Foto: oTechnice.cz/ Martin Molík

Recenze: Samsung Galaxy F – ohebná budoucnost s nadstandardním výkonem

9.3

Design

10.0/10

Technická výbava

10.0/10

Systém a softwarová výbava

7.0/10

Fotoaparát a natáčení videa

10.0/10

Plusy

  • Design a inovativnost
  • Výdrž baterie
  • Výkon
  • Fotoaparát
  • Záruky výrobce

Mínusy

  • Odolnost
  • Prostředí by mohlo být telefonu lépe přizpůsobeno
  • Větší váha a tloušťka telefonu

Snad na žádný telefon jsme nečekali tak dlouho jako na Samsung Galaxy F. První zmínky o něm, respektive o telefonu s rozkládacím displejem, se datují do roku 2014. Tehdy Samsung vydal krátký klip s mužem v kavárně, který díky svému skládacímu telefonu získal číslo na krásnou spolustolovnici. Muselo uplynout téměř pět let, než se první telefon s ohebným displejem z dílny Samsungu dostal na trh.

Nejhlasitěji se o novém Samsungu Galaxy F mluvilo v loňském roce, kdy byl nejprve oficiálně představen na MWC, respektive před ním. Letnímu vydání pak zabránily technické potíže, a tak byl telefon podruhé představen na veletrhu IFA. Na podzim se dočkal oficiálního vydání a těsně před Vánoci jej začal oficiálně prodávat Samsung i v ČR. A krátce po začátku nového roku jsme si mohli nový mobilní klenot otestovat i my a během dvou týdnů jsme se s ním mohli důkladně seznámit. Naše dojmy si můžete přečíst v této recenzi.

První dojem – dva telefony v jednom

Naši recenzi výjimečně nezačneme rozborem balení a toho, co všechno si pro nás Samsung spolu s telefonem nachystal, ale prvními dojmy, protože víme, že se v tomto případě jedná opravdu o výjimečný telefon, který možná startuje novou éru.

Z prvního dojmu i pozdějších zkušeností můžeme říci, že Samsung Galaxy F v sobě má malý a velký telefon, jejichž vlastnosti velmi zdařile kombinuje. V zavřeném stavu působí jako tlustší a poněkud těžší telefon, avšak díky poměrně malé úhlopříčce displeje se skvěle ovládá i lidem s menšíma rukama. Velikost displeje navíc bohatě stačí na většinu běžných rychlých operací jako je přijetí hovoru, nalezení správního číslo nebo přečtení SMS zprávy či e-mailu.

Psaní je vlivem omezeného prostoru trochu náročnější, ale dá se na ně překvapivě snadno zvyknout a překlepů jsme měli díky přesnosti displeje opravdu minimum. Musíme také pochválit kvalitu předního displeje. Na to, že se jedná de facto o sekundární zobrazovací plochu, na něm Samsung nikterak nešetřil. Tento displej má vzhledem k úhlopříčce 4,6″ velmi dobré rozlišení 1680 x 720 px s jemností 399 ppi. Tvoří jej poslední verze panelu Super AMOLED, díky čemuž tento displej rozhodně nehraje druhé housle. Je jen trochu škoda, že nad a především pod displejem je nevyužitá plocha a telefon má v zavřeném stavu možná až zbytečně velké rámečky.

Při otevření telefonu se však odhalí opravdový skvost a důvod, proč je Samsung Galaxy Fold tak jedinečný – velký displej s úhlopříčkou 7,3 palce, jenž dělá z telefonu de facto malý tablet. První, co nás zajímalo, bylo, jak vypadá kolmá osa displeje, podle níž se telefon ohýbá. Ohyb je vidět, avšak pouze v místech bez výraznější textury s jednou barvou, při použití tapety s výraznější strukturou ohyb zmizí. Na dotek je přechod mezi dvěma polovinami telefonu patrný, avšak nejedná se o nic, co by nás výrazněji rušilo při práci. Ani v jedné z poloh se telefon nijak nepohybuje a zůstává pevný. Při otvírání je nutné překonat lehký odpor mechanismů, který drží tělo telefonu v obou krajních pozicích.

S displejem se od prvního okamžiku pracovalo velmi dobře. Poněkud netradičnímu poměru stran 4,2:3 se dokázala řada aplikací (včetně mobilní verze PUBG nebo CoD) přizpůsobit. Bohužel většina videí a seriálů využívá poměr stran 16:9, a při jejich sledování tak byly nad videm a pod ním černé pruhy. Přesto bylo sledování videa pohodlné. Co se technických specifikací displeje týče, ohebný panel od Samsungu nese označení Dynamic AMOLED Infinity Flex a má rozlišení 2152 x 1536 px. Kromě toho má i podporu standardu HDR10+.

