Foto: oTechnice.cz/ Martin Molík

Recenze: OnePlus 9 a OnePlus 9 Pro konkurence pro ty nejlepší

Málokterá značka udělala za poslední roky takový pokrok jako OnePlus. Svůj první telefon vydala dceřiná společnost mobilního výrobce Oppo v roce 2014 a od té doby se vypracovala k naprosté technologické špiče a velké fanouškovské základně. Letos na jaře představila značka OnePlus jako tradičně dvě novinky ze série svých vlajkových lodí OnePlus 9 a OnePlus 9 Pro. Obě jsme si v naší reakci měli možnost vyzkoušet a naše dojmy jsme pro vás shrnuli v dvojrecenzi.

Balení a první dojem

Balení a pocit, že první okamžik s novým telefonem je mimořádná událost, patří k marketingové strategii společnosti OnePlus. Oba telefony mají typické červené krabičky, které jsou poměrně velké a působí opravdu luxusním dojmem.

Oba telefony mají v krabičkách stejné vybavení, kromě samotného telefonu je to typický červený nabíjecí kabel s konektory USB-C na obou koncích, nabíječka s výkonem 65 W a také silikonový obal na telefon. Společnost OnePlus zatím nepřistoupila na politiku konkurence a dává telefonům plnou výbavu.

Oba telefony, tedy One Plus 9 i One Plus 9 Pro, jsou si rozměrově velmi podobné. Základní varianta je tedy nepatrně širší, avšak při práci s telefonem není tento rozměr patrný. I přes shodnou velikost ale není problém od sebe oba telefony rozeznat na první pohled. Jak bývá u značky OnePlus zvykem několik posledních let, základní model nabízí rovný displej, zatímco varianta Pro má displej přetažený přes zaoblený okraj. Každý si tak může vybrat variantu, kterou preferuje.

Rozdíl je patrný i na zádech telefonu, konkrétně u modulu fotoaparátů, který je opatřen logem optického gigantu Hasselblad. OnePlus 9 Pro jej má na první pohled mnohem lépe vybavený. Modul fotoaparátů je u obou telefonů sdružen do obdélníkového panelu, který vyčnívá z těla telefonu, jednotlivé objektivy lehce vyčnívají ještě z něj. To podle nás není nejlepší řešení a fotoaparáty jsou tak mnohem náchylnější k poškození při pádu telefonu. S touto konstrukcí jim bohužel příliš nepomůže ani kryt telefonu. Záda telefonů jsou v obou případech lesklá, což je při běžném použití trochu problém, protože se snadno ohmatají, praktičtější je přeci jen matná úprava, i tu má u svých nejnovějších vlajkových lodí OnePlus k dispozici.

To stránce ovládacích prvků neudělala společnost OnePlus žádné zásadnější změny. Standardní vypínací tlačítko a kolébka na ovládání hlasitosti je doplněna trojpolohovým přepínačem, typickým pro telefony značky One Plus. Ten slouží k rychlému přepínání režimů zvuku telefonu.

Výkon a hardwarová výbava

Tuto kapitolu nemůžeme začít ničím jiným než displejem. Ten se u obou telefonů liší, a to nejen absencí zaoblení přes okraj. Oba displeje jsou tvořeny AMOLED panely, avšak ty se liší svými vlastnostmi.

OnePlus 9 nabízí nižší rozlišení Full HD+ a světelnost 1 100 nitů. Velmi dobrou zprávou je, že i cenově nižší model podporuje obnovovací frekvenci 120 Hz, ta však bohužel není adaptivní. Baterii tak šetří oproti vybavenějšímu modelu nižší rozlišení. OnePlus 9 Pro má displej se svítivostí o přibližně 200 nitů vyšší. Zásadní pak je přítomnost adaptivní obnovovací frekvence, která pomáhá se šetřením baterie. V některých případech (jako například při čtení textu) dokáže tato hodnota klesnout až na hodnotu jednoho snímku za minutu. Rozlišení displeje u vyššího modelu je WQHD+, displej má tedy jemnější zobrazení.

Základním kamenem výkonu obou telefonů je procesor Snapdragon 888 – ve zkratce: to nejlepší, co je možné na současném mobilním trhu získat. Výkonu je zkrátka dostatek na všechny myslitelné činnosti, od hraní her přes editování 4K videa nebo jeho streamování. K dispozici je také 8 nebo 12 GB rychlé operační paměti a 128 nebo 256GB úložiště. Jako tradičně u vlajkových lodí OnePlus byste slot na paměťové karty hledali marně.

K odemykání telefonů je možné použít čtečku obličeje, která je velmi přesná a rychlá, anebo čtečku otisků prstů ukrytou v dolní části displeje. Pro některé uživatele bude možná umístěna vzhledem k protáhlému tvaru telefonu poměrně nízko, avšak na její použití se dá zvyknout. Drobnou, avšak efektní výhodou je silné bílé podsvícení v momentě, kdy na čtečku přiložíte prst. Světlo je natolik silné, že prosvítí prst a uživatel si chvíli připadá jako ET mimozemšťan a během dvou vteřin má odemknutý telefon. Jedná se o zajímavý prvek, který slouží jako ujištění, že prst je přikládán na správné místo.

Zajímavé je to s odolností telefonů, varianta OnePlus 9 Pro má garantovanou odolnost IP68, avšak OnePlus 9 nikoliv. Na internetu se ale spekuluje o tom, že tento telefon je touto odolností vybaven, avšak výrobce ji negarantuje. Telefony jsme každopádně v našich testech žádným zátěžovým testům nepodrobovali. Dobrou zprávou je, že oba telefony jsou už od výrobce vybaveny ochrannou folií, která chrání displej telefonu. Folii lze kdykoliv sundat.

Baterie jsou u obou modelů stejné, mají kapacitu 4 500 mAh a zajímavostí je, že je netvoří jeden článek, ale rovnou dvojice akumulátorů. To urychluje celkové nabíjení. Poprvé v historii značky má i běžný model podporu bezdrátového nabíjení. Na rozdíl od varianty Pro, která je vybavena 50W bezdrátovým výkonem, je ale citelně pomalejší. Při použití kabelu a výkonné nabíječky pak telefony podporují shodně 65 W.

Bezdrátové nabíjení modelu OnePlus 9 Pro jsme si mohli vyzkoušet díky speciální nabíječce přímo z dílny společnosti OnePlus. Ta má mimo jiné integrovaný větráček, takže telefon i samotná nabíječka se během intenzivního nabíjení neohřívají. Nabití pomocí této nabíječky, která není součástí balení a je ji nutné dokoupit, trvá přibližně 40 minut. U základního modelu OnePlus 9 pak přibližně 2,5 hodiny. Telefonům nechybí ani reverzní nabíjení.

Systém a prostředí

V telefonech tiká poslední verze operačního systému Android s pořadovým číslem 11, nad nímž běží nadstavba Oxygen OS, které se od společnosti OnePlus dostává pravidelného servisu formou menších updatů někdy i několikrát do měsíce. Výrobce navíc slibuje ke stávajícímu systému minimálně dvě velké aktualizace a tříletý servis menších aktualizací. V minulosti však několikrát ke svým telefonům vydal i třetí velkou aktualizaci.

Samotná nadstavba na sebe příliš neupozorňuje, avšak nabízí celou řadu drobných funkčních vylepšení. Obrazovka, kterou lze otevřít přetažením prstu po domovské obrazovce od poloviny dolů je určena pro přístup k rychlým službám OnePlus. Ty v sobě obsahují praktické nástroje jako předpověď počasí, krokoměr, přehled nedávných aplikací nebo poznámky. Panely na této obrazovce je možné personalizovat, a vytvořit si tak rychlý přístup ke službám, které nejčastěji používáte.

Systém je svižný a přehledný a nijak se nezadrhává. Nechybí funkce jako Always On displej s možností nastavení toho, jaké údaje se tam zobrazí, efektní je barevné upozorňování na bocích telefonu, které zastupuje při vypnuté obrazovce notifikační diodu.

Fotoaparát a kamera

Jedním z hlavních taháků nové generace vlajkových lodí OnePlus jsou fotoaparáty, respektive spolupráce výrobce telefonů se slavnou optickou značkou Hasselblad. Pokud byste ale čekali spolupráci na hardwaru fotografického modulu, přepočítali byste se.

Jeho základem je hlavní fotoaparát se 48megapixelovým snímačem z dílny společnosti Sony a světelností f/1,8. Ten je doplněn širokoúhlým fotoaparátem s rozlišením 50 megapixelů a světelností f/2,2. Varianta Pro pak má navíc ještě 8megapixelovou kameru s teleobjektivem. O práci s hloubkou ostrosti se pak stará 2megapixlová kamerka. U varianty Pro má navíc hlavní fotoaparát k dispozici optickou stabilizaci a přesné laserové ostření.

V porovnání s rok starým modelem se jedná o téměř stejnou hardwarovou výbavu. Co se však změnilo, byl software a práce s obrazem v postprocesu. Mnohé moderní telefony mají tendence spoléhat na totální ostrost hran, vysokou úroveň dynamického kontrastu a silně saturované barvy. Díky tomu jsou sice fotografie krásně zřetelné, avšak působí často uměle a nepřirozeně. A právě tento nešvar spolupráce OnePlus a společnosti Hasselblad velmi zdařile odbourává. Fotografie působí přirozeně, a to jak svou ostrostí, tak barevným podáním. Telefon se nám osvědčil při fotografování v protisvětle i při horších světelných podmínkách. Širokoúhlý fotoaparát navíc pracuje bez soudkovitého zkreslení, takže fotky z něj jsou skutečně velmi dobré.

Ke spolupráci se společností Hasselblad je třeba dodat, že se rozhodně nejedná o poslední slovo. Měla by probíhat i v dalších letech, a to včetně dalších investicí ze strany OnePlus. V příštích letech se tak můžeme těšit na další pokrok.

Fotografická aplikace je přehledná a šikovná. Jedinou výtkou může být problematické otáčení. Výhodou je také přítomný noční režim, který si dokáže s minimem osvětlení poradit velmi dobře. Video pracuje s rozlišením 8K s 30 FPS. Možná stále o něco atraktivnější je možnost natáčet v rozlišení 4K při 60 FPS, a to v případě modelu PRO i s optickou stabilizací.

Závěr

Společnost OnePlus se svými novými vlajkovými loděmi dokazuje, že patří ve všech ohledech k naprosté špičce. Zároveň si stále OnePlus zachovává svou typickou tvář, a to jak po stránce operačního systému, tak některých detailů, jako je například hardwarový přepínač režimů zvuku. Značka také dává na výběr, zda zákazník preferuje rovný nebo zaoblený displej. Varianta Pro se zaobleným displejem je jednoznačně vybavenější, avšak i základní varianta splňuje parametry vlajkové lodi roku 2021.

Telefony jsou na českém trhu k dispozici v několika variantách. OnePlus 9 s 8GB RAM a 128GB úložištěm stojí 18 990 Kč, vybavenější varianta s 12GB RAM a 256GB úložištěm potom 21 590 Kč. OnePlus 9 Pro, tedy vrchol současné produkce společnosti OnePlus, stojí 26 899 Kč.