Recenze: Samsung A6 plus – Velikán střední třídy

7.6

Vzhled

9.0/10

Hardware

8.0/10

Software

7.0/10

Fotoaparát

7.0/10

Ergonomie

7.0/10

Plusy

  • Spolehlivost
  • Rychlý systém
  • Dvojitý fotoparát

Mínusy

  • Chybí USB-C
  • Výdech reproduktoru na straně

 

Společnost Samsung je společně s Applem nejznámějším výrobcem telefonů dneška. Její telefony jsou synonymem technického pokroku a povedeného designu. Ačkoliv jsou nejznámější její vlajkové lodi, reprezentované telefony Galaxy S, případně Note, hlavní objem prodeje a tedy i zisku tvoří levnější mobily střední a nižší třídy. Proto je tato třída telefonů pro Samsung stejně důležitá jako telefony nejvyšší kategorie. A právě do střední, respektive vyšší střední kategorie spadá telefon Samsung Galaxy A6 plus, který vám představíme v naší recenzi.

Najít volné místo v mobilním portfoliu Samsungu není rozhodně jednoduchý úkol. Kromě výše zmíněných prémiových řad využívá Samsung označení A pro telefony střední třídy a J pro telefony třídy nižší. Obě tyto kategorie jsou rozděleny na čísla, která určují stupeň výbavy. Často navíc dochází k doplnění roku vydání, protože se jednotlivé modely po nějaké době obměňují. Telefon A6 plus je novinkou z letošního roku a v kategorii vyšší střední třídy kryje záda povedenému modelu A8, který jsme vám představili v zimě.

Rozbalení a vzhled

Samsung Galaxy A6+ vsadil na jednoduché minimalistické balení. V něm je kromě samotného telefonu nabíječka a datový kabel. Sluchátka nebo nadstandardní výbavu byste v něm hledali marně.

Telefon samotný působí na první pohled velmi pěkně a exkluzivně. Jeho tělo má protáhlý tvar, který umožňuje využít dnes moderní variantu displeje s proporcemi v poměru 18,5 : 9. Displej je díky úhlopříčce šest palců opravu veliký a zabírá velkou část přední strany, přesto se však vývojáři vyhnuli drobným bočním okrajům a půlcentimetrovému ohraničení pod displejem a nad ním. Záda a boky telefonu jsou vyrobeny z matného hliníku a spodní kryt tvoří vaničku, která sahá až na úroveň displeje. To v kombinaci s tvrzeným sklem Gorilla Glass 5 slibuje pevnou konstrukci, která dokáže odolat menším šrámům. Bohužel certifikaci IP telefon nemá a není možné jej tedy používat pod vodou nebo v prostředí se zvýšenou prašností.

Bližší pohled na záda a strany telefonu přinese smíšené pocity. Na zádech se nachází fotoaparát s dvojitou čočkou a diodou blesku a pod ním dobře nahmatatelná čtečka otisků prstů. Na pravém boku je zapínací tlačítko a trochu nešikovně umístěný výdech reproduktoru (při hraní nebo sledování videí ve vodorovné poloze dojde často k jeho zakrytí). Na levém boku je kolíbka pro regulaci hlasitosti, samostatné tlačítko pro virtuálního asistenta Bixbyho chybí. Určitou formou nadstandardní výbavy jsou dva plnohodnotné sloty na SIM karty a jeden na rozšíření paměti. Asi největší zklamání představuje pohled na spodní hranu telefonu. V té je umístěn audio jack, což jistě mnoho uživatelů ocení, ale také port micro USB.

Proč Samsung sáhnul u své novinky po dnes už zastaralém portu, když i loňské modely Samsung A5 2017 měly USB-C, není jasné a u mnoha uživatelů to jistě může ovlivnit i to, zda si tento telefon vyberou, nebo ne.

