Foto: se svolením Samsung

Recenze: Samsung Galaxy Watch5 Pro – Vylepšená odolnost a nadstandardní baterie

8.2

Design a zpracování

8.0/10

Výkon a funkce

7.5/10

Baterie

9.0/10

Plusy

  • Výdrž baterie
  • Odolnost
  • Široké využití
  • BIA senzor

Mínusy

  • Vyšší hmotnost
  • EKG a tlak pouze u telefonů Samsung
  • Příliš robustní
  • Nelze připojit k iPhonu

Dnes opět zabrouzdáme do světa wearables. Tentokrát jsme otestovali chytré hodinky Samsung Galaxy Watch5 Pro, které představují poměrně velkou novinku jihokorejského výrobce. U předchozích generací sice byly k dostání také dva modely, nicméně ani jeden z nich nenesl přídomek Pro. Zakoupit jste si mohli základní variantu a poté verzi Classic s otočnou lunetou, již letos byla nahrazena právě verzí Pro. Galaxy Watch5 Pro slibují to nejlepší ze světa Androidu a dokazuje to i poměrně vysoko nastavená cena okolo 12 000 Kč (aktuálně nejvýhodnější ceny naleznete níže pod tlačítkem). Jaké jsou jejich výhody a nevýhody a zda si svou cenu obhájí, to vše se dozvíte v dnešní recenzi.

Design a zpracování

V balení mimo samotné zařízení naleznete dobíjecí kabel USB-C s magnetickou kolébkou a základní manuály, adaptér však chybí. Hodinky obdržíte spolu s 20 mm pryžovým páskem s magnetickým zapínáním, které je proti tomu běžnému děrovanému uživatelsky přívětivější. Navíc se nemusíte obávat, že byste se něj nemohli spolehnout například i při cvičení. Pakliže však zařízení chcete dobít za pomoci bezdrátové nabíječky, řemínek je třeba si sundat, což je lehce otravné. Pásky můžete měnit dle libosti, pro formální vzhled si lze dokoupit například elegantnější kožený.

Rozměry hodinek činí 45,4 × 45,4 × 10,5 mm, v případě tloušťky ovšem nepočítaje snímač srdeční frekvence či bioaktivní senzory. Váží 46 gramů (s řemínkem až 76,5 g), což už je na celodenním nošení trochu znát. Výrobce hodinky Pro doporučuje nadšeným sportovcům, s čímž my příliš nesouzníme. Pokud vám nevadí robustnější zařízení, pro sport a outdoorové využití jsou rozhodně vhodnější jiné značky jako například Garmin.

Celkový vzhled je třeba pochválit. Konec konců, minimalistickým jednoduchým designem nikdy nic nezkazíte. Hodinky si lze pořídit v černém či stříbrném provedení, obě varianty jsou za nás pěkně zpracované, vytkli bychom akorát tu tloušťku. Zařízení disponuje exkluzivními materiály-safírovým sklíčkem a titanovým pouzdrem. Odolnost zaručí vojenská certifikace MIL-STD-810H, IP68 a voděodolnost 5ATM.

Displej a výdrž baterie

1,4palcový Super AMOLED displej s rozlišením 450×450 px a jemností 331 PPI podává skvělý výkon, ať už hovoříme o jasu, barevném zobrazení či o obnovovací frekvenci. Na přímém slunci nebudete mít problémy a na panelu zobrazíte i velmi malý text a ikony. Co se týče citlivosti, reaguje velmi přesně na dotyk a aktivujete jej například i zvednutím ruky. Samozřejmě zde nechybí funkce Always On.

Hlavní atrakcí je nepochybně 590 mAh baterie, která dle výrobce zajistí až 80hodinovou výdrž. Lze ji brát i jako jeden z faktorů, proč si pořídit dražší verzi Pro. Jak budete výdrž vypadat v praxi? Ostatně jako všude jinde bude záležet především na tom, jak moc budete hodinky využívat a které funkce a měření budete mít zapnuté. Pokud budete chtít vytěžit z hodinek maximum, samozřejmě počítejte s podstatně nižší výdrží okolo dne a půl (to se ale podaří opravdu málokomu). Při takovém „běžném používání“ vám zařízení vydrží něco málo přes dva dny, což je výrazné zlepšení proti předchozí generaci. Upgrade se odehrál i v případě rychlosti nabíjení. 10 W napájení vás z nuly na třicet procent dostane za pouhých 20 minut, což bohatě postačí na noc či méně náročný den. Plné nabití potrvá necelé dvě hodiny, což se může zdát jako hodně, ale dobít 590 mAh baterii zkrátka není žádná legrace.

