Foto: oTechnice.cz/ Martin Molík

Recenze: Realme 8 5G: nejdostupnější 5G telefon na trhu

7.8

Design

9.0/10

Hardwarová výbava

8.0/10

Systém

8.0/10

Fotoaparát

6.0/10

Plusy

  • 5G připojení
  • Vynikající čtečka otisků prstů
  • 90 Hz displej
  • Výdrž baterie
  • Cena

Mínusy

  • Haptická odezva
  • Slabší výkon fotoaparátu

Mobilní značka Realme je na mobilním trhu relativně nováčkem, avšak ambice jí rozhodně nechybí. Podle hodnocení se jedná o nejrychleji se rozvíjející značku v mobilním světě. Cílem jejích telefonů na evropském trhu je střední třída. V ní se snaží uspět s osvědčenou kombinací nižší cena s dobrým výkonem, a to se jí (vzhledem ke stoupajícím prodejním číslům) viditelně daří. Tuto dravou značku se rozhodně vyplatí sledovat, protože ve své cenové kategorii dokáže konkurenci pěkně zatopit.

Realme nyní uvádí na český trh novou variantu své vlajkové lodi Realme 8. Po základním modelu a znatelně vylepšené variantě Pro nyní přichází varianta 5G a právě tu jsme podrobili redakčnímu testu. Naše dojmy pro vás shrnujeme v této recenzi.

První dojem a konstrukce

Řada výrobců mobilních značek si volí svou ikonickou barvu. Při pohledu na balení telefonu Realme 8 5G je jasné, že touto barvou je žlutá, která přiláká pozornost. V balení je samozřejmě primárně telefon, dále také jednoduché, ale praktické silikonové pouzdro, nabíječka s výkonem 18 wattů a nabíjecí kabel USB-C/USB-A. Sluchátka v balení nejsou, což ale považujeme spíše za přednost, protože pokud výrobce nepřidává k telefonu skutečně kvalitní sluchátka (což u střední třídy nemůžeme očekávat), jsou v podstatě zbytečná.

Samotný telefon je poměrně masivní, avšak díky dobře rozloženým ovládacím prvkům a přesnému vyvážení jej může pohodlně ovládat i uživatel s menšíma rukama. Záda telefonu jsou plastová, avšak po dílenské stránce nelze telefonu nic vytknout, působí masivně a nijak nevrže.

Přední straně dominuje displej, který má pod sebou menší bradu, a v levém horním roku průstřel, pod nímž se skrývá kamera s jedním objektivem. Záda telefonu jsou z kvalitního plastu a drží se dobře. Testovali jsme telefon, který měl záda v modrozelené úpravě, která vypadá na první pohled exkluzivně, avšak je doslova magnetem na otisky prstů. Náš telefon jsme tedy rychle zabalili do přiloženého silikonového pouzdra, které tento problém alespoň částečně redukovalo.

Na zádech je také poměrně velký obdélníkový panel s fotoaparáty. Ty jsou dohromady tři (poslední pozice je volná) a pod nimi je blesk. Celý panel mírně vyčnívá, ale samotné fotoaparáty jsou v jedné rovině. Okraj silikonového pouzdra je navíc převyšuje, takže je oproti němu panel zapuštěný a lépe chráněný.

Na pravé straně telefonu je power button se zabudovanou čtečkou otisků prstů, na levé straně potom kolébka pro ovládání hlasitosti. Na spodní hraně telefonu se nachází USB-C port, výdech reproduktoru (bohužel není stereofonní) a také 3,5mm jacková zástrčka, která potěší milovníky klasických drátových sluchátek.

K prvnímu dojmu patří také první zapnutí. Při něm nás potěšil vynikající AMOLED displej, který si blíže popíšeme v další kapitole. Co nás naopak trochu zklamalo, byla kvalita zpětné vibrační odezvy. Ta je poměrně silná, avšak působí plochým dojmem. Při delší práci si na ni lze zvyknout, avšak při chvilkovém použití jiného telefonu a návratu k Realme 8 5G je rozdíl velmi patrný.