Celkově padne A9 plus do ruky velmi dobře a ti, kdo mají rádi větší telefony, nebudou mít s jeho ovládáním žádné potíže. Telefon spadá do kategorie plus, což poukazuje na jeho větší velikost. V kategorii systém představíme funkci jednou rukou, která může ovládání telefonu usnadnit.

Hardwarová výbava

Při představování hardwarové výbavy nemůžeme u Samsungu A6 plus začít u ničeho jiného, než u displeje. Na něm si dal Samsung opravdu záležet, jedná se totiž o Super AMOLED s rozlišením 2220 x 1080 px a jemností 411 ppi. V praxi má displej velmi dobré podání barev i pozorovací úhly. Ačkoliv spadá do kategorie infinity, na první pohled je patrné, že bez rámečků opravdu není. Jeho kvality jsou však srovnatelné s displeji současných špičkových telefonů Samsungu.

Systém telefonu pohání osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 450 s frekvencí taktu 1,8 GHz a operační paměť RAM o velikosti 3 GB. V tomto ohledu spadá Samsung A6 plus čistě do střední třídy. Není pro něj problém rozběhnout i náročnější hry nebo aplikace, ale na vymoženosti typu virtuální reality (kterou by výše popsaný displej jistě dobře zvládl) se nedostalo. V testu Antutu získal telefon 69413 bodů a nemá problém například s mobilní verzí akční hry PUBG.

K odemykání systému je možné využít čtečku otisků prstů nebo systém rozpoznávání tváře, kterými je telefon vybaven. Čtečka otisků je umístěna po vzoru vyšších modelů na zádech telefonu v ose těla. Je dobře přístupná. Bohužel oproti vyšší modelům je vidět, že na ní, respektive na jejím čipu výrobce šetřil, je poměrně pomalá a někdy je nutné přikládat prst opakovaně. Jinou funkci než bezpečnostní čtečka nemá. Rozpoznávání tváře funguje poměrně spolehlivě, i když za horšího osvětlení má problémy. I u tohoto systému je patrná delší reakční doba, což však může být způsobeno nižším výkonem celého telefonu.

Baterie telefonu má kapacitu 3500 mAh, což je standard, který nenadchne ani neurazí. Při běžném používání to stačí na jeden den. Při intenzivnější práci s navigací nebo hraní her je potřeba telefon během dne dobít. Naopak díky režimu snížené spotřeby, který má několik možných stupňů, je možné zvýšit výdrž baterie telefonu až na 4 dny. Ve výbavě telefonu chybí rychlonabíjení, takže plné nabití trvá zhruba dvě hodiny a čtyřicet minut.

V čem Samsung model A6 plus nijak nezanedbal, je konektivita. Díky rychlému LTE modemu je maximální rychlost datového přenosu mobilního internetu 300 Mb/s. O připojení periferií se stará Bluetooth 5.0 a díky NFC čipu je možné s telefonem také platit.

Systém a softwarová výbava

Jádrem systému, který Samsung A6 využívá, je Android 8.0 Oreo, na který Samsung přidal svou nadstavbu Samsung Experience. Pozitivní je, že telefon nemá žádné zbytečné předinstalované aplikace, které by brzdily jeho výkon, a systém je pro něj velmi dobře odladěný, takže běhá krásně plynule a nezasekává se. U poslední verze Androidu navíc najde využití i velká přední obrazovka, kterou je možné rozdělit na dvě, případně jednu z nich mít zapnutou v okně. V případě sledování videa je možné jej sledovat v malém okně kdekoliv na obrazovce.

Jak je u telefonů značky Samsung v poslední době zvykem, velmi široké jsou možnosti nastavení. Displej například umožňuje různé nastavení teploty barev. Bohužel chybí pokročilejší možnosti jako je například úprava rozlišení.

