Foto: se svolením Apple

Recenze: iPad Pro M1 – neskutečný výkon, ale IMac nenahradí

7.9

Design a displej

8.5/10

Hardware

9.0/10

Software

6.5/10

Fotoaparát a zvuk

9.0/10

Cena

6.5/10

Plusy

  • Úžasný výkon díky Čipu M1
  • Možnost 5G
  • Nově Thunderbolt 4
  • Funkce Center Stage
  • Výdrž baterie a zvuk

Mínusy

  • Vysoká cena
  • iPad OS výkon pořádně nevyužije
  • Lepší displej jen u 12,9" verze
  • Vysoká cena

Sháníte výkonný tablet, který zvládne sem tam nahradit váš počítač? Nejnovější pátá generace tabletů iPadů Pro od Applu by mohla být tím, co hledáte. V recenzi se zaměříme na 11 verzi, lze si ale zakoupit i variantu s 12,9 palcovým displejem. Ta narozdíl od té kompaktnější disponuje panelem s mini LED podsvícením. Pořizovací cena závisí na volbě kapacity úložiště (128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB) a na tom, zda zvolíte možnost Wi-Fi/ Wi-Fi + Cellular. Základní 128 GB model seženete od 21 190 Kč (aktuální nejvýhodnější ceny naleznete pod tlačítkem níže). Apple se chlubí především novým M1 čipem, jenž by měl zaručit bezkonkurenční výkon, ale zda to běžný uživatel skutečně ocení, si přečtete níže. 

Design a displej

Apple nabízí dvě barevná provedení – vesmírně šedé a stříbrné. IPad se od předchozí generace svými rozměry příliš neliší, konkrétně jde o čísla 17,9 x 24,8 x 0,59 cm. Váží 466 g, v Cellular verzi 470 g. Po stranách přístroje jsou klasicky umístěna tlačítka pro ovládání hlasitosti, tlačítko pro vypnutí/zapnutí, port USB-C a reproduktory. Součástí balení je kromě kabelu i adaptér, což jistě každý ocení.

Displej Liquid Retina s úhlopříčkou 11″ a rozlišením 2388 x 1668 px není žádnou novinkou, výrobce jej zavedl již v roce 2018. Podporuje technologie P3, True Tone a ProMotion. Jas s maximální hodnotou 600 nitů a obnovovací frekvence 120 Hz zajišťují krásný sytý živý obraz a plynulý chod při veškerých aktivitách. Přestože se žádné velké inovace nekonají, i tak lze displej označit za velmi kvalitní a plně dostačující pro většinu potenciálních uživatelů. Je škoda, že se i menší verze nedočkala panelu s mini LED podsvícením, který obrazovku posouvá na další level. Můžeme věřit, že se vylepšení dočkáme u nové generace. 

Protože je iPad až pohádkově tenký, musíme brát v potaz jeho odolnost. Displej se velmi snadno poškrábe, a i proto bychom doporučili zařízení přenášet jen v obalu. Dalším menším mínusem je, že chybí jakákoliv certifikovaná odolnost, ta však u tabletu není nezbytností. 

Hardware a software

Nelze pochybovat o tom, že hardwarová výbava iPadu je excelentní. Procesor M1 s osmijádrovým CPU a GPU se dokonce chlubí až o polovinu vyšším výkonem a o 40 % lepší grafikou. RAM v závislosti na úložišti činí 8 či 16 GB a USB-C typu Thunderbolt 4, díky němuž přenosové rychlosti dosahují až k 40 Gb/s. Operačním systémem je iPadOS 15, který umožňuje efektivnější multitasking.

Přestože se zařízení chlubí neskutečným výkonem, pro běžné publikum je tento výkon trochu zbytečný. I u předchozí generace byl výkon pro naprostou většinu plně dostačující a málokdo s ním měl pravděpodobně nějaký problém. Výkonnější procesor by ocenili možná tak profesionální grafici, ale i to je sporné, operační systém iPadOS z hardwaru zkrátka není schopen vytěžit jeho maximum. 

