Foto: otechnice / Martin Molík

Recenze: Realme GT vynikající výkon za ještě lepší cenu

0.00
9

Design

9.0/10

Hardwarová výbava

10.0/10

Systém

9.0/10

Fotoaparát

8.0/10

Plusy

  • Výkon
  • Displej
  • Cena
  • Design
  • 3.5mm Jack

Mínusy

  • Chybí vyšší odolnost
  • Chybí slot na SD karty
  • Slabší fotoaparát

Mobilní značky rády spojují své vlajkové lodi se značkami luxusních vozidel. Už řadu let jsme tak svědky toho, jak odlesk nablýskaných karoserií dopadá na vybrané kousky z portfolií mobilních výrobců ve snaze navodit spojení luxusu, výkonu a spolehlivosti. Nyní po tomto triku sáhla také mladá mobilní značka Realme a představila světu nejvýkonnější telefon nazvaný jednoduše Realme GT. Ačkoliv v Asii byl tento model již představen, na Evropský trh, a tím pádem i do ČR míří v těchto dnech. A rozhodně je to telefon, který má co nabídnout.

Balení a první dojem

Černá podlouhlá krabička s výrazně vyvedeným jménem společnosti, ve které telefon do naší redakce dorazil, budí na první pohled exkluzivní dojem. Krabice s telefonem je elegantní, ale rozhodně ji nelze označit za přeprodukovanou. Kromě telefonu samotného se do ní vešel i základní silikonový obal, nabíječka a nabíjecí kabel. Poslední dva zmíněné komponenty dávají svým zpracováním tušit, že telefon bude pracovat s lepším nabíjecím standardem.

 

Samotný telefon se na český trh dostává ve dvou verzích, které se od sebe liší i po vizuální stránce. Nejvyšší vlajková loď má designová žlutá kožená záda, my jsme v naší redakci vyzkoušeli základní model, který má modrá gradientní záda s jemnou texturou. Telefon se nám po vizuální stránce moc líbí, bohužel však jsou lesklá záda magnetem na otisky prstů. Na zádech telefonu je ještě fotomodul. Chybějící čtečka otisků prstů dává tušit, že tato funkcionalita je ukrytá pod displejem.

Displej na přední straně má úhlopříčku 6,43 palců, telefon se tak řadí k dnešnímu průměru. Díky tomu, že displej nemá téměř žádné okraje, tak je tělo poměrně malé a subtilní a ovládá se dobře i uživatelům s menšími dlaněmi. Telefon disponuje třemi hardwarovými tlačítky – power button a kolébka pro úpravu hlasitosti zvuků.

Největším překvapením je pak zdířka pro konektor 3,5mm jack ve spodní straně telefonu. Je velmi pravděpodobné, že se bude jednat o jeden z mála telefonů, které v sobě budou kombinovat špičkovou hardwarovou výbavu a právě jackovou zdířku. Její přítomnost ocení nejen milovníci klasických sluchátek, ale především kameramani.

 

Bohužel telefonu chybí vyšší odolnost proti vodě, prachu a vlhkosti, což je běžná vlastnost vlajkových lodí. S telefonem Realme GT je tedy nutné zacházet opatrněji a pořídit kvalitní pouzdro

Hardware – za málo peněz hodně muziky

Realme je poměrně mladá značka, která se snaží prosadit. Jednou z jejích výrazných strategií je schopnost přinášet funkce z vyšších tříd do nižších, a to bez zásadního dopadu na cenu. U telefonu Realme GT nelze mluvit o přenosu jednotlivých funkcí, jedná se o přístroj, který svou výbavou patří jednoznačně ke špičce současného mobilního výkonu. Svou cenou však spadá spíše do vyšší střední třídy.

Základním kamenem telefonu (a také jeho nejpropagovanější vlastností) je přítomnost čipu Snapdragon 888. Nejsilnější mobilní výpočetní jednotku současnosti asi není třeba představovat. Spolu s osmi, respektive 12, GB paměti RAM dává telefonu opravdu vysoký výkon snad v každém ohledu. Trochu problém nastává ve snaze změřit jej konkrétně prostřednictvím benchmarkového testu. Většina velkých platforem ze svých žebříčků totiž tento telefon vyloučila s odkazem na údajné podvody. Při našem testu vyšel Realme GT výkonnostně srovnatelně jako OnePlus 9.

Výkon, který je navíc možné ještě zvýšit zapnutím funkce GT, která více plýtvá baterií a zahřívá telefon, je jasně vidět na běhu telefonu. Ani jednou se nám nestalo, že by se telefon zasekl nebo se zadrhl nějaký grafický efekt. Stejně tak ve hrách, náročnějších aplikacích nebo streamování videa si telefon vedl skvěle.

Jak jsme zmínili výše, telefon je vybavený čtečkou otisků prstů umístěnou pod displejem. Ta je velmi rychlá a přesná. Stejně tak systém rozpoznání obličeje. Při běžném osvětlení stáčí vzít telefon do ruky a odemkne se během necelé vteřiny. I v těchto biometrických funkcích je patrný vysoký výkon telefonu.

Využití nejnovějšího procesoru přináší kromě výpočetního výkonu i další výhodu, kterou je široká podpora konektivity. Telefon využívá samozřejmě 5G připojení, kromě něj i Bluetooth 5.2 a Wi-Fi 6. Nechybí také podpora geolokačních systémů GPS, Glonass, BDS či Gallileo.