Po aplikační stránce se telefon A6 plus drží standardů Samsungu. Neobsahuje žádné zbytečné předinstalované reklamní aplikace. K dispozici je internetový prohlížeč od Samsungu, který dokáže odfiltrovat reklamy, na některých stránkách má však problémy s přehráváním videí. Stejně jako u telefonů vyšší třídy má Samsung A6 plus k dispozici plnou výbavu kancelářského balíčku Microsoft Office, který umožní přímo v telefonu otevírat a editovat dokumenty. K dispozici je také aplikační distribuční systém Galaxy Apps, díky němuž je možné stahovat aplikace přímo od společnosti Samsung. Výhodou je přítomnost zabezpečené složky, do které lze kromě konkrétních souborů ukládat i své účty ze sociálních sítí.

Fotoaparát

Žádný kvalitní mobil se dnes neobejde bez dobrého fotoaparátu a ani u modelu A6 plus tomu není jinak. Na zadní straně má dvojitý fotoaparát (jeho bratříček, model A6, má pouze jednoduchý), který dává naději, že bychom mohli od tohoto telefonu čekat mnohé. Je zajímavé, že co se portfolia Samsungu týče, jedná se o teprve čtvrtý telefon s touto výbavou.

Dvojitý fotoaparát je tvořen hlavním objektivem se světelností f/1,7 s čipem o rozlišení 16 megapixelů a druhým teleobjektivem se světelností f/1,9, za nímž je ukrytý čip s menším rozlišením 5 megapixelů. Díky dvojici objektivů dokáže hlavní fotoaparát výborně pracovat s ostřením a hloubkou ostrosti, a to jak v reálném čase, tak dodatečně prostřednictvím rozhraní v postprocesu.

Fotky mají celkově velmi dobrou kvalitu a ostrou kresbu. Při výraznějším protisvětle nebo naopak nedostatku světla se bohužel projeví, že se jedná o telefon střední třídy, a kvalita fotografií jde výrazně dolů. Přesto se v rámci střední třídy jedná o vynikající výkon.

Přední kamera telefonu má rozlišení 24 megapixelů, což nepochybně udělá radost všem milovníkům selfie. Nadstavbou je potom blesk tvořený LED diodou, umístěný u přední kamery. Jeho výkon je možné upravovat ve třech úrovních intenzity. Pro focení selfie je připraven speciální režim „zaostření selfie“, který umožňuje rozmazat vše kromě tváře fotografovaného.

Co je také překvapením, bohužel nemilým, je rozhraní fotoaparátu, které vychází ze starších modelů. Proč Samsung nepoužil to, které sluší vlajkovým lodím S9, není jasné.

Po stránce nahrávání videa telefon A6 plus za nejlepšími telefony výrazně pokulhává. Maximální kvalita videa je Full HD, chybí optická stabilizace a při horším světle klesá i kvalita obrazu. Jako mobil pro natáčení videa rozhodně není A6 plus tou nejlepší volbou.

Závěr a hodnocení

Mobilní telefon Samsung A6 plus se pohybuje kategorii vyšší střední třídy s cenovkou mezi 8000 a 10 000 Kč. Za tu cenu nabízí spolehlivý a rychlý systém s dostatkem výkonu na běžné používání. Verze plus, kterou jsme testovali, může být pro některé uživatele poněkud velká. Velikost telefonu však kompenzuje infinity displej s FullHD+ rozlišením, který konkurenci v této cenové kategorii hravě strčí do kapsy. Velmi kvalitní je i použitý fotoaparát, který dokáže za dobrého osvětlení fotografovat velmi dobře.

Za největší nevýhody Samsungu A6 plus považujeme rozhraní MicroUSB místo USB C, nešikovně umístěný výdech reproduktoru a v porovnání s konkurencí slabší hardwarovou výbavu, ta však díky dobré optimalizaci systému telefonu příliš nechybí. Pokud je vaší prioritou kvalitní displej, dobrý fotoaparát a máte rádi větší telefony, je pro vás A6 plus dobrou volbou.

Fotogalerie: