Foto: se svolením Melitta

Recenze: Melitta Aromafresh-kávovar, který vám zpříjemní ranní vstávání

8

Designové zpracování

9.0/10

Vybavení

8.5/10

Cena

6.5/10

Plusy

  • Krásný design
  • Opravdu kvalitní produkt
  • Spousta funkcí
  • Snaha o udržitelnost

Mínusy

  • Vyšší cena
  • Papírový filtr

Jestliže patříte mezi milovníky filtrované kávy, tento článek vás jistě potěší. Dnes jsme si pro vás připravili recenzi produktu Melitta Aromafresh – elektrického kávovaru pro přípravu překapávané kávy. Přístroj od německé značky lze řadit mezi ty profesionální, ať už hovoříme například o kvalitním zpracování, nebo skvělém mlýnku. Nicméně o tom a dalším se dozvíte níže. 

Cena, výkon a další základní parametry

Začněme tím nejzákladnějším, a to cenou. Ta je krapet vyšší, kávovar seženete v průměru za 5 399 Kč. Když si ale vychytáte správné období, opatříte ho i na různých e-shopech levněji. Starší verzi konkrétního přístroje zakoupíte již okolo 3 349 Kč (aktuální nejvýhodnější cenu najdete pod tlačítkem níže). Technickými parametry se verze příliš neliší, zřídka se však vyskytuje na ověřených e-shopech a designově je lehce rozdílná. 

Co se týče výkonu, u spotřebičů jde především o jejich příkon. Čím vyšší číslo příkonu bude, tím bude výkonnější, voda se v kávovaru tedy ohřeje rychleji. Samozřejmě pak čerpáte o něco více energie, ale mějte na paměti, že se stále jedná o celkem malý domácí spotřebič, tudíž tato spotřeba váš rozpočet nijak zásadně neovlivní. Kávovar má příkon 1 180 W, což je pro přístroj s tímto účelem zcela optimální. U dalších elektrických kávovarů v podobné cenové relaci se příkon pohybuje mezi cca 900–2000 W.
Jednou z výhod elektrických překapávačů je to, že v nich připravíte velké množství kávy. Tento v sobě ukrývá nádobu o objemu 1,25 l, což vystačí přibližně na deset šálků kávy

Design a zpracování

Pakliže nás přístroj něčím opravdu zaujal, je to jeho vzhled. Je jednoduchý a velmi moderní. Přestože designové provedení u většiny lidí asi není tím nejzásadnějším parametrem, když přijde na koupi kávovaru, určitě byste jej neměli zcela opomíjet. Kávovar pravděpodobně bude jedním z kuchyňských přístrojů, které máte nejvíce na očích. Myslete tedy i na to, zda do vaší kuchyně bude stylově zapadat a zda s ní bude ladit. K dispozici jsou dvě barevné varianty, a to buď metalicky šedá, či měděná. Obě jsou podle nás moc pěkné, šedá je možná o trochu více univerzální. Samotný výrobek má tyto rozměry: 44,1 cm výška, 23,6 cm šířka, 26,5 cm hloubka. Je vyrobený z vysoce kvalitní nerezové oceli, tudíž i něco váží, konkrétně 4,71 kg. Vzhledem k tomu, že je přístroj zpracovaný velmi kvalitně, měl by vám několik let určitě vydržet. 

https://www.melitta.co.uk/media/image/44/e1/a4/Kaffeemaschine-Melitta-AromaFresh-Edition-SST-6768386-1.png
Foto: se svolením Melitta
https://www.melitta.co.uk/media/image/bb/4e/53/Kaffeemaschine-Melitta-AromaFresh-Edition-SST-6768386-3.png
Foto: se svolením Melitta

Mlýnek a filtr

Kávovar má v sobě zabudovaný kónický mlýnek, což je skvělé především pro ty, kteří mlýnek na kávu zatím nevlastní. Pokud jej doma však již máte, i tak tuto vlastnost možná oceníte, alespoň z hlediska pohodlí a úspory času. Někdo si kupuje již namletou kávu i pro tyto případy je tu samozřejmě možnost vypnutí mlýnku. Pravý kávový gurmán ale ví, že se tak šidí o ten nejlepší požitek, jelikož káva je nejchutnější a nejvoňavější čerstvě upražená a namletá. Hrubost kávy si můžete nastavit sami dle vašich preferencí v rozmezí tří stupňů, tím ovlivníte vámi upřednostňovanou sílu kávy. 

