Foto: oTechnice.cz/ Martin Molík

Recenze: Sluchátka LAMAX Elite E-1 – stylový partner do města

8.3

Vzhled

9.0/10

Zvuk

9.0/10

Ergonomie

7.0/10

Plusy

  • Možnost zapojení kabelu i bezdrátový zvuk
  • Sluchátka jsou pohodlná
  • Dobrá zvuková kvalita

 

Sluchátka jsou dnes pro mnoho lidí nedílnou součástí každodenního života, ať už doma nebo na cestách. Klasická sluchátka s kabelem začínají čím dál více nahrazovat sluchátka s technologií Bluetooth, která poskytuje uživatelům větší pohodlí a svobodu. Bezdrátová sluchátka se v kategorii běžného poslechu naprosto vyrovnají v kvalitě zvuku sluchátkům klasickým. A jak jsou na tom nejnovější sluchátka z produkce společnosti LAMAX. I redakcemi jsou označovaná jako prémiová. Jaká je skutečnost, to si povíme v dnešní recenzi.

 

Rozbalení a první dojem

Design společnosti LAMAX vychází z tyrkysové barvy. Tato barva vévodí krabičce se čtvercovým půdorysem a najdeme ji i na sluchátkách samotných. Ta jsou uložena v černém tvrzeném pouzdře, které je součástí balení a ochrání sluchátka na cestách. Ve víku pouzdra je malá síťová přihrádka, do níž je možné schovat audio kabel a micro USB kabel pro nabíjení. Tyto kabely jsou ke sluchátkům také přiloženy. Dále krabička obsahuje už jen návod v češtině a angličtině.

Sluchátka samotná mají skládací konstrukci s pružným hlavovým mostem a měkčenými ušnicemi čtvercového tvaru, které zakrývají část uší. Zde se LAMAX očividně inspiroval legendárními sluchátky Marshall Major.

Značka LAMAX si dala velmi záležet na materiálech, které při konstrukci sluchátek použila. Hlavový most je z vnější strany potažený černou koženkou, v níž je vyražený název sluchátek. Pro vnitřní stranu byla použita měkká prodyšná textilie, takže se pod ní hlava nepotí. Hlavový most je zakončen dvojicí bytelných pantů, díky kterým je možné sluchátka složit do sebe a umístit do pouzdra.

Na trhu jsou sluchátka k dostání ve dvou variantách, které se liší barvou stehů z vnější strany hlavového mostu, kabelů, textilní výplně mušlí a vnitřního textilního potahu hlavového mostu, která je černá nebo tyrkysová.

 

Konstrukce a ovládání

V pantech je uložena nerezová konstrukce, která drží samotné reproduktory. V bodě uložení je polohovatelná a umožňuje nastavit sluchátka tak, aby seděla na každou velikost hlavy. Ačkoliv nerezová konstrukce vypadá subtilně a na první pohled křehce, opak je pravdou.

Polštáře kolem ušnic sluchátek jsou měkké, takže sluchátka při správné poloze na uších netlačí a přinesou dokonalé odhlučnění od okolí. Správná pozice sluchátek na uších se odvíjí od toho, že ušnice nepřesahují celé uši, tak jako u jiných velkých sluchátek, ale sedí přímo na nich. V případě, že máte brýle, je nutné při delším použití najít pozici, která vám bude pohodlná. Díky dobré konstrukci sluchátka nekloužou, drží na jednom místě a zároveň netlačí. Pohodlí přináší i relativně nízká hmotnost 180 g.

Vnější strana mušlí je vyrobena z černého plastu. Pravá mušle má na spodní části nabíjecí konektor micro USB a audio vstup v podobě 3,5mm jacku. Celá vnější strana této mušle je zároveň ovládacím panelem. Stisk horní části slouží k přerušení hudby respektive jejímu znovuspuštění, dlouhý stisk zapne nebo vypne celé zařízení a ultra dlouhý stisk horní části zahájí režim párování. Pravá a levá strana mušle při krátkém stisku přeskakují mezi skladbami, při dlouhém stisku upravují hlasitost.

Spárování s veškerými zařízeními fungovalo bez problémů. Výrobce garantuje výdrž Elite E-1 až 20 hodin. Při našich testech jsme dosáhli výdrže 16 hodin, ale i to je velmi dobrý výkon. V případě vybití baterie pak není problém sluchátka připojit kabelem a následně hrají bez nutnosti jakkoli baterii dobíjet.

 

Test v praxi

Asi nejdůležitější vlastností všech sluchátek je samozřejmě zvuk. U Elite E-1 se o jeho kvalitu stará měnič o velikosti 40 mm a impedanci 32 ohmů. Sluchátka jsme podrobili důkladnému testu v rámci různých hudebních žánrů i mluveného slova. Během testů jsme nezaznamenali zřetelnější rozdíl v kvalitě zvuku při užití bluetooth a kabelového přenosu.

Zvuk sluchátek je perfektně čistý na všech úrovních. Lehce zvýrazněné jsou basy, ale to se dá nastavením externího ekvalizéru v zařízení snadno dorovnat v závislosti na vkusu posluchače. Střední a vysoké tóny jsou podány velmi zřetelně. Po zvukové stránce sluchátkům není co vytknout. Můžeme ještě dodat, že při maximálním zesílení jsou sluchátka opravdu velmi hlasitá a i prostorové podání zvuku je vynikající. Pro běžného posluchače je zvuk sluchátek naprosto excelentní.

Elite E-1 je možné využít také jako handsfree. I tato funkce je velmi dobře zvládnutá, do mikrofonu není třeba křičet a hovor lze přijímat a pokládat pomocí ovladače na straně sluchátek. Díky funkci multipoint je možné mít sluchátka připojena najednou k více zařízením. Můžete tak poslouchat hudbu z počítače a zároveň přijímat hovory z mobilního telefonu.

 

Závěr

Elite E-1 jsou opravdu velmi dobrými společníky do města. Vypadají elegantně, ale zbytečně na sebe neupozorňují. Jejich konstrukce je odolná, pohodlná a ergonomicky velmi dobře provedená, jen je nutné najít si správnou polohu (zvlášť pokud máte brýle), aby vás sluchátka při delším nošení netlačila. Díky vestavěné baterii vydrží sluchátka více než 15 hodin poslechu, což při vypínání sluchátek v případě delšího neposlouchání stačí na běžné používání po dobu několika dnů. Po zvukové stránce není Elite E-1 co vytknout. Hrají opravdu skvěle.

Pokud hledáte větší sluchátka do města, která se dají složit a bezpečně přenášet v batohu, neuděláte s modelem LAMAX Elite E-1 chybu. Jejich cena se pohybuje okolo 2 500 Kč, za což rozhodně svou kvalitou stojí. V současnosti k nim dostanete u většiny distributorů navíc stylové tričko.

Fotogalerie

Společnost LAMAX

LAMAX je mezinárodně úspěšná značka, která se původně zaměřovala na vývoj akčních kamer a kamer do auta. V roce 2016 rozšířila své portfolio i o přenosné reproduktory a bezdrátová sluchátka. V současnosti zahrnuje portfolio také chytré hodinky, designové lampičky a další produkty. Pro českého zákazníka je výhodou plná technická podpora v českém jazyce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.