Recenze: Lumix G9 – šikovná bezzrcadlovka se 4K funkcemi

8.3

Výbava

8.0/10

Funkce

9.0/10

Optická kvalita

8.0/10

Ergonomie

8.0/10

Plusy

  • Kvalita fotografií
  • Možnosti videa

Mínusy

  • Velká spotřeba baterií

 

Panasonic Lumix DC-G9 patří v portfoliu společnosti Panasonic mezi nejvýše postavené fotoaparáty. Je navržen tak, aby dokázal splnit do maximální míry požadavky profesionálních fotografů. Jedná se o bezzrcadlovku, která na první pohled zujme velkým množstvím ovládacích prvků. Jeho systém slibuje řadu rozmanitých funkcí a možností, z nichž některé dělají z Lumixu 9G opravdu unikátní přístroj. Pojďme se na jeho vlastnosti blíže podívat v naší recenzi.

Vzhled a ergonomie – fotoaparát do kabelky nečekejte

Čím zaujme Lumix G9 na první pohled, je jeho velikost. Pod pojmem bezzrcadlovkový fotoaparát si většinou představíme o něco větší kompakt, avšak G9 nás rychle vyvede z omylu. Jeho tělo je velké a snese srovnání se středně velkými zrcadlovkami, jako je například Pentax K3. Svou stavbou je zároveň dostatečně bytelný, kostru těla tvoří hořčíková slitina a gumové ucpávky chrání jemnou elektroniku před vniknutím vlhkosti a prachu. Součástí těla je také masivní grip, který umožňuje jisté a pohodlné držení celého přístroje. Jeho ergonomie vyhovuje jak větším, tak menším rukám, což je velká výhoda.

Velké tělo dává značné prostorové možnosti ovládacím prvkům. Těch má G9 skutečně velké množství a milovníci tlačítek a páček si tak přijdou na své. Svá vlastní tlačítka mají všechny důležité funkce, jako je regulace citlivosti nebo expozimetru. Kromě nich jsou k dispozici hned tři programovatelné knoflíky, pod které je možné ukládat různé důležité funkce, podle aktuální potřeby a zvyků fotografa. Nezbytné jsou také hned čtyři rolery, kterými se nastavují v různých módech klíčové vlastnosti, jako je clona nebo čas.

Kromě nich je k dispozici malý joystick, umístěný vedle hledáčku. Ten slouží k rychlému posuvu ostřícího bodu. Díky tomu, že je hledáček s pohodlnou očnicí vysunutý o centimetr nad tělo fotoaparátu, lze blízko umístěný joystick pohodlně ovládat palcem pravé ruky.

Zádům fotoaparátu dominuje velký dotykový displej s úhlopříčkou tři palce a rozlišením 720 na 480 pixelů, který je umístěn na kloubovém uložení. Díky němu je možné pohodlně fotografovat nebo natáčet videa, i když máte fotoaparát nad hlavou nebo naopak dole na úrovni pasu.

Kromě hlavního displeje je k dispozici také malý stavový digitální displej, umístěný na horní hraně těla fotoaparátu. Jak se u profesionálních fotoaparátů dneška sluší, je na něm možné okamžitě najít nejdůležitější informace o aktuálním nastavení expozice.

G9 je primárně fotoaparát a pro natáčení videa nemá takové předpoklady jako G5, avšak i u něj počítal Panasonic s možností využití jakožto video kamery. Tomu je uzpůsobena i konektorová výbava, která je velmi bohatá. K fotoaparátu je možné připojit externí mikrofon i sluchátka a kromě konektoru USB 3.0, který slouží ke komunikaci s počítačem, má i HDMI konektor. Pod krytem na pravé straně má pak G9 sloty na dvě paměťové karty, na které je možné ukládaná data zrcadlit nebo používat jejich kapacity odděleně.

Vnitřní výbava – vše pro spokojenost fotografa

Pokud jsme o několik řádek výše psali o displeji, nemůžeme nezmínit také hledáček vytvořený technologií OLED, který je u modelu G9 zvládnutý skutečně perfektně. Má zvětšení 0,83, což je více než u sesterského modelu G5. Díky tomu a také díky rozlišení 1280 x 960 pixelů je vidět fotografovaný obraz skutečně detailně a je možné jej sledovat do nejmenších podrobností. U hledáčku, do kterého je skutečně radost koukat, ukázal Panasonic, že G9 je určen primárně fotografům a ne kameramanům, kteří dávají většinou přednost velkému displeji. Až doposud jsme byli v redakci zvyklí používat klasickou digitální zrcadlovku s optickým hledáčkem, ale G9 nás přesvědčil, že zvláště při nočních scénách může být digitální hledáček mnohem užitečnější.