Výkon a hardwarová výbava

Jak jsme psali v minulé kapitole naší recenze, zaujal nás displej telefonu. Ten je tvořený panelem s FullHD+ rozlišením. Displej je díky použité technologii velmi dobře čitelný i na přímém sluníčku, má široké pozorovací úhly a pěkné podání barev. Jeho obnovovací frekvence je volitelná mezi 90 a 60 Hz. U telefonu v této cenové kategorii jde o velké plus, které je třeba ocenit. Obnovovací frekvence není adaptivní v plném slova smyslu, avšak nastavení umožňuje automatickou volbu mezi těmito frekvencemi pro dané aplikace. Například při prohlížení obrázků nebo práci s textem telefon šetří baterii a pracuje s nižší obnovovací frekvencí.

Jedním z hlavních lákadel telefonu Realme 8 5G, jehož vlastnost se dostala až do samotného názvu, je procesor MediaTek Dimensity 700, který stojí za výkonem telefonu. Jedná se o první procesor z dílny této společnosti, který umožňuje připojení k 5G síti. O tom ještě později. Tento procesor je vyráběný moderní 7nm technologií a využívá osm jader.

Procesor jsme podrobili testu Geekbench a získal 572 bodů na jádro a 1 782 bodů při plném nasazení. Pro porovnání jsme stejný test provedli na nejnovějším procesoru Snapdragon 888, a to s výsledky: 1 126 bodů na jádro a s celkovým skóre 3 726 bodů. A také na starším Snapdragonu 855 se skóre 701/2 464. Nutno dodat, že srovnáváme střední třídu s top procesory.

Pro běžné každodenní použití výkon procesoru velmi dobře postačuje, telefon se nezahřívá, obraz se netrhá a zahráli jsme si bez problémů i ty nejnáročnější mobilní hry současnosti. Problémy nemá ani s vyšší 90 Hz obnovovací frekvencí displeje. Předností procesoru je také rychlá práce s úložištěm, díky kterému efektivně zvládá zapojení do 5G sítě. Ve výkonu pomáhá procesoru také 8GB paměť RAM, což je spolu s 128GB interní uživatelskou pamětí na danou třídu poměrně velkorysé. Vnitřní paměť lze rozšířit pomocí microSD karty, kterou je možné mít v telefonu zároveň se dvěma SIM kartami.

Výkon procesoru pomáhá také rychlé práci biometrických prvků. Telefon zvládá velmi dobře čtení tváře, avšak během testů jsme si velmi oblíbili čtečku otisku prstů umístěnou ve vypínacím tlačítku. Ta je velmi rychlá a přesná a v praxi s trochou správného grifu stačí vzít telefon do ruky a palcem se lehce dotknout čtečky a telefon se odemkne doslova ve zlomku vteřiny.

Po stránce konektivity telefonu je hlavní důraz kladen na výše popsané připojení k síti 5G. Další pokročilé standardy bohužel procesor nepodporuje, a tím pádem ani telefon zajistit nedokáže. K dispozici je tak Wi-Fi 5 a Bluetooth 5.1. Zde je opět třeba brát ohled na nižší cenovou třídu, do níž telefon míří. Důležité funkce jako NFC nebo široká škála geolokačních standardů naštěstí nechybí.

 

Baterie telefonu má kapacitu nadstandardních 5 000 mAh. Díky ní v kombinaci s poměrně úsporným procesorem vydrží telefon za běžného použití dva dny. Při troše šetření lze životnost ještě o půl den až den protáhnout. Nabíjení pak trvá hodinu a dvacet minut.

Prostředí

Základem systému Realme 8 5G je Android 11, na němž běží nadstavba Realme UI 2.0. Ta nenabízí příliš mnoho vlastních funkcí, kterými by se telefony Realme výrazněji odlišovaly od konkurence. Jejím základním přínosem je možnost personalizace prostředí. Díky ní je možné měnit velikost a typ písma, k dispozici je několik balíčků ikon základních aplikací. Přímo v prostředí je možné ikony rychle přesouvat a seskupovat, což oceníte ve chvíli, kdy si promažete telefon od nepotřebných aplikací a na obrazovce po nich zbydou díry.

