Foto: oTechnice.cz/ Martin Molík

Recenze: Samsung Galaxy A50 – šikovný fešák ze střední třídy

8.4

Vzhled

9.0/10

Hardware

8.0/10

Software

9.0/10

Fotoaparát

8.0/10

Ergonomie

8.0/10

Plusy

  • Hardwarová výbava
  • Design
  • Širokoúhlý fotoaparát
  • Velká baterie

Mínusy

  • Chybí pokročilejší fotografické funkce

 

Společnost Samsung dlouhodobě kraluje žebříčku prodejnosti mobilních telefonů. Tuto pozici si vybudoval nejen díky vlajkovým lodím, které posouvají hranice možností, ale především díky spolehlivé a kvalitně provedené střední třídě, která je zárukou dobrých telefonů za cenu dostupnou mnohem širšímu poli zákazníků. Na střední třídu vsadil korejský výrobce i v letošním roce a na český trh uvedl hned několik zástupců střední a vyšší střední třídy. My jsme si pro náš test vybrali telefon Samsung Galaxy A50, který svou cenovkou spadá na pomezí střední a vyšší střední třídy a minimálně po stránce výbavy má rozhodně co nabídnout.

 

  1. Balení, vzhled a ergonomie – pohodlná elegance
  2. Systém a aplikační výbava
  3. Fotoaparát: Širokoúhlému objektivu nic neuteče
  4. Závěr

 

Balení, vzhled a ergonomie – pohodlná elegance

Obsahem balení nás Samsung A50 nijak nepřekvapil. Kromě samotného telefonu jsme v krabičce našli také sluchátka, nabíječku a USB-C kabel. Už to nám prozradilo první vlastnosti telefonu – moderní konektor USB-C, který loňská generace telefonů A postrádala, a také to, že telefon je vybaven sluchátkovým jackem.

Samotný telefon působí na první pohled elegantně. Jeho záda jsou gradientní a při přímém osvětlení mění barvu. Na rozdíl od loňských áček, u nichž vsadil Samsung na kovové provedení, se u letošních novinek vrátil zpět k plastu. Tedy k plastu kombinovanému se sklem, ale dojem je celkově spíše plastový než skleněný. To nám však během testů výrazně nevadilo. Na zádech má Samsung A50 celkem tři čočky fotoaparátů, čtečku otisků prstů byste tu hledali marně, pro ni našel telefon místo jinde.

Protáhlý tvar telefonu určuje především poměr stran displeje, který je 19,5:9. Telefon tedy není tak široký a lépe padne do ruky, čemuž pomáhají i zkosené hrany na zádech telefonu. Tělo je dobře vyvážené a s telefonem se dá i přes jeho velikost pohodlně pracovat jednou rukou. Velikost telefonu definuje úhlopříčka jeho displeje, která je 6,4 palce.

Přední části telefonu dominuje displej. Jeho design ihned prozradí, že se jedná o nový telefon. Samsung A50 má totiž v horní části pouze nepatrný kapkovitý výřez, jinak je displeji v horní části ponecháno maximální množství prostoru. V dolní části je potom nepatrná brada. Displej se řadí do kategorie větších.

Trochu nás překvapilo, že u tohoto modelu porušil Samsung svoji zvyklost a umístil kolébku určenou k ovládání hlasitosti nad vypínací tlačítko, na pravou stranu telefonu, podobně jako tomu je u většiny konkurence. Levý bok telefonu žádné ovládací prvky neobsahuje. Je zde však poměrně široký šuplíček, který pojme dvě nano SIM karty a microSD paměťovou kartu zároveň, což jistě nejeden uživatel ocení. Na spodní části jsou potom avizované konektory 3,5 mm jack a také USB-C konektor. Výdech zde má také reproduktor.

Hardwarová výbava – více než střední třída

Při představě hardwarové výbavy musíme u telefonu A50 začít jednoznačně u displeje. Jak jsme popsali v předchozí kapitole, displej je téměř bezrámečkový. Samsung využil svoji osvědčenou techniku AMOLED, jejíž potenciál dokáže využít téměř dokonale, a to potvrzuje i telefonu Galaxy A50. Displej nabídne rozlišení Full HD+ a velmi dobré podání barev, to se nemění ani při pohledu z boků. Displej je velmi dobře čitelný i na ostrém sluníčku. Díky použité technologii nechybí ani populární funkce Always-on. Vrchní vrstvu displeje tvoří tvrzené sklo Gorilla Glass 3.

Velice zajímavou funkcí telefonu je čtečka otisků prstů integrovaná přímo v displeji, což je pro telefon s cenovkou nepřevyšující 10 000 Kč opravdu nadstandardní výbava. Nejedná se však o tu samou čtečku, kterou Samsung přinesl u svých vlajkových lodí S10. Ta byla založena na ultrazvukovém principu, model Galaxy A50 využívá levnější variantu pracující s optikou. To se trochu projevilo na reakční době, v některých chvílích bylo také nutné prst do prostoru čtečky položit opakovaně. Přesto se tato čtečka projevila jako spolehlivý a pohodlný způsob zabezpečení mobilního telefonu. Kromě ní nechybí ani rozpoznávání obličeje, jež nás během testů nikdy nezklamalo a bylo velmi spolehlivé. Za horších světelných podmínek pracovalo o něco pomaleji.

