Foto: oTechnice.cz/ Martin Molík

Recenze: Realme C21: dobrá volba pro nenáročné

7

Design

8.0/10

Hardwarová výbava

7.0/10

Systém

8.0/10

Fotoaparát

5.0/10

Plusy

  • Rychlá čtečka otisků
  • Matný design s protiskluzovou úpravou
  • Display

Mínusy

  • Chybí NFC
  • Slabší fotoaparát

Společnost v Realme patří mezi nejrychleji se rozvíjející mobilní značky současnosti. Lze ji označit za svým způsobem protiklad značky OnePlus – začínala se snahou prosadit se v nejvyšších sférách mobilního trhu, zatímco Realme míří spíše do kategorií levnějších telefonů. V nedávné recenzi jsme vám představili nedávno představený povedený Realme 8 5G, který je nejlevnějším 5G telefonem na současném trhu. Spolu s ním vyšla i druhá novinka mířící do základní třídy Realme C21. I tento telefon jsme si mohli v redakci vyzkoušet a přinášíme vám naše dojmy z jeho používání.

Rozbalení a první dojem

Balení s typicky žlutou barvou je poměrně kompaktní. Kromě samotného telefonu obsahuje nabíjecí kabel s koncovkou microUSB a také zdroj s výkonem 10 W. Sluchátka ani základní obal součástí balení nejsou.

Samotný telefon nás mile překvapil svou konstrukcí. Ta je sice plastová, což je v dané cenové kategorii standard, ale musíme pochválit její provedení. Konstrukce je pevná, telefon nijak nevrže. Záda jsou matná a mají drsný povrch, díky čemuž se telefon skvěle drží a zároveň nepřitahuje otisky prstů a s nimi spojené nečistoty.

Rozložením ovládacích prvků teflon nijak nepřekvapí, na pravé straně má kolébku hlasitosti i zapínací tlačítko. Z toho mohou mít radost praváci, avšak pro leváky bude tento telefon obtížněji ovladatelný. Na zádech telefonu se kromě lehce vystouplého panelu fotoaparátů nachází ještě senzor čtečky otisků prstů. Na spodní hraně telefonu je pak konektor 3,5mm jack a microUSB konektor pro nabíjení.

Telefon padne do ruky velmi pěkně, čtečka otisků prstů je pro ukazováček dobře dostupná a celkově je manipulace s telefonem příjemná a intuitivní. Zde není co vytknout.

Hardware a výkon telefonu

Přední straně dominuje displej s úhlopříčkou 6,5 palce a kapkovitým výřezem. Tvoří jej LCD panel s rozlišením HD+, potěší obnovovací frekvence 60 Hz, což je na tuto cenovou skupinu velmi dobrý údaj. Dojem z displeje je dobrý, LCD panel má překvapivě dobré pozorovací úhly a bohatou paletu barev.

O výkon se stará procesor MediaTek Helio G35 podporovaný čtyřmi gigabajty operační paměti. Jedná se o spolehlivého společníka pro každodenní použití. Uživatelům bez větších nároků postačí na většinu aplikací, avšak herní výkon čekat nelze. Dobrou vlastností je nižší spotřeba energie, díky které vydrží telefon na jedno nabití i déle než dva dny. Nabíjení telefonu jako takové trvá přibližně dvě hodiny, v tomto směru není telefonu v dané cenové kategorii co vytknout. Dostatek místa pro nenáročného uživatele poskytuje 64 GB uživatelské paměti, kterou lze navíc rozšířit díky slotu na SD karty. Ten navíc doprovází dvojice nezávislých slotů na SIM karty.

Velmi pěknou odezvu má zadní čtečka otisků prstů i funkce odemykání pomocí rozpoznání obličeje. Čtečce by možná slušela nějaká další funkce, jako je možnost listování fotografiemi, to však telefon nenabízí. Po stránce konektivity poměrně citelně chybí NFC čip, který dnes můžeme považovat za standard, s tímto telefonem si zkrátka v obchodě nezaplatíte. K dispozici je WiFi 5 a Bluetooth ve verzi 5.0. O ozvučení telefonu se stará jeden reduktor, který je poměrně hlasitý, avšak působí po zvukové stránce poměrně ploše.

Systém

Telefon během našeho testování pracoval se systémem Android 10.0, na jehož základu běžela nadstavba Realme UI. Zda plánuje výrobce nějaké updaty, nevíme. Pro chod telefonu ale tento systém plně postačuje. Během našeho testování běžely všechny animace plynule bez viditelnějšího zasekávání.

Nadstavba systému je poměrně subtilní, nabízí ale poměrně bohatou škálu možností vzhledu systému včetně vzhledu a uspořádání ikon. Nechybí ani možnost práce se dvěma okny na rozdělené obrazovce. I v takovém případě funguje telefon poměrně plynule. Samozřejmá je i přítomnost tmavého režimu se širší možností přesného nastavení.

Fotoaparát a video

O fotografický výkon se stará panel na zádech telefonu se třemi čočkami a vestavěným bleskem. Hlavní fotoaparát nabídne rozlišení 13 megapixelů a doplněn je dvěma dvoumegapixelovými čočkami. Tyto technické specifikace dávají tušit, že se nebude jednat o nikterak zářný fotomobil, avšak ten bychom v této cenové kategorii ani neočekávali. Pochválit můžeme fotografickou aplikaci, která je velmi jednoduchá a přehledná.

Telefon stačí na zaznamenávání rodinných momentek na výletech, ale tam jeho fotografické možnosti končí. Nedokáže si rozumně poradit s nedostatkem (ani přebytkem) světla. Za ideálních podmínek fotí telefon hezky, bohužel se nedá efektivně vypnout „pomoc“ umělé inteligence, která preferuje poměrně silné HDR a saturaci barev. Kvůli nim pak působí fotky poněkud nepřirozeným dojmem.

Natáčení videa pak má limit 1080p při 30 FPS což je kvalita, kterou jsme vzhledem k charakteru zařízení očekávali.

Závěr

Realme C21 je telefon, který cílí na nenáročné uživatele. Jeho největší výhodou je cenovka, která spadá pod 3 000 Kč. Za ni dostane zákazník telefon s kvalitní konstrukcí a funkcemi, které stačí pro každodenní užívání. Na svou cenovou hladinu má telefon velmi dobý displej a poměrně svižný čip, potěšila nás rychlá čtečka otisků prstů. Ve výbavě nám poněkud scházel NFC čip. Systém fotoaparátu potřebuje pro dobrou práci ideální světelné podmínky, kterých se mu však ne vždy dostává. Celkově vzato je telefon Realme C21 ve své cenové kategorii dobrou volbou.

V současné době je na českém trhu dostupná varianta s 32 GB uživatelské paměti a 3GB RAM za 2 799 Kč. V budoucnu by se měla objevit také varianta s dvojnásobným  úložištěm a 4GB operační pamětí, která má ve výbavě také NFC čip. Na trhu by měla být dostupná v červnu a bude stát 3 499 Kč.