Foto: se svolením Allocacoc

Recenze: Technologické vychytávky – PowerCube SmartHome

8

Design a zpracování

7.5/10

Možnosti využití

8.5/10

Poměr cena/výkon

8.0/10

Plusy

  • Poměr cena/výkon
  • Přehledná aplikace
  • Lze ovládat i přes Alexu apod.
  • Široké využití režimů

Mínusy

  • Nepodporuje Apple HomeKit
  • Spínat lze jen všechny zásuvky najednou

 

Tentokrát jsme si pro vás přichystali něco trochu netradičního. V nynější době již existuje spousta moderních technologických vychytávek, které si kladou za cíl zjednodušit náš každodenní život. My vám tyto poměrně nové elektronické trendy představíme v minisérii, kde se pokusíme vyhodnotit, zda má větší smysl si produkt pořizovat či ne. Pojem chytrá domácnost asi už všichni znáte. Dnes se zaměříme na něco, co právě ve chytré domácnosti nesmí chybět-a tím je chytrá zásuvka. Konkrétně půjde o produkt PowerCube Extended SmartHome od Allocacoc, jenž si lze představit i jako chytrý prodlužovač ve tvaru kostky. Zásuvku seženete přibližně od 500 Kč (aktuálně nejvýhodnější ceny naleznete pod tlačítkem níže). Stojí za to si PowerCube pořídit nebo si vystačíte s klasickým prodlužovačem? To se dozvíte v dnešní recenzi.

Konstrukce a design

Jakmile k vám produkt dorazí, obdržíte mimo zásuvku i manuál, uzemnění a lepící podložky. Konstrukce ve tvaru kostky o rozměrech 117 mm x 77 mm x 77 mm obsahuje 4 zásuvky (250V, 16A, 3680W) a 1,5 m dlouhý kabel. Samotná kostka disponuje klasickou bílou barvu, přičemž zásuvky jsou šedé a boční konfigurační/vypínací tlačítko je modré. Kabel je zhotoven z tvrdého plastu, aby odolal případným pádům.  Jak to z praxe jistě už znáte, u klasického prodlužovače často nelze současně využívat všechny porty, právě kvůli velikosti těl některých kabelů. Krychlovitý tvar umožňuje využití všech čtyř výstupů i v případě, že musíte najednou zapojit vícero robustních adaptérů. Dalším plusem použitého designu je skutečnost, že se vám kabely do sebe je těžko zamotají. Díky tomu, že balení obsahuje i montážní dok s oboustrannými lepící pásky, rozbočovač snadno, rychle a bezpečně ukotvíte na vámi zvoleném místě.

Aplikace a využití

Nyní se přesuneme k procesu zprovoznění chytré žárovky. Nejdříve je potřeba si stáhnout aplikaci Allocacoc Smart, která je k dispozici pro iOS i pro Android. Jakmile ji budete mít ve svém telefonu, jednoduše kliknete na add device a zvolíte vybrané zařízení – v tomto případě powercube smarthome. Dále podržíte modré boční tlačítko do té doby, než začne dioda nad spínačem blikat. V aplikaci potvrdíte pomocí „confirm“ a vyberete si Wi-Fi síť, přes kterou chcete powercube připojit. Zařízení se během chvíle spáruje a máte hotovo. Následně si žárovku už jen můžete přejmenovat.

Samotná aplikace je přehledná a pohybuje se v ní zcela intuitivně. Lze v ní samozřejmě zapnout a vypnout PowerCube a dále zde najdete i časovač. Ten vám umožní si navolit, v jaký den a v kolik hodin chcete PowerCube spustit. Díky tomu se vám ráno například může sama začít vařit voda na čaj nebo se rozsvítí světla v hodinu, v kterou chcete vstávat. Kromě toho si můžete nastavit několik režimů (opuštění domova, příchod domů, probuzení a odpočinek) dle vlastních preferencí (například i dle aktuálního počasí). PowerCube může řídit i více členů domácnosti najednou. Trochu nás zamrzelo, že jednotlivé výstupy nelze ovládat odděleně, ale pouze jako celek. Jelikož se jedná o chytré zařízení, lze rozbočovač ovládat i prostřednictvím hlasu a kompatibilního reproduktoru typu Alexa a Google Assistant. Pro fanoušky Apple však bohužel chybí podpora Apple HomeKit.

Závěr

Vyplatí se tedy investice do chytré zásuvky? Vzhledem k přívětivé ceně si troufáme říct že ano. Samozřejmě vám dobře poslouží i obyčejný rozbočovač, nicméně musíme uznat, že PowerCube opravdu trochu může usnadnit každodenní rutinu. Ocenili jsme především časovač a celkově velký výběr a možností režimů, které v domácnosti mohou být velmi praktické. Pokud se snažíte váš domov trochu zmodernizovat, nebudete koupě litovat, zejména pokud vlastníte chytrý reproduktor. Hlavním nedostatkem PowerCube je již zmiňovaný fakt, že spínat lze jen všechny zásuvky najednou, vcelku bychom ale produkt doporučili.