O kvalitní snímání obrazu se u Panasonicu G9 stará 4/3″ Live MOS čip s efektivním rozlišením 20 megapixelů s mechanickou stabilizací. Díky ní se dokáže posouvat a v určitém režimu snímat fotografie s rozlišením až 80 megapixelů. Rozsah jeho citlivosti se pohybuje mezi 100 a 25600 ISO, ovšem v případě hodnot nad 6400 ISO je při slabém osvětlení patrný výrazný šum.

Špičkový fotoaparát dneška se nedokáže obejít bez kvalitního systému automatického ostření a ani G9 není v tomto ohledu výjimkou. Pracuje se třemi základními módy AF-S (jednorázové ostření), AF-C (kontinuální ostření) a MF (manuální ostření). Mezi nimi lze rychle přepínat díky třípolohové páčce umístěné vedle očnice.

Automatické ostření je možné nastavit v různých módech, kdy nechybí automatické sledování objektu nebo detekce tváře. Při našich zkouškách jsme nejvíce využívali bodové ostření do jedné z 225 zón (pole 15 x 15). Mezi nimi je možné během fotografování přepínat šikovným čtyřsměrným joystickem umístěným vedle očnice. Při jeho stisku se navíc vždy ostřící bod přesune na střed a při opětovném stisku se vrátí zpět na předchozí pozici. Ostření je přesné a velmi rychlé. Ve specifikacích je uváděno 0,04 vteřiny a praktická zkušenost ukazuje, že to bude velmi blízké pravdě.

Nedílnou součástí výbavy Lumixu G9 je stabilizace přímo v těle fotoaparátu. Ta pomáhá při nočních scénách nebo při delších ohniskových vzdálenostech. Bez problémů je díky ní možné udržet v ruce časy kolem desetiny vteřiny s ohniskovou vzdáleností 35 milimetrů.

Výborná je také závěrka a zpracování sériově snímaných fotografií. Systém fotoaparátu totiž zvládá s mechanickou závěrkou vyfotografovat dvanáct snímků za vteřinu s mezipamětí pro ukládání šedesát snímků RAW, případně až šedesát snímků za vteřinu s použitím elektronické závěrky. V tomto případě se do mezipaměti vejde padesát snímků ve formátu RAW. Pokud focení sérií fotografií a následný výběr té nejlepší patří mezi vaše oblíbené techniky, potěší vás jistě i funkce 4K foto, jíž věnujeme následující kapitolu.

Jediné, co je možné Lumixu G9 vytknout, je slabší výdrž baterie, která je daní za veškerou elektroniku, kterou G9 využívá. Baterie stačila na ani ne půlden intenzivního fotografování, což je na profesionální přístroj poměrně málo, takže pokud si G9 plánujete pořídit, nemůžeme než doporučit nákup druhé baterie hned na začátku. Když už jsme u baterie, během testování jsme ocenili, že nabíječka Lumixu G9 využívá standardní konektor micro USB, takže je možné fotoaparát dobíjet z powerbanky, notebooku nebo z nabíječky na telefonu a není nutné s sebou mít další kabel navíc.

4K funkce a další nadstandard

Jak jsme psali již na začátku naší recenze, fotoaparát Lumix G9 patří do nejvyšší třídy fotoaparátů společnosti Panasonic a tomu odpovídají i některé nadstandardní funkce, které tento fotoaparát umí. Většina z nich přitom souvisí se 4K respektive s 6K videem a jeho dalším zpracováním.

Sequence Composition umožní vytvoření působivého skládaného záběru rozfázovaného pohybu, který je možné využít například při fotografování sportovních výkonů nebo domácích mazlíčků. Fotoaparát díky této funkci zaznamená celou scénu jako krátkou 4K video sekvenci. Z ní uživatel následně vybere ta políčka, která se mu líbí (například rozběh, odraz, první fázi skoku, druhou fázi skoku a dopad) a nechá fotoaparát, aby vše prolnul do jedné fotografie. Pokud s výsledkem není spokojený, může celý proces zopakovat nebo jej nechat na pozdější zpracování.

