Foto: oTechnice.cz/ Martin Molík

Recenze: Sandisk iXpand Base – nabíječka s velkým plus

8.3

Vzhled

10.0/10

Materiály

9.0/10

Využitelnost

6.0/10

Plusy

  • Možnost vkládat SD karty
  • Dobrý nápad

Mínusy

  • Vyšší hmotnost

 

Dnes si představíme skvělý gadget pro majitele Apple zařízení. Jedná se o nabíjecí stanici SanDisk iXpand Base od společnosti Sandisk, která je určená především majitelům iPhonů a iPadů. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že se jedná o obyčejnou nabíječku, skrývá v sobě toto zařízení i jednu zajímavou funkci navíc. Dokáže zálohovat data z iPhonu nebo iPadu.

Obsah balení

Nabíječka nám do redakce přišla v pěkném bílém balení, které je na spodní straně lemováno červeným pruhem s logem společnosti Sandisk. Na pravé boční straně nalezneme dodatečné informace ohledně kompatibility a podrobné vysvětlivky k zařízení. Na levé straně jsou detailnější popisky včetně obsahu balení.

Uvnitř krabice nalezneme, kromě zařízení samotného, ještě jednoduchý manuál ve formě uvítací stránky, na které je z druhé strany jednoduše pomocí piktogramů vysvětleno, jak má být zařízení zapojeno. Zařízení je napájeno zdrojem s konektorem micro USB. Bohužel lighting kabel pro nabíjení iPhonu nebo iPadu není součástí balení.

První pohled

Na první pohled působí nabíjecí stanice pěkným, elegantním dojmem. Díky matné pryži s vroubkováním na vrchní straně vypadá nabíječka luxusně. Pryž však nemá jen designový účel, ale navíc díky ní telefon nesklouzává při nabíjení. Po konstrukční stránce je nabíječka tvořena pevnou kovovou základnou s drobným pogumováním vespod, které zabraňuje posuvu nabíječky po většině povrchů. Na spodní straně nabíjecí stanice je výřez, určený pro zapojení lighting kabelu. Na první pohled může působit zvláštně dutina mezi horní pryžovou částí a spodní kovovou základnou. Do této dutiny je možné schovat většinu lighting kabelu a nechat z nabíječky vyčnívat jen část nezbytně dlouhou pro připojení zařízení.

Použití v praxi

Hlavní funkcí nabíječky je samozřejmě nabíjení telefonu nebo tabletu, nicméně to není vše. iXpand nabízí navíc speciální funkci, která v průběhu nabíjení skrz kabel zálohuje vaše data z iPhonu nebo iPadu na SD kartu vloženou ve čtečce. Ať se jedná o fotografie, videa nebo například kontakty, základna vše zvládne bez problému zálohovat během nabíjení. Jediné, co je k tomu potřeba, je speciální aplikace od společnosti Sandisk, kterou je možné stáhnout na App Storu. Kromě 32 GB verze, kterou jsme testovali, se iXpand base dodává s kartou o kapacitě 64 GB, 128 GB a 256 GB. Kartu je možné vyjmou a jednoduše zazálohovat do PC. Zařízení bohužel nemá další USB konektor, na který by se dal případně zapojit pevný disk nebo flash disk.

Ovládání aplikace je příjemně intuitivní, všechno je přehledné a bez potíží jsme se s uživatelským prostředím sžili po několika minutách. Uložená data je možné obnovit do jakéhokoliv zařízení s iOS. Jediná škoda je, že aplikace není lokalizovaná do češtiny.

Po spuštění nás aplikace nejprve požádala o souhlas se smluvními podmínkami, dále pak je nutné aplikaci umožnit přístup k fotogaleriím, kontaktům a v neposlední řadě k notifikacím, a to z důvodu upozornění při dokončení zálohy. Ihned po potvrzení těchto upozornění začala aplikace prohledávat vaši galerii a hledat nové fotografie a videa. Počáteční záloha může trvat několik desítek minut, záleží na množství fotografií a dalších dat, popřípadě délce videí. V našem případě trvala počáteční záloha 750 souborů cca 15 minut. Celý proces proběhl automaticky.

V nastavení aplikace jsme si mohli zvolit, jaké typy souborů požadujeme zálohovat. Dále pak jsme zde mohli získat informace ohledně kapacity paměťové karty, volného místa na kartě, kapacity iPadu a velikosti volného místa v tabletu.

Když jsme se vrátili na úvodní obrazovku, tak jsme již viděli všechny zálohované fotografie a mohli jsme si je prohlédnout rovnou v prostředí aplikace. Z důvodu uspoření místa se fotografie načítají pouze v náhledovém režimu s omezenou kvalitou. Po rozkliknutí fotografie se nám již načetly originální fotografie v plném rozlišení a kvalitě.

Závěr

Pokud chcete zálohovat vaše fotografie a další data a nevěříte cloudovým službám, ať už po stránce bezpečnosti nebo spolehlivosti, popřípadě nechcete platit měsíční tarify za zbytečně velké datové prostory, tak je pro vás tato nabíječka skvělou volbou. Zálohování fotek a videí je rychlé a hlavně nemusíte řešit, zda jste něco zálohovali, nebo ne, všechno se provádí automaticky. Kombinace nabíječky a vlastního zálohovacího serveru je skvělý nápad. Další klad vidíme v možnosti rozšíření paměti pomocí větší SD karty až do kapacity 256 GB, díky tomu si můžete zvolit přesně takovou kapacitu, která vám vyhovuje nejlépe, stačí pouze zakoupit paměťovou kartu. Po designové stránce nemáme co vytknout, zařízení působí elegantním dojmem a na běžný noční stolek skvěle zapadne. Jediné, co vidíme jako zápor, je hmotnost celého zařízení, která je oproti standardním nabíječkám několikanásobná. Při stálém umístění, například na nočním stolku, tento zápor nepocítíte, ale v případě, že často cestujete, není hmotnost zanedbatelná.

Fotogalerie:

Video:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.