 

Výkon a prostředí

V této oblasti se upgradu nedočkáme. Samsung využívá stejného čipu jako v případě loňského modelu-tedy Exynos W920 spolu s grafickým čipem Mali-G68. Dále se o výkon stará 1,5 GB RAM, přičemž k dispozici máte 16 GB interní úložiště. Lze si zakoupit klasickou Wi-Fi/Bluetooth variantu či verzi s LTE, která je zhruba o tisícovku dražší. Pokud rádi necháváte telefon doma, jistě doporučujeme si připlatit za verzi s LTE.

Prostředí je praktický stejné jako loni, příliš změn se neodehrálo. Můžete se těšit na Wear OS 3.5 s nadstavbou One UI 4.5. Mezi aplikacemi najdete například Spotify, Outlook, Mapy, YouTube Music a Google Fit a další. Aktualizace rozhraní přinesla především zlepšení v uživatelské přístupnosti. Obrazovku si můžete přizpůsobit dle vlastních potřeb, například si lze měnit odstín a kontrast displeje, velikost písma, dále deaktivovat různé aplikace apod.

https://images.samsung.com/cz/galaxy-watch5-pro/feature/galaxy-watch5-pro-fitness-visual.jpg
Foto: se svolením Samsung

Funkce chytré, zdravotní a sportovní

Z klasických funkcí zde samozřejmě nechybí podpora NFC plateb, přehrávání hudby ze telefonu i ze samotných hodinek, možnost odpovědi na notifikace prostřednictvím rychlých odpovědí, klávesnice i kreslením znaků, přičemž zařízení rozpozná i českou diakritiku. Dále lze reagovat na hovory, případně je skrze hodinky i vyřizovat (od mikrofonu samotných hodinek ale nečekejte zázraky). Nepochybně zde nechybí funkce typu budík, kalendář, stopky, čas, aktuální počasí, baterka, najít telefon atd.

Ze zdravotních funkcí je dostupné měření okysličení krve, tepu, tlaku i EKG. Měření tlaku a EKG lze provést pouze u telefonů značky Samsung, přičemž je prvně nutné provést kalibraci za pomoci klasického přístroje měřícího krevní tlak. I tentokrát se zde nachází senzor BIA, který zanalyzuje složení vašeho těla. Toto měření u minulé generace pokulhávalo, a přestože i tentokrát není jednoznačně přesné, dokáže sledovat trend, který zaznamená váš pokrok. Velmi nás potěšilo detailní měření spánku, které zaznamenává detekci chrápání, jednotlivé fáze spánku, kyslík v krvi a tělesnou teplotu. 

Hodinky podporují až 90 sportovních režimů a spoustu těch základních zvládnou spolehlivě automaticky rozpoznat. Sportovní statistiky jsou poměrně podrobné a pro rekreační sportovce vcelku dostatečné. Bohužel zde proti konkurenci chybí například efekt tréninku a předpokládaná doba regenerace. V aplikaci Samsung Health však můžete využít exportu a importu GPX souborů, díky čemuž lze například sdílet vaši běžeckou trasu či pak vyžít navigace i bez internetového či mobilního připojení.

Závěr

Hodinky Samsung Galaxy Watch 5 Pro si nepochybně zaslouží velkou pochvalu, a dokonce si troufáme jim dát titul nejlepších chytrých hodinek se systémem Wear OS. I předchozí generace hodinek od Samsung se nemá za co stydět, nejnovější model Pro si však připisuje plusové body za bezprostřední výdrž baterie spolu s rychlejším nabíjením, působivý 1,4palcový displej a vylepšenou odolnost. I zde se ale najdou menší nedostatky, čímž myslíme zejména vyšší hmotnost. Při celodenním nošení tento faktor již pocítíte, některým by však nemusel činit velké problémy. Rozhodně bychom však nedoporučovali si zařízení pořizovat za účelem především sportovního využití. A to jednak kvůli ergonomii a dále také absenci sportovních funkcí, které naleznete například u prémiových sportovních hodinek od značky Garmin. Jakožto zařízení s širokým využitím chytrých funkcí vám naopak Galaxy Watch5 Pro vřele doporučujeme (pakliže samozřejmě disponujete androidovým telefonem).