Recenze: Samsung S8 – to nejlepší z mobilní současnosti

9

Design

9.0/10

Hardware

10.0/10

Software

10.0/10

Fotoaparát

8.0/10

Cena

8.0/10

Plusy

  • Kvalitní fotoaparát
  • Výkon telefonu
  • Display

Mínusy

  • Čtečka otisků prstů na neobvyklém místě

 

Společnost Samsung patří již řadu let mezi absolutní špičku v oboru mobilních telefonů a daří se jí úspěšně držet krok s konkurenčními iPhony, které v mnohém předčí. V letošním roce uvedl Samsung celkem tři modely v nejvyšší třídě – Samsung Galaxy S8, Samsung Galaxy S8+ a phablet Samsung Galaxy Note 8. A právě Samsung S8 jsme se pro vás rozhodli otestovat.

Vzhled a ergonomie

Každý, kdo uvažuje o zakoupení nejvyšší řady mobilního telefonu Samsung, ví, že tyto telefony se dokáží od konkurence dokonale odlišit. A to má vliv i na jejich použití. Samsung Galaxy S8 je třetí generací telefonů Samsung, která využívá displej zahnutý po stranách. Díky tomu telefonu téměř chybí rámeček a v porovnání s předchozím modelem Galaxy S7 zabírá o 17 procent plochy přední strany telefonu více. Téměř zmizela spodní „brada“ telefonu a rámeček nad displejem zeštíhlel tak, že se do něj vejdou pouze nezbytné senzory. S tím souvisí i absence hardwarových tlačítek, na která jsme byli u předchozích mobilů od Samsungu zvyklí. Jak si s tím Samsung tentokrát poradil, se dozvíte dále v recenzi.

Telefon je po vzhledové stránce opravdu povedený a nebáli bychom se říct, že je krásný. Není na něm žádný ostrý roh a odstíny tmavých barev varianty Midnight Black, kterou jsme měli možnost otestovat, mu velmi sluší.Displej je díky technologii super AMOLED ohnutý přes okraje telefonu, čehož lze využít při práci s rychlým menu. Pod zaobleným displejem je na boku tenký rámeček a v něm jsou tři hardwarová tlačítka. Kromě klasického power button a kolébky pro ovládání hlasitosti, přidal Samsung třetí tlačítko pro ovládání virtuálního asistenta Bixbyho. Bohužel není možnost toto tlačítko namapovat na jinou funkci.

Na skleněných zádech telefonu se nachází jeden objektiv fotoaparátu, z jedné strany potom senzor srdečního tepu a přisvětlovací LED dioda fotoaparátu a z druhé čtečka otisků prstů. Ta se sem oproti starším modelům přesunula z části pod displejem.

Bohužel umístění čtečky není příliš šikovné, dá se na ni špatně dosáhnout. Chybí také jakýkoli rámeček a čtečku tak není možné intuitivně nahmátnout, a díky jejímu umístění jsme si často zamazali objektiv fotoaparátu. Na spodní straně je USB-C port pro komunikaci s počítačem, nebo nabíjení. To lze také realizovat bezkontaktně prostřednictvím Qi nabíječky. Vedle USB-C je i 3,5 mm jack pro připojení sluchátek nebo reproduktorů.

V ruce telefon sedí moc dobře, je výborně vyvážený a stačí si zvyknout na poměr stran 18,5:9. Díky němu telefon působí prodlouženým dojmem. Dá se však pohodlně ovládat jednou rukou, prsty lze všude snadno dosáhnout. Celkově působí tělo telefonu velmi bytelně, displej je překrytý tvrzeným sklem Gorilla Glass 5 a odolnost telefonu je výrobcem certifikovaná jako IP68.

Výbava telefonu a jak běhá

Popis hardwarové výbavy telefonu lze shrnout do dvou slov – je špičková. Procesor Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 se čtyřmi gigabajty RAM a GPU Mali-G71 MP20 se starají o plynulý chod jakékoli aplikace a stačí i na plynulý chod VR, ten jsme však bohužel nemohli vyzkoušet v praxi.