Apple tablet prezentuje jako možnou náhradu za počítač, ale skutečně vám jej nahradí? Asi záleží, jak v čem. Pro řešení mailů, surfování po webu, zhlédnutí videí je jistě skvělý, ale to zvládne snad každý tablet. Spousta programů není na iPadu dostupná, a proto nebude pro většinu pracujících lidí plnohodnotnou náhradou za počítač. Přestože je multitasking na novém prostředí OS snazší, i tak není zdaleka tak rychlý a pohodlný jako na počítači. Tablet však bude vhodným zařízením zejména pro studenty, kteří sebou všude nechtějí tahat počítač. Skvělými a nezbytnými doplňky pro co nejširší využití jsou Apple Pencil a magnetická klávesnice Magic Keyboard, ty připojíte skrze dva magnety. Nechybí samozřejmě ani Bluetooth 5.0.

Baterie a novinka v podobě 5G

Někdo by se mohl bát, že vylepšený výkon zásadně ovlivní výdrž baterie, ale není tomu tak. IPad vydrží na jedno nabití v podstatě celý den, přestože třeba sledujete videa. Výrobce hovoří o cca 9-12 hodin aktivního používání, což je pro běžného člověka dostatečné. Nejvyšší nabíjecí výkon je 18 W.

Verze Wifi + Cellular nabízí připojení 5G. To je v České republice trochu kontroverzní záležitostí, jelikož je tu pokrytí 5G sítěmi momentálně spíše výjimečné. Lze na to však pohlížet jako na investici do budoucna, jelikož rozdíl mezi 5G a LTE není rozhodně zanedbatelný a podpora 5G vaše úkony výrazně urychlí. 

Fotoaparát a zvuk

U fotoaparátu také došlo k vylepšení, ale revoluci nečekejte. Ultra širokoúhlý 10 Mpx objektiv zabere až 125° úhel, širokoúhlý 12 Mpx objektiv se skvělou světelností f/1.8 zprostředkuje krásné snímky, které lze díky optickému zoomu dvakrát zvětšit. Nechybí ani podpora technologií Smart HDR 3 a LiDAR, s ostrostí snímků nebudete mít problém ani při horším světle. Noční snímky z hlavního objektivu také nevypadají vůbec zle. Nahrávat videa lze až v 4K rozlišení při 60 fps.

Přední TrueDepth kamera nově disponuje funkcí Center Stage, která pomáhá centrovat záběr a dokáže vás tak udržet ve středu obrazu, když se během videohovoru nějak pohybujete.

Vzhledem k tomu, že se jedná o tablet, je fotoaparát naprosto dostačující. Nebojíme se tvrdit, že v tomto ohledu nemá konkurenci. Otázkou opět je, zda to lze považovat za větší plus, jelikož to málokdo pravděpodobně ocení. Koneckonců většina lidí si fotografii radši pořídí kompaktnějším telefonem.

Co se týče zvuku, musíme iPad pochválit, čtyři reproduktory a pět mikrofonů vám zprostředkují velmi slušný zvukový výstup. Technologie Dolby Atmos přinese skvělý prostorový efekt, který oceníte při sledování akčních filmů. 

Závěr

Stojí iPad za ty peníze? Pokud vlastníte předchozí generaci, nemá pro vás koupě v podstatě smysl. Novinek je spíše pomálu a obrovský výkon je, jak jste se mohli již dočíst, trochu nesmyslný. Není pochyb, že se jedná o špičkové zařízení, kterému může málokterý tablet konkurovat. Pokud si však chcete pořídit Apple zařízení, které chcete využívat k pracovním účelům, sáhněte spíše po Macu. Jestliže chcete zařízení jen pro zábavu nebo jako doplněk k práci, budete s iPadem jednoznačně spokojeni. Troufáme si však říct, že k těmto účelům vám bohatě poslouží i levnější tablet. Z IPadu Pro nejvíce vytěží grafici, IMac sice nenahradí, ale jistě poslouží jako šikovné zařízení, které dokáže práci usnadnit. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.