Recenze: Tísňové tlačítko Securitas – malý gadget s IoT, který poskytne velkou pomoc

Dnešní recenze, kterou jsme si pro vás připravili, bude tak trochu netradiční. Nebude se věnovat high-tech přístrojům, ale naopak docela nepatrnému, na první pohled nenápadnému zařízení, které však dokáže velké věci. Jedná se o tísňové tlačítko určené především pro starší nebo hendikepované osoby, které by se mohly dostat do nesnází v prostředí sobě nejbližším – ve vlastním bytě. Tlačítko a službu s ním spojenou provozuje bezpečnostní agentura Securitas.

Tlačítko s IoT

Základem všeho je malé nenápadné tlačítko v plastovém obale, které může chráněná osoba (řečeno hantýrkou bezpečnostní agentury) nosit na krku všude s sebou. Tlačítko je umístěno ve vodotěsném obalu, takže je možné se s ním mýt i sprchovat (problém může kvůli kluzkému povrchu nastat právě v koupelně). Jeho plastové pouzdro je dostatečně odolné, aby odolalo pádu i případnému nárazu člověka, který by spadl na něj.

Tlačítko lze nahmátnout i stisknout poměrně snadno. Na testovací verzi, kterou jsme měli k dispozici, nebylo tlačítko barevně nijak odlišené od zbytku obalu. Až půjdou tlačítka do terénu přímo ke klientům, bude plocha tlačítka barevně výrazná, aby i v případě zmatku a stresu při pádu dokázala chráněná osoba tlačítko stisknout. Tlačítko je zároveň lehce zapuštěné v rámečku a nemůže například ve spánku dojít k jeho nechtěnému stisknutí

Výhodou tlačítka je, že pracuje s minimálním výdajem energie, garantovaná životnost baterie díky tomu může být deset let. Po technické stránce je tlačítko napojeno na síť Sigfox, jež je určena speciálně pro IoT. Tato síť pokrývá 96 procent ČR a jednou z jejich hlavních výhod je, že jejím prostřednictvím lze komunikovat při minimálním datovém toku, čehož využívá právě nouzové tlačítko.

A jak to vlastně funguje?

Tlačítko jsme vyzkoušeli i v praxi a vše jde maximálně jednoduše. Spolu s tlačítkem obdrží uživatel, respektive jeho rodinní příslušníci nebo přátelé, telefonní číslo na operátora, jemuž zavolají. Ten spojí konkrétní tlačítko s informacemi o klientovi a určí přesně typ služby. K dispozici je hned několik možností.

První z nich je zavolání nouzové pomoci. Pokud se osoba, která má u sebe tlačítko, dostane do úzkých, stiskne jej. Následuje okamžitý hovor operátora zpátky na číslo nositele tlačítka, aby tak bylo ověřeno, že nedošlo k nechtěnému alarmu. Pokud klient potřebuje skutečně pomoci, nebo telefon nezvedne, zavolá operátor na jedno nebo více čísel. Jedno z nich může být například na domluvenou osobu ze sousedství, která má klíče, aby byl její zásah co nejrychlejší, další potom na rodinného příslušníka. Dražší varianta služby obsahuje i možnost rychlého výjezdu zaměstnanců společnosti Securitas.

Druhá varianta umožňuje domluvit se na povinném stisknutí tlačítka jednou nebo dvakrát denně v určitou dobu (například v půl sedmé večer). Tento zvyk může mít chráněná osoba spojený třeba s braním léků nebo podobnou každodenní činností. Automaticky se tak ověřuje, že je daná osoba v pořádku a také to, že tlačítko stále funguje. Pokud se osoba v danou dobu neozve, operátor zkusí kontaktovat ji nebo některou z pověřených osob, aby prověřily situaci, že je vše v pořádku.

Tlačítko jsme několikrát vyzkoušeli. Tlačítko se nejprve červeně rozbliká a následně chvíli svítí. V každém případě, kdy jsme jej zkoušeli, se nám operátor ozval do dvou minut od stisknutí tlačítka.

Závěr

Nouzové tlačítko Securitas se může stát velmi užitečným společníkem osamělých lidí, pro něž by se jejich domov mohl stát pastí. Jeho hlavní devízou je klid, který dá jejich blízkému okolí. Tlačítko samotné je součástí služby, kterou Securitas poskytuje ve dvou variantách. Levnější za 59 Kč měsíčně garantuje tísňové volání na daná čísla v případě problému (ať už zmáčknutí nebo nezmáčknutí tlačítka v daný moment). Druhá služba obsahuje navíc možný výjezd hlídky, jejíž dojezdový čas se pohybuje kolem 11 minut. V takovém případě je měsíční sazba 413 Kč a 500 Kč za každý výjezd.