Foto: se svolením Samsung

Recenze: Samsung Galaxy Tab A8 – nepřekvapí, ale rozhodně nezklame

7.9

Design a zpracování

8.5/10

Displej

7.0/10

Výkon a prostředí OS

8.5/10

Zvuk a fotoaprát

7.5/10

Plusy

  • Poměr cena/výkon
  • Prostředí One UI
  • Skvělý zvuk
  • Výdrž baterie

Mínusy

  • V balení jen 7,7 W adaptér
  • Zadní objektiv
  • TFT LCD panel

Jestliže se zrovna poohlížíte po tabletu v dostupné cenové hladině, nově představený Samsung Galaxy Tab A8 jistě stojí za zvážení. Navazuje na svého předchůdce Galaxy Tab A7 a slibuje nový design nebo například i lepší výkon. Cílí především na děti/mladší publikum a díky své široké obrazovce i na věrné konzumenty multimédií. K dostání je momentálně ve třech možných konfiguracích: Galaxy Tab A8; 3 + 32 GB Wi-Fi – cca za 5 999 Kč, Galaxy Tab A8; 4 + 64 GB Wi-Fi – cca za 6 499 Kč, Galaxy Tab A8; 3 + 32 GB LTE – cca za 6 999 Kč (aktuální nejvýhodnější ceny najdete pod tlačítkem níže). V dnešní recenzi jsme zhodnotili nejen nový vzhled a výkon tabletu, ale i spoustu dalších aspektů. Věříme, že vám článek pomůže odhalit, zda by vám zařízení případně vyhovovalo.

Design, displej a zpracování

V balení kromě tabletu obdržíte i 7,8wattovou nabíječku, USB kabel (Typ A až C), manuál pro rychlý start a záruční list. Rozměry zařízení činí 247 × 162 × 6,9 mm, važí 508 g v LTE verzi a 477 g ve Wi-Fi verzi. V České republice si lze vybrat mezi stříbrnou a šedou variantou. Tablet působí elegantním a prémiovým dojmem. Pouzdro je vyrobené z kvalitního hliníku a poskytuje mu tak potřebnou stabilitu. Velmi se nám zalíbil také tenký profil a rámečky.

Displej nově disPponuje 10,5“ úhlopříčkou a zabírá tak okolo 80 % čelní plochy zařízení. 16:10 poměr obrazovky někomu zezačátku nemusí vyhovovat, zejména pokud byl zvyklý na čtvercový tablet. Jak jsme však již zmínili, tablet je ideální pro multimediální účely. Proto je uzpůsobený tak, aby se využíval především na šířku. Panel TFT LCD nese rozlišení 1920 x 1200 obrazových bodů místo 2000 x 1200 obrazových bodů, jak tomu bylo u Tab A7. Pro své jasové schopnosti tablet není nejvhodnější k venkovnímu použití. Ve stínu velké problémy mít nebudete, ale na sluníčku již ano.

Baterie a konektivita

Tablet se chlubí 7 040mAh baterií, to znamená přibližně dva dny aktivního používání (klidně až 12 hodin/den). Samozřejmě záleží, zda budete jen surfovat po internetu a scrollovat sociálními sítěmi nebo budete sjíždět filmové maratony. U LTE verze počítejte s o něco menší výdrží, pokud budete využívat právě mobilní připojení místo Wi-Fi. Maximální dobíjení probíhá přes 15 W, což není žádný zázrak, k balení navíc obdržíte jen 7,8 W adaptér, s kterým zařízení na plně dobijete až za necelých pět hodin.

Co se týče konektivity, je zde podpora Wi-Fi 5 a Bluetooth 5.0, případě si můžete připlatit za LTE verzi. Z polohových služeb je k dispozici GPS, GLONASS, Beidou a evropské Galileo. Někoho možná potěší i přítomnost 3,5mm jacku.

Hardware a software

Výrobce slibuje o 10 % vyšší výkonnost proti předchůdci. Zejména při hraní her tuto skutečnost oceníte. Tablet pohání ne příliš známý procesor Unisoc Tiger T618, nahradil tak předchozí Snapdragon 662. Lze tvrdit, že procesor plní svou roli poměrně dobře, neměli byste mít problémy se streamováním videí ani s multitaskingem. Odezva aplikací je celkem svižná. Pomalejší reakce možná zaznamenáte v případě několikadenní nečinnosti, po pár minutách však zařízení naskočí zpátky do normálu.

Malinko pokulhává RAM paměť, 3 GB zkrátka není žádný ideál. Proto bychom doporučili si pořídit verzi s 4 GB RAM, kde se možnosti využití tabletu trochu rozšíří. U této varianty vás navíc čeká i 64 GB úložiště. Na druhou stranu nechybí podpora až 1 TB paměťových karet, takže externí paměť tabletu není až tak podstatná.

Galaxy Tab A8 slibuje dvě kompletní aktualizace OS pro Android a bezpečnostní záplaty na čtyři roky. Momentálně disponuje Androidem 11 s verzí 3.1 One UI od Samsungu. One Ui umožňuje nastavení několika uživatelů, tablet lze tedy využívat jako rodinný přístroj. Služba Samsung Kids vám zprostředkuje kontrolu screen timu vašich dětí. Přednastavené budou například aplikace Microsoft Office, OneDrive, Outlook nebo i Spotify a Netflix.

Fotoaparát a zvuk

Hlavní snímač s rozlišením 8 Mpx byl sice přepracován, ale příliš nás nenadchnul. Barvy jsou tlumené a k tomu snímky nejsou za umělého světla příliš ostré. Chybí blesk i stabilizátor obrazu. Přední 5 Mpx selfie kamera je především u videohovorů zcela dostatečná.

Funkce Screen Recorder umožňuje pořizovat snímky a videa obrazovky. O bezpečnost vašich dat se postará platforma Samsung Knox s vícevrstvou ochranou. Ta vám zajistí i možnost rozpoznání tváře za účelem odemčení tabletu.

O zvuk se starají čtyři reproduktory umístěné po dvou na každé straně a technologie Dolby Atmos. Výstup je působivý, zvuk je dostatečně hlasitý, kvalitní a nedochází k žádnému zkreslení. Jako dárek navíc dostanete dvouměsíční předplatné YouTube Premium zdarma (tato nabídka je však časově omezená).

Závěr

Nečekejte žádný zásadní rozdíl mezi novým Tab A8 a starším A7. Přesto se jedná o opravdu kvalitní tablet střední třídy se skvělým poměrem cena/výkon. Sledování multimédií si díky poměru obrazovky s malými rámečky skutečně zamilujete. Technologie Dolby Atmos také přispívá ke skvělému zážitku konzumace nejrůznějšího obsahu. Zařízení bychom vytkli pomalé nabíjení a TFT LCD panel. Ne příliš skvělé fotografické schopnosti nám však příliš nevadily, protože si myslíme, že zde zkrátka nejsou úplně potřeba. Tablet bychom doporučili zejména mladším zájemcům nebo i méně náročným uživatelům, kteří nepotřebují obrovský výkon například pro práci.