vytknout můžeme snad jen absenci slotu na micro SD karty a 3,5 mm jacku, slabší základní softwarovou výbavu a poněkud těžkopádnější ovládání videa, kterému navíc chybí optická stabilizace. Režim Slow motion zaostává svým ovládacím rozhraním za konkurencí. To jsou však pouhé drobnosti, které lze telefonu Huawei P20 Pro vytknout. Jinak se jedná o jeden z nejlepších telefonů současnosti, který především ve svých fotografických možnostech posouvá hranice současného maxima. Jeho cena je 22 000 Kč, což je srovnatelné se současnou špičkou. Investice do něj se však rozhodně vyplatí, protože se jedná o přístroj, jehož výkon a možnosti mají potenciál do budoucna.

 

Fotogalerie: