Foto: se svolením Oura Health

Recenze: Oura Ring 3. generace – plnohodnotná náhrada za chytré hodinky?

7.3

Designové zpracování

7.0/10

Funkce

8.5/10

Cena

6.5/10

Plusy

  • Zdravotní funkce
  • Konstantní měření tělesné teploty
  • Voděodolnost
  • Zatím nemá konkurenci

Mínusy

  • Vyšší cena + předplatné
  • Spousta funkcí ještě není venku
  • Při určitých aktivitách nepohodlné nošení
  • Neseženete u českého prodejce

Žijeme v době tzv. smart devices, vlastníme chytré telefony, hodinky, prsteny, nebo dokonce i brýle. V dnešním článku se zaměříme na chytré prsteny, které v České republice zatím nezaznamenaly takový boom jako jinde ve světě. Finská firma Oura Health, jež si klade za cíl pomáhat uživatelům svých přístrojů zejména v oblasti zdraví, na trhu představila dnes již populární Oura Ring. Loni na podzim se chytrý prsten dočkal poměrně slušného upgradu, konkrétně se tedy jedná již o třetí generaci. Někdo by mohl uvažovat o chytrém prstenu jako o skladné alternativě k chytrým hodinkám. Může vám však malý přístroj skutečně plnohodnotně nahradit daleko větší sportovní hodinky?

Cena, design a velikost

Cena je vždy zásadním faktorem pro většinu kupujících, v tomto případě vás však asi i (nemile) překvapí. Finální částka se odvíjí od povrchové úpravy prstenu, kterou si sami zvolíte. Ve stříbrném a černém provedení za prsten zaplatíte 314 €, což je v aktuálním kurzu přibližně 7 635 Kč. Zlatou a nelesklou stealth verzi seženete za 419 €, v přepočtu tedy cca za 10 189 Kč. To ale není vše. Jelikož zařízení není momentálně k dispozici u žádného českého autorizovaného prodejce, musíte si jej pořídit na oficiálních stránkách, což znamená i dražší poštovné. Doprava do České republiky vás vyjde na 15 € (365 Kč). Ani tím to ale nekončí, pokud nechcete mít přístup pouze k základním, poněkud plytkým statistikám, musíte si nově zaplatit ještě členství Oura Membership. To sice získáte alespoň na prvních šest měsíců zdarma, po uplynutí této doby však budete muset platit 6 € (cca 146 Kč) měsíčně. Vlastníky předešlých verzí Oura Ring může těšit fakt, že v případě zakoupení nejnovější generace obdrží doživotní předplatné zdarma.  

Prsten vám musí skvěle padnout, z tohoto důvodu od firmy prvně dostanete testovací sadu několika plastových napodobenin. Tu si lze ponechat několik dní, abyste si mohli v klidu vyzkoušet, jaká velikost vám sedne nejlépe. Zařízení by vás nemělo škrtit, ale samozřejmě ani padat. Po výběru velikosti ji už jen potvrdíte na internetu a následně vám bude zaslán skutečný prsten. Podle Oury je ideální zařízení umístit na ukazováček, samozřejmě se však dle vašich potřeb můžete rozhodnout i jinak. Samotné nošení je při běžných činnostech pohodlné, prsten totiž váží jen 4–6 gramů. Snadno tedy zapomenete, že jej máte na sobě. Při určitých fyzických aktivitách by jeho nošení naopak mohlo být i nepříjemné. Při běhání vám prsten asi vadit nebude, ale v posilovně by už mohl.

Vzhledově se prsten od předchozí generace neliší. Co bychom mohli vytknout tedy u obou verzí, je velikost/mohutnost prstenu. Přestože design sám o sobě je celkem elegantní a pěkný, na rukou jej nezaměníte s klasickým prstýnkem. Obzvláště v případě, že máte menší ruce nebo hubené prsty, působí prsten velmi nápadně. Dost pravděpodobně vás tedy neminou komentáře o tom, co to máte na ruce. 

Co všechno Oura umí

Oura Ring třetí generace si polepšil zejména v rámci senzorů. Zatímco druhá generace byla zaměřená především na sledování spánku a zdraví, nejnovější verze prstenu již dokáže zjistit víc. 

Začneme se sledováním srdečního tepu. Vylepšený senzor nově dokáže měřit tep nepřetržitě 24 hodin denně a kromě běžného snímání dokáže zaznamenat i jeho variabilitu. V nejbližší době bychom se měli dočkat i měření v rámci sportovního výkonu.

Další skvělou funkcí je konstantní měření tělesné teploty. Prsten nově oplývá dokonce sedmi senzory místo původních tří, které zajistí velmi přesné údaje. Tyto údaje pomohou přístroji poskytnout hlubší informace o vašem zdraví, a na základě toho i předpovědět případnou nemoc. Ženy jistě potěší zpráva, že je zařízení dokáže informovat o tom, kdy mají čekat svou periodu. Předpokládané datum se dozví nejpozději 6 dní před začátkem menstruace

Následující novinkou je senzor pro měření kyslíku v krvi. Oura Ring vás v případě alarmujících zjištění upozorní, že byste měli navštívit lékaře. Bohužel na dostupnost funkce měření kyslíku se stále čeká, měla by však přijít již brzy.  

I v případě sledování spánku bychom se měli dočkat aktualizace. Oura chce přijít s rychlejším algoritmem, který pomůže poskytnout zase o něco přesnější údaje. Otázkou je, kdy se vylepšení dočkáme. I nyní však prsten poměrně přesně zaznamenává a monitoruje vaše spánkové cykly a návyky. V aplikaci zjistíte například délku hluboké fáze spánku, spánkové skóre a případné doporučení, jak zlepšit jeho kvalitu. 

Další skvělou funkcí je Readiness. Díky té se dozvíte, v jaké kondici vaše tělo je, kdy potřebuje odpočinek, nebo kdy je naopak připravené na sportovní výkon. Čím déle prsten nosíte, tím lépe bude na základě získaných poznatků schopný údaje vyhodnotit.

Základy, jako je krokoměr, vzdálenost a spálené kalorie, jsou samozřejmě také zahrnuty. Všechny informace naleznete v přehledné aplikaci, přes kterou si zaznamenáte i údaje o vašich sportovních aktivitách. 

Oura nezanedbává ani vaše mentální zdraví. V předplatném jsou zahrnuty i krátká videa, audio nahrávky a prezentace, které se věnují psychice

Na konci zmíníme už jen pár důležitých technických údajů. Prsten vám bez napájení vydrží čtyři až sedm dní, plně jej nabijete do 80 minut. Podporuje Android i iOS, takže se nemusíte bát, že byste ho nespárovali s vaším mobilním telefonem. Oura Ring je voděodolný až do 100 metrů, tudíž jej skoro nikdy nemusíte dávat z ruky.

Závěr

Doporučili bychom Oura Ring? Ano, ale není to přístroj pro všechny. Pokud pohledáváte univerzálnější wearables, pořiďte si nejlépe nějaké kvalitní chytré hodinky. Prsten se soustředí především na zdraví, možnosti sportovních funkcí v jeho případě nejsou tou nejsilnější stránkou. Navíc, jak již bylo výše zmíněno, při nějakých aktivitách by vás nošení mohlo obtěžovat. Pokud vám však stačí zdravotní statistiky nebo neradi nosíte hodinky, může být Oura tím pravým přístrojem pro vás.

Musíme také uznat, že je neuvěřitelné, co všechno tak malé zařízení dokáže. Vložit potřebné kvalitní technické vybavení do velmi omezených rozměrů není lehkým úkolem a za to Oura získává palec nahoru.

Co se nemalé investice týče, dalo by se říct, že investuje do budoucnosti. Spousta funkcí bohužel ještě není spuštěna, v letošním roce se jich snad ale konečně dočkáme. Měsíční předplatné může být sice poněkud otravné, ale umožňuje firmě investovat více peněz do výzkumů, které přístroji pomáhají se neustále zdokonalovat a poskytovat častější aktualizace a nové možnosti. Chytrých prstenů na trhu zatím není mnoho, Oura Ring tak momentálně nečelí žádné silné konkurenci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.