Vynechat nemůžeme ani displej tvořený Super AMOLED panelem s rozlišením Full HD+ a obnovovací frekvencí 120 Hz. Ta sice není adaptivní tak jako v telefonech naprosté špičky, ale to bychom chtěli po telefonu této cenové kategorie už opravdu moc. Frekvenci lze softwarově snížit na polovinu, a zajistit tak delší výdrž baterie. Obraz je plynulý a displej lze výborně číst i na přímém slunci. Ocenili jsme také výtečné podání barev.

Díky baterii s kapacitou 4 500 mAh vydrží telefon na jedno nabití i dva dny běžného používání, při zapnutí vyššího výkonu se tato doba zkrátí přibližně na polovinu. Jak jsme psali v předchozí kapitole, součástí balení telefonu je 65W nabíječka, díky ní se přístroj nabije přibližně za 35 minut, což je vynikající čas.

Od vlajkových lodí přijal telefon bohužel také jednu negativní vlastnost, kterou je chybějící slot na paměťové karty. Uživatel si tak musí vystačit se 128, respektive 256, GB úložného prostoru. Což může být v případě využívání telefonu i k natáčení videa limitující.

Systém

Realme využívá vlastní nadstavbu UI 2.0. Ta není na první pohled příliš nápadná, avšak je velmi praktická a nabízí celou řadu funkcí. Už při zapnutí telefonu umožňuje přizpůsobení barevného schématu ikon a dalších prvků, změnu typu písma a další drobné změny napříč telefonem. Ikony je také možné velmi rychle automaticky uspořádat. Mnoho uživatelů má v prostředí svého telefonu nevzhledné díry ve skupinách ikon, které vznikly postupným odinstalováváním aplikací. Automatické seřazování velmi rychle tento problém vyřeší.

Systém umožnuje zobrazení několika oken, a to buď pomocí funkce rozdělená obrazovka v miniaturním okně, nebo v o něco větším plovoucím okně. Nechybí samozřejmě ani tmavý režim, který je možné poměrně detailně upravit tak, aby vyhovoval konkrétnímu uživateli.

Protože telefon používá super AMOLED displej, nechybí ani propracovaná funkce Always On Display, respektive v české lokalizaci Vždy na displeji. K dispozici je celá řada motivů od jednoduchých, minimalistických až po pestrobarevné. Kromě hodin může telefon ukazovat také konkrétní text. I na této úrovni je možné systém do vysoké míry personalizovat.

V možnostech nastavení je pak k dispozici i vstup do laboratoře Realme s využitím experimentálních funkcí. Těmi je například plynulejší vykreslování animací při rolování obrazovky, redukce blikání při nižším jasu nebo systém spánkové kapsle, který slouží jako aktivní motivace k nepoužívání telefonu ve večerních a nočních hodinách.

Systém UI 2 je velmi povedená nadstavba, která se tváří spíše nenápadně a neklade na sebe zbytečně velké ambice. Při pravidelném používání ale dokáže své kvality projevit.

Fotografie – vyšší střední třída

Po fotografické stránce zůstává Realme GT na polovině cesty mezi vyšší střední třídou a vlajkovými loděmi. V jeho základu je 64megapixelový senzor hlavního fotoaparátu, který je doplněn 8megapixelovým širokoúhlým objektivem a 2megapixelovým makro objektivem. Teleobjektiv k dispozici není. Je vidět, že stěžejním prvkem, který model GT nabízí, je procesor, a nikoliv fotoaparát.

 

Neznamená to však nutně, že by model Realme GT fotil špatně. Fotografie jsou ostré, mají dobrou kresbu a na rozdíl od jiných modelů této značky netrpí na přehnaně přepálené HDR. Fotoaparát si dokáže také velmi dobře poradit s protisvětlem. Vlajkové lodi celé řady ostatních značek ale zkrátka nabízejí něco navíc, a to bohužel model Realme GT nemá.

Fotografická aplikace, která souvisí s výše zmíněným prostředím Realme UI 2, je povedená. Je velmi přehledná, nabízí všechny důležité funkce po ruce. K dispozici je hned několik režimů včetně toho, který využívá 64megapixelový potenciál hlavního fotoaparátu naplno.

Velmi dobře hodnotíme schopnost natáčení videa. To má maximální kvalitu 4K při 60 FPS a nechybí možnost zapnutí elektronické stabilizace, díky které je možné natáčet za běžných podmínek videa i z ruky. U videa je také již zmíněná přítomnost jackové zdířky, kterou lze využít jako vstup pro mikrofon.

Závěr

Společnost Realme je značkou, která je na mobilním trhu poměrně mladá a zatím volila svou strategii od levnějších telefonů výš. Realme GT je tak její první telefon, který můžeme parametry označit jako vlajkovou loď se vším všudy. Hlavními taháky toho telefonu jsou výkonný čip Snapdragon 888 a displej, který tvoří AMOLED panel s rozlišením Full HD+ a obnovovací frekvencí 120 Hz. K těmto tahákům se potom přidá cenovka, díky které je Realme GT nejlevnějším telefonem s touto výbavou na našem trhu. Určitou výhodou může představovat i jacková zdířka, která se ve výbavě na této úrovni příliš nevidí.

Naopak oproti jiným vlajkovým lodím má Realme GT lehké nedostatky. Především nemá vyšší certifikaci odolnosti i vlastnosti a výbava fotoaparátu spadají spíše do vyšší střední třídy. S vlajkovými loděmi bohužel sdílí Realme GT i to, že nemá slot na paměťové karty. V poměru ceny a výkonu jde ale o lepší telefon na trhu.