K dispozici je také celá paleta animací přechodů obrazovek. Ty jsou díky 90Hz displeji a dostatečnému výkonu procesoru plynulé a velmi efektní. Jedná se o drobnost, avšak při každodenním využití telefonu udělá jistě radost. Zajímavá je možnost detailnějšího nastavení tmavého režimu. Bohužel chybí podpora užitečné funkce Always On Display.

Kromě standardního obchodu Google Play nabízí Realme také přístup do vlastního ekosystému aplikací, a to včetně jednotlivých obchodů. Nabídka se od Google Play příliš neliší. V telefonu nebyly předinstalované žádné aplikace typu dema her, což je dobrá zpráva. Je jen na uživateli, zda chce více používat aplikace z ekosystému Google nebo zvolí Realme.

Foto a video

Pokud má telefon Realme 8 5G někde slabší stránku, je to právě fotografická výbava. Jejím základem je 48megapixelový fotoaparát, který je doplněn – zde je možná největší ale – pouze dvěma objektivy, jejichž snímače pracují s rozlišením 2 megapixely. Jeden slouží jako makro objektiv a druhý pro práci s hloubkou ostrosti. Žádný širokoúhlý objektiv ani teleobjektiv bohužel ve výbavě nejsou. Model 5G je tak po fotografické stránce slabší než základní model řady 8.

Fotografie při dostatku světla mají kvalitu lepšího průměru. Trochu nám vadilo, že to, co nemá telefon v hardwarové výbavě, snaží se dohnat umělou inteligencí a na některých fotkách (zvláště krajinářských) je to poměrně výrazně znát. Barvy jsou přesaturované (lze dodatečně upravit pomocí filtrů), a i když je vypnuté HDR, které telefon zhusta používá, je vidět, že fotky procházejí postprocesem. Objekty na nich postrádají jemnější stíny a vše vypadá trochu nepřirozeně. Zajisté se najdou uživatelé, kteří tento typ úpravy ocení, avšak nám se příliš nelíbila.

 

Naopak velmi pěkně a přehledně je vyřešená základní fotografická aplikace, která nabízí několik praktických režimů od základního určeného pro rychlé cvakání až po režim PRO s možností detailního nastavení. Při podržení volby zoom se objeví velké kolečko, které umožňuje plynulé nastavení kompozice. Zoom je pochopitelně pouze softwarový a jeho použití je na kvalitě fotografií znát.

V nabídce nechybí ani noční režim, jeho výsledky ale nelze se současnou mobilní špičkou srovnávat. Rekreačním fotografům by však měl plně stačit. I zde se bohužel projevuje omezená fotografická výbava telefonu.

O mnoho lepší to není ani s videem, které je limitováno především možnostmi čipu. Ten je stavěný především na konektivitu a zapojení do sítě 5G. Parametry natáčení videa jsou tedy velmi omezené – využít lze pouze rozlišení Full HD při 30 FPS. Podobně jako u nočního režimu musíme konstatovat, že pro natočení zábavného videa z výletu nebo párty s přáteli to naprosto stačí, avšak videonadšencům stačit nebude. Abychom jen nehanili, video nabízí také stabilizaci, která je na dobré úrovni.

Závěr

Realme 8 5G je telefon, který přesně ví, kam míří. Díky kombinaci nízké ceny a výbavy je vynikající bránou do světa sítí 5G. Zároveň je ukázkou možností nového procesoru MediaTek Dimensity 700, se kterým se jistě do budoucna setkáme i u dalších modelů střední třídy.

Telefon lze v rámci své třídy charakterizovat jako zařízení s vynikajícím výkonem, konektivitou a výdrží baterie, které má ale bohužel trochu slabší fotoaparát. Zvlášť pochválit musíme dílenské zpracování, AMOLED displej a rychlou čtečku otisků prstů. S těmito vlastnostmi si na trhu své zákazníky Realme 8 5G jistě najde. Cena telefonu v nižší variantě výbavy (4GB RAM a 64 GB úložného prostoru) pro český trh byla stanovena na 5 499 Kč a v rámci bleskového prodeje od 18. do 20. května pak 4 999 Kč což z něj činní nejlevnější 5G telefon na trhu. Varianta s 128GB úložištěm a 6 GB RAM pak stojí 6 499 Kč.