O chod systému telefonu se stará procesor Exynos 9610 spolu se 4 +GB paměti RAM. V testech Antutu získala tato kombinace výkon 132 451 bodů. NA telefonu jsme vyzkoušeli i některé náročnější hry jako Fortnite nebo Playerunknown’s Battlegrounds a běhaly skvěle. Stejně tak v běžném používání při využití multitaskingu na rozdělené obrazovce neměl telefon problém a necukal se.

Co nás během testů potěšilo, byla kapacita baterie, která je 4000 mAh. Díky ní vydrží telefon celý den v plném provozu včetně pouštění videí a večer mu ještě třetina baterie zbývá. Při troše snahy není problém dosáhnout životnosti baterie dva dny, s různou úrovní úsporných režimů pak lze pracovní dobu na jedno nabití natáhnout i na pět dní. Součástí balení je také rychlá nabíječka s výkonem 15 W. Díky ní lze telefon nabít na polovinu během třičtvrtě hodiny. Nabíjení telefonu na 100 procent potom trvá přibližně hodinu a půl.

Systém a aplikační výbava

Společnost Samsung si dává záležet, aby i střední třída jejích telefonů byla na špičce, co se softwarové výbavy týče, a její nová řada A je toho krásným příkladem. Základem operačního systému jeho telefonů je poslední verze operačního systému Android, doplněná nadstavbou One UI, kterou Samsung představil jako novinku u svých letošních vlajkových lodí.

Telefon je díky tomu možné ovládat pomocí jedné ruky, ikony jsou velké a přehledné. Zároveň působí design všech prvků moderně svěže a je velmi prakticky řešený. Telefon je také možné nastavit v mnoha detailech včetně nastavení displeje, dětského zámku, soukromé složky nebo filtru modrého světla, díky kterému se s telefonem pracuje mnohem lépe. Nechybí ani noční režim, který převlékne systém do tmavých barev a používání za omezeného osvětlení je díky němu mnohem pohodlnější.

Jako tradičně nechybí u telefonu poměrně rozsáhlá aplikační výbava. Předinstalované aplikace Microsoft Office umožní prohlížení dokumentů (editaci bohužel ne). Chybět nemohou ani aplikace z ekosystému Samsung, přítomen je virtuální asistent Samsung Bixby stejně jako aplikace Samsung Health nebo správce ekosystému chytrých zařízení Samsung Smart Things.

 

Fotoaparát: Širokoúhlému objektivu nic neuteče

Jedním z taháků modelu Samsung A50 je nepochybně fotografická výbava. Telefon disponuje hned trojicí zadních fotoaparátů, jež se vzájemně doplňují. Hlavní z nich má rozlišení 25 megapixelů se světelností f/1,7. Pokročilejší funkce jako optickou stabilizaci obrazu nebo fotografování v noci bychom u tohoto telefonu hledali marně. Druhý objektiv je širokoúhlý , respektive ultra širokoúhlý, neboť úhel jeho záběru přesahuje 120°. Třetí objektiv slouží jako pomocník při využití hloubky ostrosti.

Kvalita fotografií se liší podle schopností jednotlivých fotoaparátů. Fotografie pořízené základním fotoaparátem mají na střední třídu opravdu vysokou kvalitu, jak barevné podání, tak ostrost fotografií jsou na velmi dobré úrovni. Širokoúhlý fotoaparát nabídne nižší kvalitu fotografií, ale za dobrých světelných podmínek fotí velmi dobře. Ve městě nebo při fotografování krajin jsme si jeho široký rozhled doopravdy užili. Bohužel chybí korekce zkreslení, které je zvlášť u bližších objektů velmi výrazné. Chybějící korekce samozřejmě není způsobená vadou telefonu, mohli bychom ji nazvat daní za širokoúhlý obraz.

 

Závěr

Telefon Galaxy A50 je velmi zajímavým příslušníkem střední třídy, který svou výbavou posouvá tuto kategorii o něco dále. Vývojáři Samsungu si u něj dali záležet na elegantním vzhledu, který do vysoké míry určuje displej s nepatrným výřezem ve tvaru U. Telefon je zároveň velmi tenký a dobře sedne do ruky, škoda jen, že jeho záda působí poněkud plastově.

Hlavními zbraněmi telefonu Samsung Galaxy A50 jsou hardwarová výbava v čele se spolehlivou čtečkou otisků prstů, jež je integrovaná v displeji (ačkoliv občas má pomalejší odezvu), a trojitý zadní fotoaparát s možností zachycení širokoúhlého záběru. K nim musíme připočítat také kvalitní AMOLED displej.

Samsung A50 se ukázal jako spolehlivý společník pro každý den, který vydrží nabitý a ostudu rozhodně neudělá. Je ideální variantou pro uživatele, kteří si chtějí se svým telefonem užít spoustu zábavy, a přitom se udržet s cenou pod 10 000 Kč. Cena telefonu se v současnosti pohybuje kolem 9 000 Kč.