Foto: se svolením Sony

Recenze: Sony Xperia Pro-I –Smartphone a fotoaparát v jednom

8.5

Design a zpracování

9.0/10

Výkon a prostředí

8.5/10

Fotoaparát a zvuk

9.0/10

Baterie

7.5/10

Plusy

  • Vynikající displej
  • Rychlý výkon
  • Design a zpracování
  • Excelentní zvuk
  • Kvalita snímků

Mínusy

  • Absence podpory bezdrátového nabíjení
  • Cena
  • Android 11
  • Jen dvouletá softwarová podpora

 

Sony Xperia Pro-I se zdaleka neřadí mezi žhavé novinky, japonský výrobce zařízení představil již ke konci loňského roku. My jsme se i přesto jej rozhodli otestovat a sepsat recenzi až nyní. A to z toho důvodu, že cena neotřelého přístroje od Sony je momentálně o mnoho přívětivější, než jak tomu bylo před půl rokem. Vlajkový telefon s konfigurací 512 GB/12 GB seženete již od 34 990 Kč (aktuálně nejvýhodnější ceny naleznete pod tlačítkem níže). Značka zařízení prezentuje jako „fotoaparát s obrazovým snímačem typu 1.0 nabízející všechny funkce smartphonu”. A přesně tím i Xperia Pro-I je, kombinací fotoaparátu a mobilního telefonu. Přestože se nejedná o zařízení, které bude vyhovovat všem, své fanoušky si jistě najde. Vše podstatné se dozvíte v následujících odstavcích.

Design, displej a zpracování

Xperia se drží podobného designu již od roku 2019. Tvar telefonu je podlouhlý s poměrem stran 21:9, celkové rozměry činí 166 x 72 x 8,9 mm a váží 211 g. Zařízení je úzké, zajištěné pevným kovovým rámem a skleněnými panely. V případě, že nedisponujete neobvykle dlouhými prsty, ovládání displeje pro vás pravděpodobně bude poměrně nepohodlné. Palcem totiž nedosáhnete na horní část obrazovky. Zpracování zařízení se značce skutečně povedlo, Sony používá velmi kvalitní materiály, které telefon chrání před poškozením. O ochranu displeje se stará Gorilla Glass Victus a o zadní stranu zařízení Gorilla Glass 6. Zvýšená odolnost s dvojí certifikací IP65 a IP68 vám zajistí, že se jedná o skutečně odolné zařízení.

6,5palcový displej se 4K rozlišením a obnovovací frekvencí 120 Hz si nelze vynachválit, přestože viditelnost na přímém slunci by mohla být ještě o chlup lepší. Obnovovací frekvenci si sami můžete v nastavení přepínat dle vlastní potřeby. Nachází se zde také notifikační dioda, která plní funkci režimu Always On. Právě nadšené tvůrce vizuálního obsahu potěší skvělá kalibrace barev, kterou si v nastavení opět můžete doladit dle osobních preferencí.

Výkon a software

O výkon se stará procesor Qualcomm Snapdragon 888, který již nepatří mezi nejnovější, ale stále se řadí mezi ty nejvýkonnější. Spolu s 12 GB RAM a 512 GB úložištěm tvoří solidní hardware, který je nutným základem každého prémiového smartphonu. Při každodenním používání i při 120 HZ s 4K zařízení funguje rychle a plynule bez jakýchkoli záseků. Ani v případě náročnějších operací (jako jsou právě pokročilé fotografické aplikace či hraní her) se nemusíte obávat, že byste se na telefon od Sony nemohli spolehnout. Co se týče zahřívání, tak platí jednoduché pravidlo. Při větší zátěži (delší nahrávání 4K videa, náročnější hry apod) vás telefon na rukou trochu hřát bude. Není to však něco, co by způsobovalo větší potíže. Příjemným bonusem pro gamery je fakt, že Sony zakomponovalo do zařízení vícero herních funkcí.

O software se stará již neaktuální Android 11, který si samozřejmě lze zaktualizovat na Android 12. Bohužel telefon dostal pouze dva roky upgradů operačního systému-tudíž poslední možnou aktualizací se stane pravděpodobně Android 13. Rozhraní od Sony Xperia Home je na náš vkus lehce zastaralé. Naleznete v něm pouze základní prvky typu domovská obrazovka, zásuvka aplikací, nabídka rychlého nastavení atd. Prostředí si sice vcelku lze upravit dle vlastních preferencí, ale i tak není příliš intuitivní. Na druhou stranu reaguje rychle a multitasking zde funguje výborně, prostoru pro zlepšení je ale i tak více než dost.