Post Focus je funkce dodatečného ostření, ke kterému dochází po fotografování. Fotoaparát udělá několik záběrů v režimu 4K videa s ostřením do různých rovin a následně si fotograf vybere ten, který mu nejvíce vyhovuje.

Focus Stacking souvisí podobně jako předchozí funkce s ostřením. Tato funkce umožňuje skládat následně do jednoho snímku více ostřících rovin vzniklých v režimu 4K foto. To je užitečná možnost především při focení makrofotografií, které se do běžného zpracování hloubky ostrosti „nevejdou“.

Pre Burst mód je funkce, kterou využijí především milovníci akčních a produktových fotografií. Tento mód umožní zachytit okamžik až jednu vteřinu před zmáčknutím spouště. Během zapnutí tohoto módu snímá fotoaparát neustále smyčku 4K videa a ukládá ji do mezipaměti. V okamžiku stisku spouště uloží všechny snímky v rozsahu od vteřiny před do vteřiny po stisknutí spouště. Z 60 snímků si uživatel následně může vybrat ty nejlepší. Sportovní fotografové tak zaznamenají moment gólové střely nebo vrchol skateboardového triku na rampě. Produktoví fotografové zase dopad kapky do sklenice vína.

Poslední z funkcí nesouvisí tak úplně se 4K videem, jako spíše s mechanismem uložení čipu. Ten je totiž schopný se kvůli čištění nepatrně pohybovat. A právě toho využili vývojáři fotoaparátu a přidali speciální mód, ve kterém fotoaparát na stativu vyfotí několik fotografií za sebou s tím, že mezi každými dvěma fotografiemi posune čipem. Výsledkem je fotografie s rozlišením 80 megapixelů.

Zkouška v praxi

V předchozích kapitolách jsme se na Panasonic Lumix G9 dívali především pohledem techniků. Dali jsme ho také na několik dní našemu redakčnímu fotografovi, aby jej vyzkoušel v praxi. A zde jsou některé jeho postřehy z práce v terénu.

Panasonic Lumix G9 je fotoaparát, který se velmi dobře drží a snadno padne do ruky. Díky velkému množství ovládacích prvků je možné mít práci s ním pod kontrolou, i když máte oko neustále na očnici. V některých případech bylo nutné dát si pozor na trochu lehkou spoušť, fotoaparát někdy začal fotit při pouhém položení prstu, ale to je spíše o cviku.

Při zapnutí reaguje fotoaparát rychle a nezasekává se, ve stavu z „vypnuto“ je v plném provozu do jedné vteřiny. Režim spánku byl bohužel poměrně náročný na baterii, takže pokud nebyla v dosahu nabíječka, bylo fotoaparát nutné poměrně často vypínat.

Jedinou výtkou je, že bylo nutné poměrně často kontrolovat přepínač manuálního/automatického ostření, umístěný na boku objektivu (12-60 mm Leica DG f/2,8-4), který se měl tendence při nošení na boku přepínat.

Závěr

Panasonic Lumix G9 je výkonná bezzrcadlovka, jež svými výkony a možnostmi dokáže přesvědčit i zapřisáhlé uživatele klasických digitálních zrcadlovek o tom, že tento formát fotoaparátů může být určen i profesionálním fotografům.

Při zkoušce v praxi jsme ocenili především odolné ergonomicky výborně postavené tělo s množstvím ovládacích prvků, které umožní mít fotografování nebo natáčení po celou dobu plně pod kontrolou, aniž by bylo nutné navštěvovat složitá menu nastavení. Ocenili jsme také velký a světlý elektronický hledáček a vynikající stabilizaci obrazu, která dokáže vyrovnat několik clonových čísel a pomůže při focení s delší ohniskovou vzdáleností a za špatných světelných podmínek.

Nevýhodou byla poměrně rychlá spotřeba baterie, takže pokud o koupi Panasonicu Lumix G9 uvažujete, rozhodně investujte do náhradního akumulátoru, nepochybně bude k užitku.

Panasonic Lumix G9 je dobrou volbou pro každého, kdo se chce věnovat jak fotografii, tak natáčení videa. Díky své výbavě zvládá G9 na velmi vysoké úrovni obojí a vzhledem k nedávné slevě se dá nyní pořídit za 35 000 korun (samotné tělo), což je vzhledem k jeho schopnostem velmi příznivá cena.