Asi nejzajímavější částí hardwarové výbavy je displej s úhlopříčkou 5,8 palce a ne tak rozšířeným WQHD+ rozlišením (2 960 x 1440 pixelů) s jemností 568 pixelů na palec. Pokud by pro vás bylo rozlišení velké, respektive zobrazení telefonu příliš titěrné, lze jej softwarově snížit. Z vlastností displeje chválíme i vysokou světelnost, díky které není problém telefon používat ani na ostrém slunci. Pozorovací úhly displeje jsou téměř 180° a jeho barvy se s úhly nijak nemění. Rozlišení displeje je možné měnit i u jednotlivých aplikací, protože ne všechny podporují WQHD+ a díky změně rozlišení se uživatel může vyhnout otravným okrajům. Díky velikosti a rozlišení displeje se s telefonem dobře pracuje i se dvěma otevřenými aplikacemi zároveň.

Systém telefonu funguje na platformě Android 7.0 (Nougat) s nadstavbou Samsung Experience. Na to je třeba trochu si zvyknout, oproti jiným telefonům je zde například výsuvné menu schované v pravé části zaobleného displeje, které se dá na základní obrazovce nebo v menu aktivovat palcem ruky. To má v základním nastavení tři módy, první nabízí rychlý přístup k pravidelně používaným aplikacím nebo funkcím, druhý umístění často používaných kontaktů a třetí potom rychlý přístup k různým možnostem uložení obrazovky, a to jak obrazu, tak videa. Obsah tohoto rychlého menu lze plně editovat. Jako další záložku do něj lze umístit rychlé funkce jako baterka kompas nebo pravítko. Další specialitou telefonu je domovské tlačítko, které není vidět, ale je umístěno ve spodní části displeje. Pokud máte v telefonu zapnutou aplikaci přes celou obrazovku (například video), stačí podržet prst v dolní části a telefon se sám vrátí na domovskou obrazovku.

Rozhraní rychlého bočního menu

Součástí telefonu je virtuální asistent Bixby. Ten funguje ve dvou módech, podle délky stisku. Krátký stisk uvede uživatele do speciálního rozhraní virtuálního asistenta, kde je možné seznámit se s jeho službami. Protože Bixby se od majitele učí jeho zvykům, dokáže podle toho upravit své prostředí. Pokud má majitel větší zájem o aktuální dění, ukazuje mu více zpravodajství, pokud raději sportuje, zaměří se na výsledky sportovních aplikací a zprávy ze sportu. Dokáže také pracovat s obrázky. Když něco vyfotíte, umí Bixby zjistit, co by to mohlo být, a pokud je to nějaké zboží, tak jej zvládne najít v e-shopu. Při dlouhém stisku začne Bixby poslouchat a odpoví na váš dotaz nebo žádost.

Rozhraní asistenta Bixby

Samostatnou kapitolou je zamykání respektive odmykání telefonu. Tam je úplným základem klasické gesto spojující body na obrazovce nebo číselný pin. Poté co zvolíte jednu z těchto variant, je možné k ní přiřadit další, technologicky pokročilejší. O čtečce prstů umístěné na zádech telefonu jsme psali, je sice umístěna neprakticky, ale jinak funguje spolehlivě, má téměř okamžitou odezvu a při jejím použití jsme nezaznamenali žádný problém. Druhým způsobem, jak telefon odemknout, je použít pokročilé rozpoznávání obličeje. To není tak sofistikované jako u připravovaného iPhonu X, ale funguje velmi dobře. Po nahrání vašeho obličeje do telefonu a aktivaci tohoto odemykacího systému se stačí na telefon podívat a on se po jedné až dvou vteřinách odemkne. Při dostatečném světle se nám podařilo telefon takto odemknout v devíti případech z deseti, při horším osvětlení v sedmi případech. Údajně je možné tento bezpečnostní systém obejít a telefon otevřít pomocí fotografie, to se nám ale během testu nepodařilo.

Asi nejzajímavější je sken oční duhovky, jehož čidlo je umístěné nad displejem. Funguje s odezvou jedné dvou vteřin a za dostatečného osvětlení je spolehlivý. Pokud však nosíte brýle, je nutné je před odemknutím telefonu sundat, což může být dost nepohodlné a nepraktické. Osobně jsme v redakci dávali přednost rozpoznání obličeje. Sken duhovky a rozpoznávání obličeje bohužel nemohou fungovat najednou, a protože většina členů redakce nosí brýle, bylo pro nás rozpoznávání obličeje lepší variantou.