K filtraci kávovar využívá papírový filtr, což můžeme považovat za nevýhodu. Jednak lze filtr použít jen jednou, a navíc může negativně ovlivnit chuť nápoje. Filtry proto kupujte kvalitní a před použitím je vždy propláchněte, abyste předešli případným nepříjemnostem. Držák na filtr je vyjímatelný a nemusíte se bát jej umístit do myčky. Navíc disponuje tzv. Drip stop funkcí, jež zamezí odkapávání kávy po vyndání konvice z kávovaru. 

Údržba kávovaru 

Aby vám každý spotřebič pár let vydržel a zkrátka fungoval tak, jak má, je nutné jednou za čas provádět jeho údržbu. Přístroj je vybaven užitečným programem odvápnění 3v1, jenž sleduje potřebu odvápnění, zprostředkuje vám možnost nastavení tvrdosti vody a následně i spustí program pro odvápnění. Díky tomu dojde k odstranění vodního kamene, a vaše káva tak bude znovu lahodná. K odvápnění budete potřebovat vhodný čistící prostředek, který seženete například v drogerii. 

Zásobník na kávová zrna je vyjímatelný, tudíž se velmi rychle a snadno čistí. K důkladné údržbě je součástí balení kartáček pro co nejlepší možné dočištění. Nádobu na vodu opět velmi snadno vyjmete a omyjete ji pod tekoucí vodou. 

Vychytávky

Jak přístroj může ještě zvýšit uživatelský komfort? Zásadní je především zabudovaný časovač s LED displejem. V praxi to znamená, že si kávovar lze naprogramovat tak, aby vám kávu připravil v čase, který si předem nastavíte. Což jistě mnozí ocení zejména při ranním vstávání, kdy svůj nápoj můžete mít hned připravený. Nejenže tak ušetříte trochu času, ale vaše ráno bude zajisté o něco příjemnější. Také si předem navolíte čas, po kterém se přístroj následně vypne. 

Další skvělou funkcí je udržování kávy v teple. To se vám bude hodit, až budete například čekat návštěvu. Čas, po který má nápoj zůstat teplý, si lze nastavit na 20, 40 či 60 minut. Po uplynutí tohoto času se kávovar vypne, aby nedošlo ke ztrátě chuti či ke zbytečné spotřebě energie.

Samozřejmostí je, že je nádoba kávovaru transparentní a je označena ryskou, která vám pomůže s dávkováním vody k přípravě jen takového počtu šálků, jenž zrovna požadujete. 

Mission eco & care

Zajímavostí je, že je přístroj označen štítkem Mission eco & care. Ten by měl spotřebitelům umožnit zakoupení produktu, který bere v potaz jakýsi hodnotový systém, který značka Mellita vyvinula. Produkt může získat maximálně pět hvězd. Posouzení tohoto ocenění probíhá na základě tzv. ideálního produktu. Ten je vybaven těmi nejlepšími technickými komponentami a softwarovým vybavením v kontextu možností současného trhu. Dále hodnocení zahrnuje i sociální aspekty, jako jsou spravedlivé pracovní podmínky a mzdy. Samozřejmě se hodnotí i stránka udržitelnosti produktu, jelikož společnost Melitta deklaruje, že chce podnikat v souladu s filozofií udržitelnosti, a chce tak chránit lidi, zvířata a naši planetu. Jejím cílem je uspokojit potřeby současné generace, aniž by zamezila schopnosti uspokojení potřeb budoucích generací.

Produkt je označený pěti hvězdami, tudíž získal to nejlepší možné ocenění, které je možné. 

Závěr

Jistě lze tvrdit, že se jedná o opravdu kvalitní produkt. Skvělé designové zpracování, kvalitní materiály, snadná příprava a údržba, přístroj má vše. Předností je jistě i integrovaný mlýnek a časovač. Je důležité ale podotknout, že tyto skvělé funkce a možnosti najdete i u jiných, cenově dostupnějších spotřebičů. Určitě za kávovar nemusíte dávat tolik peněz, abyste si dopřáli lahodnou kávu. Možná patříte mezi uživatele, kteří si rituál přípravy kávy užívají, takže pro vás nějaký časovač bude pasé. U recenzovaného produktu bychom chtěli znovu vyzdvihnout především krásný moderní design a velmi sympatický štítek udržitelnosti. Palec dolů dáváme jen vyšší ceně a filtraci s využitím papírového filtru. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.