Fotoaparát a zvuk

Bezpochyby musíme uznat, že Xperia Pro-I disponuje výborným hardwarovým fotografickým vybavením. Hlavní 12MPx senzor typu 1″ však bohužel nevyužívá plochu celého palce. I tak je na tom ale lépe než většina konkurence. Primární snímač nabízí poměrně vzácnou funkci-schopnost přepínat mezi dvěma clonami: f/2,0 a f/4,0. Dále se zde nachází 24stupňový ultraširokoúhlý fotoaparát s f/2,2 a teleobjektiv s f/2,4 (oba také 12 MPx).

Softwarová aplikace pro tvorbu videí i pořizování fotografií může být pro běžné amatéry menším strašákem. Není snadné se všech možnostech a funkcích zorientovat, a to ani v tom nejzákladnějším režimu. Pokud však vlastníte jiné fotografické zařízení od Sony, s přehledem nastavení rychle porozumíte. Uživatelé, kteří se řadí mezi amatérské i profesionální fotografy, si naopak se schopnostmi smartphonu mohou slušně vyhrát. I přesto je stále na místě otázka, zda se koupě právě kvůli fotografickým schopnostem vyplatí. Snímky se příliš neliší od fotografií jiných kvalitních fotomobilů, kde je celé nastavení většinou poměrně jednodušší. Odpověď necháme na uvážení nadšených fotografů, kteří dokáží z hardwaru i softwaru vytřískat co nejvíce. Na závěr ale nelze opomenout zmínku, že s přístrojem samozřejmě zachytíte nádherné kvalitní a detailní snímky s přirozeným barevným podáním. Pokud vás zajímá více o fotografických schopnostech tohoto zařízení, doporučujeme si přečíst recenze i na dalších technických webech.

Dále musíme vyzdvihnout audio, ve kterém Xperia jednoznačně vyniká. Reproduktory díky své kvalitě zprostředkují vynikající a velmi vyvážený zvuk při hraní her, pořizování videí i sledování videí. Zařízení navíc podporuje mnoho zvukových technologií jako například 360 Reality Audio, Dolby Atmos aptX HD audio apod. Na horní straně smartphonu naleznete 3,5 mm konektor pro sluchátka či mikrofon.

Výdrž baterie a konektivita

Baterii o kapacitě 4500 mAh považujeme za průměrnou. Pokud budete zařízení využívat především jako klasický smartphone, nikoli jako přístroj pro pořizování videí a fotografií, počítejte zhruba s jednodenní výdrží. Pakliže Xperii budete chtít aplikovat jako klasický fotoaparát, výdrž baterie se samozřejmě rapidně sníží (cca na 5-6 hodin). Součástí balení je i 30W adaptér, pomocí kterého přístroj od Sony plně nabijete za necelou hodinku a půl. Za 30 minut se dostanete přibližně na 50% baterie, což už je poměrně přívětivá rychlost nabíjení. Velkým zklamáním však pro mnohé bude chybějící možnost bezdrátového nabíjení, kterou disponují zpravidla i daleko levnější telefony.

Co se týče konektivity, nic podstatného nechybí. Je zde Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, podpora 5G i NFC pro bezkontaktní platby. Polohové služby zastupuje GPS, GLONASS, BDS, QZSS a Galileo.

Závěr

Velmi vysoká cena smartphonu Sony Xperia Pro-I trochu ničí potenciál přilákat spoustu zájemců. Na druhou stranu se o tento záměr výrobce ani nesnaží a cílí spíše na malé procento zákazníků, kteří vyžadují profesionální fotomobil. Telefon nemůžeme příliš kritizovat. Přednosti jako je kvalitní kovovo-skleněná konstrukce, ucházející se výkon, vynikající displej a samozřejmě i skvělý fotoaparát a stereo. Nelze však nezmínit i slabší stránky smartphonu jako je již zastaralý Android 11 s pouze dvouletou softwarovou podporou či absence bezdrátového nabíjení, která by měla být u telefonu této cenové kategorie naprostou samozřejmostí. Zařízení bychom doporučili zejména těm, kteří si s nastavením fotoaparátu chtějí trochu pohrát. Běžným uživatelům, kteří však také stojí o krásné fotografie, bychom doporučili spíše vyšší model telefonů od Samsungu či od Apple.