Dalším senzorem, který telefon má, je senzor srdečního tepu, umístěný vedle zadního fotoaparátu. Stačí k němu přiložit prst a do pěti vteřin víte, jakou máte tepovou frekvenci. Tato funkce se dá použít, pokud máte zdravotní problémy nebo rádi sportujete. Přesto si myslíme, že sportovní náramek se senzorem tepu, který k telefonu připojíte, je mnohem praktičtější.

Telefon má také speciální dokovací stanici Samsung DeX, která prostřednictvím USB-C konektoru propojí telefon s dalšími zařízeními, jako jsou myš, klávesnice, síťová karta a externí monitor. Díky tomu se telefon promění v plnohodnotnou pracovní stanici a lze ho využívat jako běžné kancelářské PC. Dokovací stanice má dokonce malý větráček, který telefon ve stanici chladí. Prostředí telefonu se na monitoru díky dokovací stanici změní a je svým rozložením podobné Windows. Díky připojeným periferiím jako je myš nebo klávesnice jej lze ovládat jako plnohodnotné PC. DeX není součástí standardního balení a nutné si ji zakoupit jako samostatné příslušenství.

Co uživatele určitě potěší, je bohatá softwarová výbava telefonu a rozsah možností, jak lze jeho prostředí upravovat. Základ operačního systému, který telefon používá, tvoří Android 7 Nougat s nadstavbou Experience, kterou Samsung přidal. Ta ovlivňuje nejen vzhled menu nebo konkrétní aplikace, ale i samotné užívání telefonu a ovládání gesty. Do hlavního menu se nevstupuje prostřednictvím ikony nebo tlačítka, ale jednoduchým přetažením základní obrazovky směrem nahoru. Díky velikosti displeje a vysokému rozlišení je možné v nastavení provést řadu změn, které jiné telefony nenabízejí. K dispozici je třeba změna rozlišení nebo určování počtu ikon na ploše menu.

Telefonní seznam nabízí užitečnou funkci kontroly proti spamu. Ta porovná číslo, které vám volá, s databází, kterou vytváří sami uživatelé. Díky tomu se může stát, že i když nemá uživatel konkrétní číslo v telefonním seznamu uložené, uvidí, kdo mu volá. Podobným způsobem může čísla přidávat do databáze i on.

Díky speciálnímu tvaru telefonu mají některé aplikace upravené verze, aby mohly plně využívat jeho potenciál. Telefon proto má vlastní rozhraní pro nákup aplikací, které je podobné obchodu Play, který má telefon samozřejmě také. Množství aplikací od Samsungu je opravdu mnoho. V základu jsou nainstalované jen dvě, aby jimi nebyl uživatel zpočátku zahlcen, avšak stačí chvíle brouzdání v Galaxy Apps a telefon je za chvíli plný. Kromě aplikací nabízí Galaxy Apps také přístup k předplatnému mnoha časopisů a novin v elektronické podobě. To je ve většině případů na půl roku zdarma, pak je nutné konkrétní tituly zaplatit.

Aplikace Samsung Connect nabízí možnost spárování s prvky chytré domácnosti a následně jejich jednoduchou správu z jednoho zařízení. Z telefonu se tak stane hub chytré domácnosti a je možné z něj následně ovládat řadu zařízení od chytré televize, přes zásuvky a žárovky až po otvírání oken nebo zámků. Díky tomu dokáže Galaxy S8 nahradit inteligentní reproduktor.

O zdraví a fitness program se stará aplikace Samsung Health, která kromě měření ušlé a uběhlé vzdálenosti nabízí i další funkce. Umožňuje kompletní správu zdravotních hodnot a životního stylu a pro rychlé zjištění zdravotního stavu dokáže změřit aktuální hodnotu srdečního tepu a okysličení krve. A to díky malému senzoru umístěnému na zádech telefonu vedle čočky fotoaparátu. Aplikace také spolupracuje s celou řadou sportovních náramků.

Nové možnosti nabízí také multitasking společně s funkcí správy více oken najednou. Pokud si režim rozdělené obrazovky aktivujete v menu, můžete pak jednoduše pomocí levého softwarového tlačítka vybrat obrazovky, které chcete mít v danou chvíli zobrazeny na displeji. Poměrem obrazovek můžete pohybovat nahoru a dolů nebo jednu z obrazovek jednoduše otevřít v menším okně. To pak můžete minimalizovat do podoby ikonky, která zůstane zamčená v horní částí displeje a lze ji kdykoli znovu vyvolat. Okno lze také jednoduše zamknout stiskem ikony křížku jako u klasických Windows.