Pozornost si zaslouží také samotný zavírací mechanismus a vše co k němu patří. V zavřeném stavu drží obě poloviny displeje poměrně silné magnety, které zajistí, že se telefon samovolně neotevře. Při každém zavření je třeba dbát na to, aby na displeji telefonu nebyly hrubší nečistoty, které by mohly displej poškrábat. V plně zavřeném i otevřeném stavu působí telefon pevně a nijak se neviklá. Na zavíracím mechanismu si dali tvůrci telefonu opravdu záležet.

Výjimečnost Samsungu F je vykoupena jeho rozměry a váhou. Kvůli speciální konstrukci a velkému displeji váží více než čtvrt kilogramu, tedy o sto gramů více než Samsung S10+. Stejně tak je telefon v zavřeném stavu poměrně tlustý (7,6 mm). Díky tomu se drží poměrně jistě, ale nevejde se do každé kapsy.

Obsah balení (a zbytek prvních dojmů)

I samotné balení telefonu dává tušit, že se nejedná o jen tak obyčejný telefon. Krabice telefonu má čtvercový půdorys, což dává tušit, že telefon je v ní umístěný v otevřeném stavu. Pod ním je pak nabíjecí zdroj s datovým kabelem, redukce z konektoru Mico USB na USB-C, pouzdro, které ochrání zadní stranu telefonu a samozřejmě také sluchátka (v tomto případě Galaxy Buds).

Zařazení těchto povedených sluchátek z dílny Samsungu není náhoda, protože Samsung Galaxy F nemá Jackovou zdířku. Díky těmto sluchátkům toho nemusí nový majitel telefonu litovat. Galaxy Buds hrají opravdu skvěle, mají dobré basy i výšky. Dokáží hrát až tři hodiny na jedno nabití a další tři nabití je možné uskutečnit pomocí pouzdra, v němž jsou uložena. Pouzdro navíc podporuje bezdrátové nabíjení a díky funkci reverzního nabíjení je možné sluchátka dobíjet přímo z telefonu.

Ale přejděme k samotnému telefonu, nemalou část toho, jak na nás telefon zapůsobil, jsme popsali v předcházející kapitole. Přesto tu máme několik postřehů, o něž bychom se rádi podělili. Samsung musel opakovaně řešit problémy s odolností svého prvního rozkládacího telefonu a podařilo se mu udělat v této oblasti poměrně razantní krok kupředu. Telefon působí poměrně bytelně a kloub skrývající sklápěcí mechanismus je opravdu masivní, přesto však ničemu nepřekáží.

Při zpracování telefonu byla použita kombinace kovu a skla, jak bychom ostatně u podobně vybaveného telefonu čekali. Z praktických důvodů jsou všechny ovládací prvky telefonu umístěny na spodní polovině telefonu, která zůstává při otevření vpravo. Kromě kolébky na ovládání hlasitosti je zde také vypínací tlačítko s integrovanou čtečkou otisků prstů.

Výbava – pro skládací telefon to nejlepší

Svou cenovkou přesahující 50 000 Kč se Samsung Galaxy Fold tyčí v portfoliu Samsungu i celé mobilní scény, ze sériově vyráběných a běžně dostupných telefonů jeho cenu převyšuje snad jen Huawei Mate X (ten však není na našem trhu běžně dostupný), a proto není divu, že jej Samsung naplnil až po okraj nejnovější technologií, jež byla k dostání v době jeho vydání.

Díky loňské jedničce mezi mobilními čipy Snapdragonu 855, který je doplněný 12 GB paměti RAM má telefon výkonu opravdu na rozdávání a v testech AnTuTu překročil 450 tisíc bodů, takže pokud potřebujete pro svou práci nebo zábavu opravdu výkonný telefon s velkým displejem, se skládacím Galaxy F chybu rozhodně neuděláte.

Mezi bezpečnostními prvky nechybí čtečka otisků prstů umístěná na boku telefonu v rámci zapínacího tlačítka. Ta vyžaduje trochu praxe a občas má problém s přesným přečtením prstu. Naštěstí má Fold také možnost odemknutí pomocí rozpoznání obličeje, a to jak ve složené, tak rozložené formě. Tento systém fungoval spolehlivě a rychle, takže jsme jej využívali mnohem více, než výše zmíněnou čtečku otisků prstů. Tu je lepší používat pouze při nutných případech jako je komunikace s bankou.

Příjemným překvapením byla baterie, která při testování, kdy jsme telefon používali intenzivně, často i s vyššími požadavky na výkon, vydržela déle než jeden den. V pohotovostním režimu, když jsme telefon neotvírali, pak déle než týden. Nabití telefonu z 10 procent na plnou baterii trvalo něco málo přes hodinu a půl.

Systém a softwarové funkce – pár krůčků k dokonalosti

V jádru systému telefonu Samsung Galaxy F tepe Andorid 9 (který však v nejbližších týdnech migruje na nejnovější verzi 10). Na této základně je pak postavena nadstavba v podobě prostředí One UI od Samsungu. To má jednoduché ovládání a je intuitivní, avšak bohužel není novým možnostem telefonu s větším displejem více přizpůsobené. Oceňujeme funkci, která umožní uložit nastavení oken na displeji a je možné se k němu rychle vrátit.

Displej lze rozdělit do několika oken, oproti běžným telefonům toto číslo narostlo na tři. Bohužel jsou tato okna podobně jako u běžných telefonů spíše fixní a nepříliš dynamická. Je tedy možné mít zapnutý některý z kancelářských programů a k tomu třeba kalkulačku, ale k pohodlnému ovládání a spravování oken to má poměrně daleko. Zde by Samsung mohl výrazněji zapracovat. Stejně tak telefon neumožňuje při přehrávání videa na YouTube výraznější přiblížení (pochopitelně s ořezem) takže většina videí nevyužívá celou plochu displeje a nechává černé okraje.

Naopak velmi dobře responzivní je řada aplikací, které jsme vyzkoušeli. Zahráli jsme si na telefonu tituly jako Fortnite nebo PUBG a u nich jsme velikost displeje opravdu ocenili. Stejně tak u kancelářských aplikací nebo při střihu videa. Obecně platí, že velký displej je skvělý, jen se ho ještě musíme naučit pořádně využít.

Co funguje velmi dobře, je přepínání mezi displeji. To je plynulé a rychlé a ve směru od menšího k většímu displeji funguje automaticky. Naopak na zavření reaguje telefon přechodem na domovskou obrazovku. V nastavení je však možnost vybrat aplikace, které se po zavření telefonu objeví na úvodní obrazovce. To je možné využít například u navigace v autě – vybrat si pohodlně cíl a trasu na větším displeji a následně telefon zavřít a umístit do stojánku v automobilu.

Fotoaparát

O fotoaparátu se dá říci totéž, co jsme zmínili již o dvě kapitoly výše v rámci výbavy. Samsung se totiž rozhodl uživatele svého prvního skládacího telefonu maximálně rozmazlit a do jeho fotovýbavy vložil to nejlepší, co měl aktuálně k dispozici.

Základem hlavního fotoaparátu modelu Galaxy F je ta samá sestava čoček, kterou Samsung vložil do modelu Galaxy Note+. Jediné, co chybí, je ToF senzor pro přesnější měření vzdáleností fotografovaných objektů. Hlavní fotoaparát se tedy skládá z 12 Mpx hlavní kamery, 16 Mpx širokoúhlé a 12 Mpx teleobjektivu. U hlavního fotoaparátu zvolil Samsung osvědčenou proměnlivou mobilní clonu f/1.5 až f/2.4. Nechybí ani podpora technologie Dual Pixel ani duální optická stabilizace.

Pro mobilní fotografy, kteří rádi přemýšlí nad kompozicí fotografie, může být zajímavou výzvou/zpestřením netradiční poměr stran displeje, který se blíží čtverci. To lze samozřejmě změnit (stejně jako lze nastavit čtvercový formát na všech běžných telefonech), Fold k tomu však svým displejem vyloženě vybízí. Své místo má také umělá inteligence. Ta dokáže nastavit ideální expozici a případně upravit data a díky tomu fotí Samsung Galaxy F velmi dobře za dobrých i špatných světelných podmínek.

Galaxy F nemůže zaostávat ani, co se videa týče. Samozřejmostí je podpora 4K rozlišení při 60 fps. Nechybí ani oblíbený režim extra zpomalených videí, který dokáže zachytit až 960 snímků za vteřinu při rozlišení 720p.

Hodnocení

Samsung Galaxy Fold je unikátní telefon první svého druhu, což s sebou pochopitelně nese wow efekt a nadšení (obojí naprosto oprávněně), ale po chvíli i pocit, co všechno by mohlo být lépe. Fold se ukázal jako velmi dobrý telefon a mnoho skeptiků muselo uznat, že tento koncept mobilní budoucnosti má něco do sebe.

Každý, kdo si takový telefon pořídí, musí počítat s poměrně vysokou investicí, za níž získá skvělý telefon, který je vidět. Používání Samsungu F s sebou ponese jisté omezení, protože přes veškerou snahu společnosti Samsung, bude Fold vyžadovat speciální péči. Speciální péči nabídne i sám výrobce, který k telefonu nabízí mimo prémiového servisu, také vyšší záruku na poškození, a to včetně displeje.

Samsungu se podařilo prolomit s přístrojem Galaxy F vlny a jeho vydání je obrovským úspěchem. Jedná se po všech stránkách o výtečný přístroj a kdykoliv budete mít možnost seznámit se s ním, udělejte to, stojí to opravdu za to. Samsung Galaxy F se prodává v České republice ve dvou variantách – černé a stříbrné s pamětí 512 GB a jeho cena je v současnosti 53 990 Kč.