Foto: se svolením Sony

Recenze: Sony LinkBuds S – Vysoká kvalita i pohodlí za slušnou cenu

8.3

Design a zpracování

8.0/10

Zvuk a funkce

8.5/10

Ergonomie

9.5/10

Baterie

7.0/10

Plusy

  • Aplikace
  • Celková ergonomie
  • Chytré funkce
  • Slušný zvuk

Mínusy

  • Bez bezdrátové nabíjení
  • Nedostatek dynamické síly

Značka Sony bezesporu patří mezi nejlepší výrobce sluchátek na světě, ne všichni si však mohou dovolit či nechtějí zaplatit za své audio zařízení příliš vysokou částku. Proto Sony přišel s alternativou ke svým prémiovým sluchátkům LinkBuds, která si kladla za cíl především zprostředkovat skvělou kvalitu hovorů z pohodlí našich domovů. Nový model LinkBuds S se také řadí mezi prémiové audio-přístroje, které slibují vysoce kvalitní a čistý zvuk s podporou kodeku LDAC, pohodlí a spoustu chytrých funkcí. Seženete jej ve třech barvách (černá, zlatá, bílá) již od 3 999 Kč (aktuálně nejvýhodnější ceny naleznete pod tlačítkem níže). Přestože sluchátka LinkBuds S nejsou tou nejlevnější dostupnou variantou, rozhodně stojí za zvážení. A i proto jsme se rozhodli, že se na ně zaměříme v dnešní recenzi. Jestli jsou právě pro vás ty ideální, to vám prozradíme již v následujících odstavcích.

Obsah balení, design a zpracování

Součástí obsahu balení jsou samozřejmě samotná sluchátka, USB-C/USB-A nabíjecí kabel, příručka pro rychlý start a silikonové náušníky několika velikostí. Pouzdro váží 35 g a sluchátko pak 4,8 g.

Designově LinkBuds S zdaleka nepřipomínají původní model LinkBuds. Naopak vypadají jako běžná bezdrátová sluchátka s minimalistickým a elegantním designem. Z části je celá sada včetně pouzdra zhotovená z recyklovaných plastů z automobilových dílů. Pouzdro je matné, trochu však náchylnější na otisky. Nechybí certifikace odolnosti IPX4, která vám zajistí odolnost proti vodě a nemusíte se tak bát se sluchátky provozovat ani venkovní sporty. Na pouzdru naleznete diodu, která signalizuje stav nabití a upozorní vás, kdy je potřeba zařízení dobít.

Sluchátka jsou lehounká a především pohodlná. V uších sedí velmi slušně, nikterak z nich netrčí a dobře se s nimi manipuluje. Díky své konstrukci i skvěle těsní a vám se tak dostane lepšího zvukového zážitku. Málokdy se stane, že by se z uší začali uvolňovat, a to ani při náročnějších fyzických aktivitách. Dotykové ovládání reaguje na prsty přesně, tudíž se netřeba obávat, že omylem přeskočíte skladbu nebo zastavíte přehrávání. Uživatelský komfort zařízení zkrátka splňuje na jedničku.

Baterie

Sony nabídne šest hodin výdrže u sluchátek se zapnutým ANC. Pouzdro vám pak postačí na dalších 14 hodin. Vcelku tedy celková výdrž činí cca 20 hodin se zapnutým aktivním potlačením hluku, což je vcelku slušné. Na trhu však u některé konkurence ve stejné cenové hladině naleznete i lepší výdrž.

Výrobce udává, že pětiminutové kabelové nabíjení postačí na přibližně jednu hodinu přehrávání. Co opravdu zamrzí, je neschopnost si pouzdro dobít i bezdrátově. U většiny sluchátek střední třídy je tato možnost již naprostou samozřejmostí.

Zvuk a funkce

U zvukového poslechu se dají najít pozitiva i negativa. Skvělé je, že zařízení umí poskytnout výrazný, hlasitý a překvapivě i poměrně barvitý zvuk. Nízké tóny znějí spolehlivě a přirozeně a nesou v sobě mnoho detailů a textury. Výšky jsou jasné, dostatečně výrazné a opět znějí velmi bezprostředně. Celková zvuková vyváženost je dobrá, rytmický projev příjemný a sluchátka si umějí poradit s různými žánry a umělci. Chybí ale větší dynamika a zvuk zní hodně staticky, což může být zejména pro ráznější žánry kamenem úrazu.

Aktivní potlačení hluku funguje znamenitě. LinkBuds S se umějí vypořádat s vnějšími zvuky, aniž by to šlo na úkor samotnému zvukovému výstupu. Kvalita hovoru je také velmi přijatelná, srozumitelnost je dobrá a technologie redukce hluku větru funguje tak, jak má. Pokud si však pořizujete zařízení především pro hovory, sáhněte po původních LinkBuds, které jsou na volání konstrukčně uzpůsobeny. Ambientnímu režimu, který naopak propouští zvuky z okolí, také nelze nic vytknout. Aplikace Headphones od Sony dokáže automaticky rozpoznat, který režim zrovna potřebuje zapnout. Samozřejmě vše si můžete doladit v nastavení dle vašich potřeb. Ovládací aplikace je také místem pro nastavení EQ, výběrem mezi kvalitou zvuku či stabilitou připojením, možnosti přenastavení dotykových ovládacích prvků apod. Aplikace je skvěle ztvárněná, navíc se v ní snadno a rychle zorientujete. Nakonec musíme vyzdvihnout i velmi praktickou funkci „Speak-to-Chat“, jež zastaví poslech, jakmile promluvíte, a následně přehrávání za pár sekund opět zapne.

Bezdrátové připojení pak probíhá přes Bluetooth 5.2. Co se týče kodeků, sluchátka jsou kompatibilní s SBC, AAC a LDAC, ale bez funkce aptX. Mimo to je v zařízení zabudovaná Alexa a Google Assistant.

Závěr

Jestliže hledáte komfortní sluchátka se skvělou zvukovou kvalitou pro poslech hudby i pro hovory, nebudete litovat. Musíme ocenit i enviromentální přístup výrobce, jenž je v době klimatické krize více než žádaný. Pokud od sluchátek vyžadujete především minimalistický design, vyvážený zvuk a skvělou ergonomii, jsou pro vás ty ideální. Ale v případě, že posloucháte zejména tvrdší žánry, poohlédněte se spíše jinde. Dynamická síla LinkBuds S bohužel není velkou předností tohoto zařízení.Pokud by vám vadila absence bezdrátového nabíjení a nemožnost připojení k vícero zdrojům, opět zamiřte jinam. Přestože je konkurence velmi silná (Apple Airpods Pro, Sennheiser’s Momentum True Wireless 3 atd.), sluchátka v ní určitě obstojí. Až na (nepochopitelnou) absenci bezdrátového nabíjení jsou velmi všestranná, tudíž je můžeme vřele doporučit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.