Velmi šikovná je také funkce zamčení aplikace ve výběru spuštěných aplikací. Se Samsungem Galaxy S8 se nám často stalo, že jsme měli zapnuto víc aplikací najednou a na výkonu telefonu to nebylo vůbec znát. Pak jsme však spuštěné aplikace chtěli vypnout a jen dvě nebo tři z nich ponechat otevřené. Stačilo tedy v menu výběru spuštěných aplikací aplikaci zamknout, a když jsme poté zvolili ukončit vše, všechny aplikace kromě zamčených se vypnuly.

                                 

Příklady režimu více obrazovek

Samsung Galaxy S8 je skvěle provedený telefon, jehož hardwarová i softwarová výbava nabízí nepřeberné množství možností. Díky tomu se dokáže dokonale odlišit od konkurence a zaujmout nejen svým vzhledem, ale i způsobem použití.

Fotoaparát a video

Technické specifikace fotoaparátu jsou na první pohled velmi podobné staršímu modelu Galaxy S7. Fotoaparát má 12megapixelový čip o velikosti 1/2,5 palce, vytvářený 1,4µm technologií, díky které jsou jednotlivé pixely na čipu větší, což jim umožňuje lepší práci se světlem. Oproti zmiňovanému Galaxy S7 má S8 navíc koprocesor, který zlepšuje práci v postprocesu. To celé doplňuje velmi dobrá světelnost objektivu f/1,7, autofocus a optická stabilizace.

Ačkoli Samsung Galaxy S8 nemá dvojitý fotoaparát, který je v současnosti velmi populární, dokáže fotit velmi kvalitně a většinu telefonů s dvojitým fotoaparátem provedením svých snímků překonává.

Nově je také zpracované prostředí fotoaparátu. Nic v něm zbytečně nepřekáží, k filtrům nebo nastavení je možné dostat se přejetím doprava nebo doleva na sousední obrazovku. Telefon umožňuje plně manuální nastavení i fotografování do formátu RAW, což mobilní fotografové jistě ocení. Kvalita fotografií samotných je velmi dobrá, fotografie jsou ostré, mají hezkou kresbu, dobré barevné podání i dostatečný kontrast. Fotoaparát si díky větším pixelům na snímači umí velmi dobře poradit i s fotografováním při horším osvětlení.

                                                

Přední selfie kamera má také velmi dobrou světelnost f/1,7 velikost snímače 1/3,6 palce a dokonce i autofokus. Díky němu nejsou problémy se selfie z větší vzdálenosti, kterou může poskytnout třeba selfie tyč.

Optické kvality zadní kamery se projeví i při záznamu videa. To telefon zvládá v rozlišení 4K při frekvenci 30 snímků za vteřinu. Při menších rozlišeních je možné nastavit i vyšší framerate, při rozlišení HD umožňuje Samsung S8 natáčet až při 240 snímcích za vteřinu, což umožňuje video až osmkrát zpomalit bez toho, aby obraz působil trhaně. Když ke kvalitnímu videu připočteme vyšší odolnost, díky které obstojí i v náročnějších podmínkách, je Galaxy S8 velmi dobrým nástrojem pro natáčení videí za všech okolností.

Samsung Galaxy S8 je telefon bez kompromisů. Skvělé řemeslné provedení společně s povedeným designem, jemuž dominuje bezrámečkový displej zahnutý přes okraje, dává telefonu jasnou tvář a nestane se, že by si jej někdo spletl. Všechny designové prvky mají své přesné místo a funkci a i když si na práci se zahnutým displejem budete muset zvykat, po chvíli cviku byste jej nevyměnili za nic jiného. Hardwarovému vybavení telefonu není mnoho co vytknout, jen umístění čtečky otisků prstů není nejlepší. I softwarová výbava je na velmi slušné úrovni a nový operační systém je velmi intuitivní. Virtuální asistent Bixby se má ještě co učit, ale přesto dokáže zpříjemnit každodenní používání telefonu. Pokud uvažujete o pořízení skutečně kvalitního telefonu, který vás nezklame, po Samsungu Galaxy S8 můžete bez obav sáhnout, je to ten pravý.

Děkujeme společnosti IT Specialists s.r.o.  za zapůjčení telefonu.

Fotogalerie: